Vedení vládních lidovců v dnešním usnesení odmítlo ukončení státní podpory u stavebního spoření a důchodového spoření. Strana to uvedla v tiskové zprávě. Možné snížení či úplné zrušení příspěvku ke stavebnímu spoření, který nyní činí maximálně 2000 korun ročně, připustil v neděli v České televizi ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v souvislosti se snahou hledat úspory ve státním rozpočtu na příští rok.
Podle místopředsedy KDU-ČSL Petra Hladíka není možné zrušit podporu stavebního spoření, dokud se nenalezne jiné řešení. "Obzvlášť v takto těžké době. Změna by se negativně mohla dotknout až 3,2 milionu lidí," řekl. Předsednictvo lidovců v usnesení uvedlo, že odmítá ukončení státní podpory u stavebního i důchodového spoření.
Stanjura v neděli ČT řekl, že v rámci diskusí se o snížení či úplném zrušení státního příspěvku na stavební spoření uvažuje. "Je to věc, kterou budeme zvažovat," řekl. Ze státního rozpočtu na podporu stát posílá ročně kolem čtyř miliard korun. Za rok 2021 to bylo 4,2 miliardy korun. Státní podpora na stavebním spoření činí ročně maximálně 2000 korun. Stavební spořitelny evidují zhruba 3,3 milionu smluv o stavebním spoření.
Podle Národní rozpočtové rady může omezení státní podpory u stavebního spoření vést k nápravě nerovnováhy veřejných financí. Na druhou stranu podle Asociace českých stavebních spořitelen takový krok povede k poklesu zájmu o spoření v rámci stavebního spoření, což by následně snížilo nabídku úvěrů na bydlení, včetně žádaných investic do zateplení a zvýšení energetické efektivity. Podle některých odborníků by zrušení podpory mohlo znamenat konec tohoto finančního produktu.
Olga Lounová je sice v pokročilém stadiu těhotenství a již brzy se postará o pokračování babyboomu v českém šoubyznyse, ale ještě si střihla koncert ve vyprodaném O2 universu v Praze. Čím přítomné fanoušky šokovala?
Prezident Petr Pavel v úterý dopoledne na Pražském hradě formálně jmenoval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše novým předsedou vlády. Vzniknout by měla koaliční vláda složená ze zástupců hnutí ANO, SPD a uskupení Motoristé sobě. Pavel počítá s jmenováním celého kabinetu v průběhu následujících dní.
Velká radost zavládla v úvodu letošního prosince v rodině exprezidenta Václava Klause. Vnučka Kateřina přivedla na svět prvního potomka. Potvrdil to novopečený dědeček Václav Klaus mladší, bývalý poslanec.
Filip Turek je nadále kandidátem na ministra, potvrdil místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček po jednání koaliční rady. Turek se nedostavil na pondělní plánovanou konzultaci s prezidentem, protože skončil v nemocnici. Petr Pavel má ke jmenování Turka ministrem výhrady.
Po neobvykle teplé první polovině týdne přijde ochlazení. Na přelomu roku se teploty opět přiblíží nule, ale sníh bude v následujících dnech a týdnech padat jedině na horách, kde se však může i udržet. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Leteckou dopravu v Česku možná čekají velké novinky. Společnost Smartwings se totiž ocitne v zahraničích rukou. Podle nejnovějších informací ji zakoupila turecká firma Pegasus Airlines, která akvizici oznámila na sociální síti X.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se v úterý stane premiérem, ačkoliv dnes neproběhla schůzka prezidenta Petra Pavla s jedním z ministerských kandidátů. Potvrdil to Pražský hrad s tím, že další postup ve věci jmenování nové české vlády zatím není daný.
Ke slavným prosincovým oslavencům patří i Dara Rolins, která v neděli oslavila 53. narozeniny. Fanoušci ji zahrnuli vzkazy a přáli jí hodně štěstí a zdraví. Populární zpěvačka prý ale má všechno, po čem toužila.
U břehů Japonska došlo v pondělí večer místního času k silnému zemětřesení o magnitudě 7,6 stupně. Úřady vydaly varování před vlnami tsunami pro konkrétní oblast, informovala americká stanice CNN.
Nejsmutnější událostí uplynulého týdne v Česku bylo úmrtí moderátora Patrika Hezuckého, jenž byl přes čtvrtstoletí nerozlučným parťákem Leoše Mareše v ranní show Evropy 2. Všechny proto zajímalo, jak bude vypadat pondělní ranní vysílání zmíněné stanice. Marešův hlas k posluchačům nepromluvil.
V Brně došlo v pondělí dopoledne k vážnému trestnému činu. Žena, kterou útočník napadl a pobodal na ulici, zraněním podlehla. Podezřelého dopadla policie, která tragickou událost nadále vyšetřuje.
Lucie Vondráčková je po dalším rozchodu, který oznámil její poslední partner Zdeněk Polívka, zase k mání. Není divu, že ctitelé populární herečky a zpěvačky ihned zavětřili svou šanci. Jak sama Vondráčková prozradila, už dostala všemožné nabídky.