Lidí s chřipkou bylo letos víc než loni, ale méně než před covidem

Nemocných s chřipkou bylo letos víc než loni, ale méně než před epidemií covidu-19. Vrchol chřipkové epidemie býval dřív v lednu či únoru, letos byl v dubnu po uvolnění protikoronavirových omezení. V tiskové zprávě na podporu očkování proti chřipce to uvedl vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jan Kynčl.

Čekárna v ordinaci, ilustrační foto

Virus chřipky na začátku jara 2020 prakticky vymizel. V letošní chřipkové sezóně se v menší míře než dříve nákaza vrátila. "Chřipkový virus se u nás začal objevovat počátkem ledna, přičemž počet nakažených s laboratorně potvrzenou chřipkou se každý týden pohyboval maximálně v desítkách," uvedl Kynčl. Nejčastěji šlo o typ chřipky A, subtyp H3 a v několika případech B.2.

Vrchol chřipkové sezóny podle něj obvykle nastával v polovině února, letos až v polovině dubna. "Předpokládáme, že důvodem bylo především uvolnění proticovidových omezení, čímž se nejen virus chřipky, ale i další respirační viry začaly opět šířit mezi lidmi ve větší míře," dodal. Vliv mohl mít podle odborníků také laxnější přístup k nošení respirátorů.

Laboratoře byly v lednu a únoru vytížené testováním na koronavirus, takže je třeba podle odborníků data o výskytu chřipky interpretovat opatrně. Každý den se tak na chřipku vyšetřilo několikanásobně méně vzorků, než bývalo ve stejné době obvyklé.

"Odběr vzorků závisí na ochotě samotných lékařů a rozhodně ne každý pacient s podezřením na chřipku byl testován. Není to běžné, protože to není nutné z hlediska další léčby. Navíc většina lidí s respiračními infekcemi byla testována především na přítomnost SARS-CoV-2," uvedl.

Znát typy chřipky, které v populaci kolují, je ale důležité pro vývoj chřipkových vakcín, protože virus rychle mutuje. Laboratorní údaje pak používá Světová zdravotnická organizace (WHO), které na jejich základě dvakrát ročně vydává doporučení ke složení chřipkové vakcíny pro následující sezónu, samostatně pro severní a jižní polokouli.

Vakcína proti chřipce je nejúčinnější, pokud se cirkulující viry shodují s viry ve vakcíně. V současné době se používají očkovací látky se čtyřmi kmeny chřipky, dva proti virům typu A a dva B.

Každoročně onemocní chřipkou asi pět procent dospělé populace a desetina dětí. Očkování snižuje potřebu hospitalizace o 30 až 70 procent a riziko úmrtí až o 80 procent. Očkováno bylo podle informací VZP asi sedm procent jejích pojištěnců, seniorů zhruba pětina. Podíl očkovaných lidí v ČR je pod průměrem zemí západní Evropy, kde si vakcínu nechává aplikovat 20 procent lidí. Cílem Evropské unie je překročit 30 procent a Světová zdravotnická organizace (WHO) stanovila cíl proočkovat 75 procent seniorské populace.

Témata: chřipka | lékaři

Většina Čechů se podle průzkumu zajímají o vývoj na Ukrajině

01.07.2022 16:18 O vývoj na Ukrajině se zajímají více než tři čtvrtiny Čechů. Čtyři z pěti obyvatel zároveň považují…

Česko zahajuje předsednictví, Fiala přivítal v Litomyšli von der Leyenovou

01.07.2022 15:23 Aktualizováno Premiér Petr Fiala (ODS) s ministry a Evropská komise v čele s předsedkyní Ursulou von der…

Počty nakažených podle ministerstva ještě několik týdnů porostou

01.07.2022 15:17 Aktualizováno Pozitivita testů na covid-19, které žádají pro své pacienty lékaři, je 25 procent, což znamená…

Škoda Auto chce problémy kolem čipů nechat za sebou, uvedl nový šéf

01.07.2022 15:14 Nový generální ředitel automobilky Škoda Auto označil za svůj hlavní cíl nechat za sebou problémy s…

Úřady práce vyplatily na náhradním výživném za první rok dětem neplatičů…

01.07.2022 14:29 Úřady práce vyplatily na náhradním výživném za první rok dětem neplatičů 107,8 milionu korun. Od…

Žádný klient z vyhořelého domova v Roztokách už není v nemocnici

01.07.2022 13:37 Žádný klient vyhořelého roztockého Domova Alzheimer už není v nemocnici. Před měsícem v něm při…

Fiala uvedl Balaše do funkce ministra. Má řešit důsledky války na Ukrajině

01.07.2022 13:13 Aktualizováno Velkou výzvou pro nového ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) bude úprava rámcových…

Dneškem skončila platnost starších bankovek, lze je vyměnit

01.07.2022 12:14 Ode dneška již neplatí starší vzory bankovek v hodnotě 100, 200, 500, 1000 a 2000 korun z let 1995…

Hlavní bod českého předsednictví je Ukrajina, řekl Lipavský

01.07.2022 10:50 Určujícím tématem začínajícího českého předsednictví Evropské unie bude jednoznačně Ukrajina, která…

Od začátku invaze na Ukrajinu vydalo Česko běžencům přes 386.000 víz

01.07.2022 09:08 Od únorového začátku ruské invaze vydalo Česko ukrajinským uprchlíkům více než 386.000 víz dočasné…

Související:

Nejnovější