Lídrem ANO bude dál poslanec Babiš, tvářemi se stávají Schillerová a Havlíček

Bývalý premiér a neúspěšný prezidentský kandidát Andrej Babiš zůstane poslancem a také předsedou opozičního ANO. Řekl to na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva hnutí. Hlavními tvářemi ANO ale podle něj budou místopředsedkyně hnutí a šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová a první místopředseda Karel Havlíček, který nově bude řídit stínovou vládu.

Andrej Babiš

Babiš považuje za důležité dobudovat strukturu hnutí ANO, soustředit se na mladou generaci, hledat nové tváře a připravit se na příští volby. Omezí své mediální a společenské aktivity. "Abych mediální a politické scéně sebral hlavní terč obsesivní nenávisti," řekl.

"Konečně jsem pochopil, jak to funguje. Musíte tam být vždycky, když se kliká, jinak jsou v kancelářích. Je to fajn práce, já si to užívám," řekl k činnosti v dolní komoře Parlamentu Babiš. Uvedl, že nikdy neřekl, že bude rezignovat. "Nebudu tolik aktivní ani mediálně, protože média ze mě tady vybudovala to zlo za ta léta. Takže bude potřeba, abyste se soustředili na nějaký jiný objekt nebo subjekt, to je tak asi jediná změna," dodal expremiér.

Babiš hnutí ANO založil v roce 2012, o rok později se subjekt poprvé dostal do Sněmovny. Po vládních angažmá v letech 2014 až 2021 je nyní v opozici, se 72 poslanci má nejsilnější poslanecký klub. Babiš je od počátku nepřetržitě předsedou ANO. Letos skončil druhý v prvním kole prezidentské volby, v druhém kole jej porazil bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel.

Nenávist ve společnosti není podle Babiše výsledkem kampaně, ale práce médií

Nenávist ve společnosti a rozdělení lidí mezi prvním a druhým kolem lednových prezidentských voleb nebyly výsledkem prezidentské kampaně, ale činnosti médií, řekl po dnešním zasedání předsednictva hnutí ANO jeho předseda a neúspěšný prezidentský kandidát Andrej Babiš. Zopakoval, že jeho prezidentská kampaň byla o míru, ale média sdělení překroutila.

Babiš byl kritizován hlavně za billboard s textem "Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják." Útočil jím na svého soupeře Petra Pavla kvůli jeho minulosti spojené s vrcholnými funkcemi v české armádě a NATO. Sám Babiš později uznal, že nápis nebyl vhodný, odmítl ale, že by dělal negativní kampaň.

Babiš dnes řekl, že nenávist a rozdělená společnost jsou dílem médií. "My jsme mluvili o míru, vy jste to všechno překroutili, vy, média, vy jste z toho udělali nenávistnou kampaň. Já mluvil o míru, ne o válce," uvedl. Doplnil, že o tom jednou napíše knihu. "Doufám, že si tu pravdu vaše děti přečtou, že se vás zeptají, jestli jste dělali vaši profesi podle etického kodexu, nebo za nějakým účelem," uvedl.

ANO hodnotí výsledek voleb jako skvělý, chce získat voliče SPD či ČSSD

Předsednictvo hnutí ANO dnes vyhodnotilo zisk zhruba 2,4 milionu hlasů v prezidentské volbě jako skvělý výsledek, uvedl po zasedání předseda ANO Andrej Babiš. Hnutí chce podle něj pracovat pro voliče, které ignoruje vláda Petra Fialy (ODS). Babiš vedle vládní pětikoalice kritizoval i šéfy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamuru a ČSSD Michala Šmardu, kteří podle něj zradili zájmy svých voličů přímou či nepřímou podporou Babišova protikandidáta z prezidentské volby Petra Pavla. Okamura i Šmarda se proti Babišovým slovům na dotaz ČTK ohradili.

Babiš získal v nedávných volbách hlavy státu 2,4 milionu hlasů, bývalý vysoký představitel české armády a NATO Pavel ho porazil zhruba o 960.000 hlasů s podporou téměř 3,36 milionu lidí. "Můžeme konstatovat, že zisk 2,4 milionu hlasů je pro ANO skvělý výsledek a jednoznačná motivace pro další práci a obhajobu zájmů této skupiny voličů, jimiž Fialova vláda pohrdá a soustavně je ignoruje," konstatoval Babiš.

Zdůraznil, že ANO získalo téměř o milion hlasů víc než ve sněmovních volbách v roce 2021 a o 100.000 více, než dostaly strany nynější vládní pětikoalice. Dokazuje to podle něj, že ANO má potenciál oslovit voliče bez zastoupení v Parlamentu. "Ti, kdo tvrdí, že ANO není programově ukotvené, se mýlí nebo vědomě nemluví pravdu. Od počátku jsme protikorupční hnutí a catch-all party," řekl.

Kabinet je podle Babiše asociální, pohrdá občany a přehlíží opozici. Nemá podporu většiny lidí, ale o všem rozhoduje a nyní "má i prezidenta". ANO chce podle Babiše dělat politiku v zájmu seniorů, rodin s dětmi, zaměstnanců, živnostníků, zaměstnavatelů, ale i samoživitelek, zdravotně postižených a dalších znevýhodněných skupin občanů ohrožených chudobou.

Okamura a Šmarda se podle Babiše nezajímají o své voliče, což se projevilo tím, že jejich zájmy zradili přímou či nepřímou podporou Pavla. "Proto bude hlavním úkolem ANO přesvědčit voliče SPD a ČSSD, že jedinou politickou silou, která od vstupu do politiky a vlády hájila jejich zájmy a bude je bránit i proti této asociální vládě, je hnutí ANO," řekl.

Okamura ČTK řekl, že se Babišovi drolí hnutí, když ho významní představitelé ANO jako poslanec a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák či ostravský primátor Tomáš Macura v prezidentské volbě odmítli podpořit a vyzvali k podpoře Pavla. "Takže se Andrej Babiš snaží odlákat pozornost od obrovských problémů ve svém hnutí a snaží se lživě pošpinit SPD, přestože všichni vědí, že SPD dala před druhým kolem prezidentské volby jasné veřejné doporučení, aby naši voliči nevolili kandidáta podporovaného Fialovou vládní pětikoalicí, tedy Petra Pavla," uvedl.

Šmarda ČTK napsal, že Babiš se snažil jako podnikatel vybudovat monopol v obchodě, ve vládě pak monopol moci. "Teď je v opozici a chce mít monopol na opozici. Je to smutný pohled. Nikdo ze sociálních demokratů nepodpořil tuto vládu. Chceme ji porazit, vrátit se do Sněmovny a hájit zájmy lidí. Chceme hájit pracující, rodiny a seniory. To je důležitější než pan Babiš a jeho touha vše a každého ovládat," uvedl Šmarda.

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji proti diskriminaci

31.03.2023 18:28 Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v…

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 poboček, které zruší. Obce jsou…

31.03.2023 17:20 Aktualizováno Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v…

Jurečka: Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci

31.03.2023 17:18 Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci. Novinářům to dnes po jednání s…

Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově…

30.03.2023 20:55 Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově zničené dopravní infrastruktury na…

Pavel na ústavní soudce navrhne kandidáty, o nichž nebude mít pochyby

30.03.2023 16:08 Aktualizováno Prezident Petr Pavel hodlá navrhnout na ústavní soudce jen takové kandidáty, o jejichž kvalitách…

Česká pošta zruší desítky poboček ve velkých městech

30.03.2023 15:42 Česká pošta zruší nejvíce poboček v Praze, Ostravě, Brně a Plzni. V Praze má ubýt 35 pošt, v…

Pavel navštívil Senát, chce napravit vztahy mezi ním a Pražským hradem

30.03.2023 11:16 Prezident Petr Pavel dnes před senátory uvedl, že by chtěl napravit vztahy mezi prezidentem a…

Nafta je nejlevnější od ledna 2022, dál klesá i cena benzinu

30.03.2023 10:10 Aktualizováno Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru…

Do Dukovan bude nově dodávat palivo americký Westinghouse

29.03.2023 19:31 Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma…

Pošta kvůli rušení poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců

29.03.2023 18:02 Aktualizováno Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další…

Související:

Nejnovější