Lidí nad 65 let, kteří jsou více ohroženi covidem-19, je v ČR přes 1,5 milionu z celkových 2,16 milionu obyvatel v tomto věku. Za potenciálně více zranitelné považují odborníci ty, kteří mají více než osm měsíců po nákaze, nebo posledním očkování.
Zhruba 203.000 seniorů nikdy nemělo pozitivní test ani nebyli očkováni, naopak zhruba 14 procent už absolvovalo druhé přeočkování. Vyplývá to z prezentace, kterou ČTK poskytl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.
Pozitivní test mělo v prvních pracovních dnech tohoto týdne zhruba 2400 lidí a dalších více než 900 se nakazilo opakovaně. Podle Duška ale tyto počty neodpovídají reálnému počtu nakažených. "My si teď absolutně nemůžeme myslet, že měříme epidemiologii toho viru, jsou to jenom indikované testy," řekl ve středu na jednání zdravotního výboru ve Sněmovně Dušek. Testují se teď hlavně lidé, kteří přijdou s příznaky k lékaři. "Určitě ta data nemohou být nějakou kvantitativně reprezentativní fotkou nad celou populací," dodal.
Počet pozitivně testovaných se zvedl na začátku školního roku, od konce září znovu klesá. Podle Duška virus při současné vysoké nakažlivosti bude zřejmě vytvářet podobné krátké vlny, které se rychle vzedmou a rychle odezní. "Lze očekávat v období pozdního listopadu vzedmutí další vlny v počtu nákaz a zcela jistě by se dala očekávat v lednu či únoru," řekl.
Od začátku září do pondělí 17. října bylo pozitivně testováno asi 100.000 lidí, hospitalizovaných s covidem-19 bylo 8400, z nich 674 na jednotkách intenzivní péče. Ve stejném období 807 nakažených zemřelo, od začátku epidemie v březnu 2020 jich bylo přes 41.000.
Počet nadúmrtí, tedy úmrtí nad dlouhodobý průměr posledních čtyř let, epidemie výrazně ovlivnila. V roce 2020 podle statistiků zemřelo navíc asi 20.000 lidí, tedy asi 18 procent. Loni jich byla navíc skoro čtvrtina, tedy 27.100 osob. V letošním roce eviduje ÚZIS asi 3000 úmrtí navíc, proti dlouhodobému průměru je to zatím asi o čtyři procenta víc.
Koronavirus ovlivnil i střední délku života ve většině zemí, v ČR se zkrátila proti roku 2019 téměř o 22 měsíců, nejvíc u lidí mezi 60 a 79 lety. Z evropských států je na tom hůř jen osm zemí, například Bulharsko, Slovensko, Polsko nebo Maďarsko.
Podobně se na východ a západ dělí Evropa i v proočkovanosti, na východě je zájem menší. V ČR se po letním poklesu znovu zvedl od 21. září, kdy dorazily vakcíny nejnovějšího typu upravené na variantu omikron. Nejvíc očkovaní jsou opět nejstarší, z lidí nad 80 let už má druhou posilující dávku více než čtvrtina, sedmdesátníků pětina. Dál podíl očkovaných klesá, třicátníků je méně než 3,5 procenta. Celkově se do pondělí tohoto týdne nechalo přeočkovat podruhé asi 11 procent populace, denně kolem 13.000 lidí. Asi 37 procent je přeočkováno jednou a základní očkování má přes 65 procent lidí.
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Leoš Mareš je v posledních dnech ostře sledovanou osobou, u které je patrné, jak důležití jsou v jeho životě někteří lidé. Dokonce i fanoušci jdou v aktuální situaci stranou. Mareš totiž oznámil, že odkládá koncert, který měl proběhnout o nadcházejícím víkendu.
Princ Harry, vévoda ze Sussexu, si neodpustil politické narážky během svého nečekaného vystoupení v pořadu The Late Show with Stephen Colbert. Během vánočního skeče si s chutí rýpnul do americké posedlosti královskou rodinou a prezidenta Donalda Trumpa, přičemž hravě zmínil i právní spor mezi Trumpem a televizní sítí CBS.
Kelly Osbourne se svěřila se svými pocity ohledně ztráty otce, legendárního frontmana kapely Black Sabbath Ozzyho Osbourna, v den, kdy by oslavil 77. narozeniny. Ozzy Osbourne zemřel letos v červenci po srdečním záchvatu. Přežila ho manželka Sharon, syn Jack (který se aktuálně účastní reality show I'm A Celeb) a dcera Kelly.
Dlouholetá a hlasitá zastánkyně prince Harryho a Meghan Markle, moderátorka Alison Hammond, nemohla uvěřit svým očím. Reagovala na virální video, ve kterém ji princ Harry paroduje během vystoupení v americké talk show The Late Show With Stephen Colbert.
Popová ikona Britney Spears údajně zvažuje velkou životní změnu a přestěhování do Spojeného království. Tato úvaha přichází v době rostoucích obav o její stav a „obrovského tlaku“, pod kterým se zpěvačka nachází. Třiačtyřicetiletá hvězda hitu Baby One More Time má pocit, že se ve svém domově v Kalifornii nachází pod „obrovským tlakem“, a hledá nové místo, které by mohla nazývat domovem.
První rozsudek padl v případu předloňské tragické smrti Matthewa Perryho. Americký soud poslal kalifornského doktora Salvadora Plasenciu na 30 měsíců do federálního vězení. Uvedla to britská stanice BBC.
Policie ve čtvrtek dopoledne vyjížděla kvůli možné hrozbě do jedné z pražských škol. Nakonec se ale ukázalo, že žákům ani učitelům nehrozilo nebezpečí. Podle zjištění policistů došlo k nedorozumění.
Českou uměleckou scénu zasáhla smutná zpráva. Ve věku 93 let zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk, držitel Oscara, Césara či Českého lva. Proslavila ho zejména úspěšná spolupráce s oscarovým režisérem Milošem Formanem.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračuje i v prosinci. Ten nejhezčí dárek si krátce před Vánocemi nadělila Michaela Ochotská. Se snoubencem se dočkali prvního společného potomka. Sama Ochotská už je nicméně maminkou několik let, protože z manželství s tenistou Lukášem Rosolem má syna.
Českou televizi opustila další z výrazných tváří jejího zpravodajství. Zahraniční korespondent Bohumil Vostal v úterý potvrdil, že jeho působení ve veřejnoprávní instituci je u konce. Pro tuto chvíli zatím neprozradil, kam teď povedou jeho kroky.
Dlouho jsme o Charlotte Gottové neslyšeli, ale v posledních dnech je kolem její osoby, i když se to ona sama možná nepřeje, poměrně rušno. Především vyšlo najevo, že starší z manželských dcer Karla Gotta má být zamilovaná. To ale není všechno.