Lídrem ANO bude dál poslanec Babiš, tvářemi se stávají Schillerová a Havlíček

Bývalý premiér a neúspěšný prezidentský kandidát Andrej Babiš zůstane poslancem a také předsedou opozičního ANO. Řekl to na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva hnutí. Hlavními tvářemi ANO ale podle něj budou místopředsedkyně hnutí a šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová a první místopředseda Karel Havlíček, který nově bude řídit stínovou vládu.

Andrej Babiš

Babiš považuje za důležité dobudovat strukturu hnutí ANO, soustředit se na mladou generaci, hledat nové tváře a připravit se na příští volby. Omezí své mediální a společenské aktivity. "Abych mediální a politické scéně sebral hlavní terč obsesivní nenávisti," řekl.

"Konečně jsem pochopil, jak to funguje. Musíte tam být vždycky, když se kliká, jinak jsou v kancelářích. Je to fajn práce, já si to užívám," řekl k činnosti v dolní komoře Parlamentu Babiš. Uvedl, že nikdy neřekl, že bude rezignovat. "Nebudu tolik aktivní ani mediálně, protože média ze mě tady vybudovala to zlo za ta léta. Takže bude potřeba, abyste se soustředili na nějaký jiný objekt nebo subjekt, to je tak asi jediná změna," dodal expremiér.

Babiš hnutí ANO založil v roce 2012, o rok později se subjekt poprvé dostal do Sněmovny. Po vládních angažmá v letech 2014 až 2021 je nyní v opozici, se 72 poslanci má nejsilnější poslanecký klub. Babiš je od počátku nepřetržitě předsedou ANO. Letos skončil druhý v prvním kole prezidentské volby, v druhém kole jej porazil bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel.

Nenávist ve společnosti není podle Babiše výsledkem kampaně, ale práce médií

Nenávist ve společnosti a rozdělení lidí mezi prvním a druhým kolem lednových prezidentských voleb nebyly výsledkem prezidentské kampaně, ale činnosti médií, řekl po dnešním zasedání předsednictva hnutí ANO jeho předseda a neúspěšný prezidentský kandidát Andrej Babiš. Zopakoval, že jeho prezidentská kampaň byla o míru, ale média sdělení překroutila.

Babiš byl kritizován hlavně za billboard s textem "Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják." Útočil jím na svého soupeře Petra Pavla kvůli jeho minulosti spojené s vrcholnými funkcemi v české armádě a NATO. Sám Babiš později uznal, že nápis nebyl vhodný, odmítl ale, že by dělal negativní kampaň.

Babiš dnes řekl, že nenávist a rozdělená společnost jsou dílem médií. "My jsme mluvili o míru, vy jste to všechno překroutili, vy, média, vy jste z toho udělali nenávistnou kampaň. Já mluvil o míru, ne o válce," uvedl. Doplnil, že o tom jednou napíše knihu. "Doufám, že si tu pravdu vaše děti přečtou, že se vás zeptají, jestli jste dělali vaši profesi podle etického kodexu, nebo za nějakým účelem," uvedl.

ANO hodnotí výsledek voleb jako skvělý, chce získat voliče SPD či ČSSD

Předsednictvo hnutí ANO dnes vyhodnotilo zisk zhruba 2,4 milionu hlasů v prezidentské volbě jako skvělý výsledek, uvedl po zasedání předseda ANO Andrej Babiš. Hnutí chce podle něj pracovat pro voliče, které ignoruje vláda Petra Fialy (ODS). Babiš vedle vládní pětikoalice kritizoval i šéfy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamuru a ČSSD Michala Šmardu, kteří podle něj zradili zájmy svých voličů přímou či nepřímou podporou Babišova protikandidáta z prezidentské volby Petra Pavla. Okamura i Šmarda se proti Babišovým slovům na dotaz ČTK ohradili.

Babiš získal v nedávných volbách hlavy státu 2,4 milionu hlasů, bývalý vysoký představitel české armády a NATO Pavel ho porazil zhruba o 960.000 hlasů s podporou téměř 3,36 milionu lidí. "Můžeme konstatovat, že zisk 2,4 milionu hlasů je pro ANO skvělý výsledek a jednoznačná motivace pro další práci a obhajobu zájmů této skupiny voličů, jimiž Fialova vláda pohrdá a soustavně je ignoruje," konstatoval Babiš.

Zdůraznil, že ANO získalo téměř o milion hlasů víc než ve sněmovních volbách v roce 2021 a o 100.000 více, než dostaly strany nynější vládní pětikoalice. Dokazuje to podle něj, že ANO má potenciál oslovit voliče bez zastoupení v Parlamentu. "Ti, kdo tvrdí, že ANO není programově ukotvené, se mýlí nebo vědomě nemluví pravdu. Od počátku jsme protikorupční hnutí a catch-all party," řekl.

Kabinet je podle Babiše asociální, pohrdá občany a přehlíží opozici. Nemá podporu většiny lidí, ale o všem rozhoduje a nyní "má i prezidenta". ANO chce podle Babiše dělat politiku v zájmu seniorů, rodin s dětmi, zaměstnanců, živnostníků, zaměstnavatelů, ale i samoživitelek, zdravotně postižených a dalších znevýhodněných skupin občanů ohrožených chudobou.

Okamura a Šmarda se podle Babiše nezajímají o své voliče, což se projevilo tím, že jejich zájmy zradili přímou či nepřímou podporou Pavla. "Proto bude hlavním úkolem ANO přesvědčit voliče SPD a ČSSD, že jedinou politickou silou, která od vstupu do politiky a vlády hájila jejich zájmy a bude je bránit i proti této asociální vládě, je hnutí ANO," řekl.

Okamura ČTK řekl, že se Babišovi drolí hnutí, když ho významní představitelé ANO jako poslanec a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák či ostravský primátor Tomáš Macura v prezidentské volbě odmítli podpořit a vyzvali k podpoře Pavla. "Takže se Andrej Babiš snaží odlákat pozornost od obrovských problémů ve svém hnutí a snaží se lživě pošpinit SPD, přestože všichni vědí, že SPD dala před druhým kolem prezidentské volby jasné veřejné doporučení, aby naši voliči nevolili kandidáta podporovaného Fialovou vládní pětikoalicí, tedy Petra Pavla," uvedl.

Šmarda ČTK napsal, že Babiš se snažil jako podnikatel vybudovat monopol v obchodě, ve vládě pak monopol moci. "Teď je v opozici a chce mít monopol na opozici. Je to smutný pohled. Nikdo ze sociálních demokratů nepodpořil tuto vládu. Chceme ji porazit, vrátit se do Sněmovny a hájit zájmy lidí. Chceme hájit pracující, rodiny a seniory. To je důležitější než pan Babiš a jeho touha vše a každého ovládat," uvedl Šmarda.

Nemocem z povolání i loni vévodil covid, vyplývá z dat

22.05.2024 18:49 V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních…

Feri dostane výzvu k nástupu do výkonu trestu bez odkladu

22.05.2024 11:27 Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán…

Zatykač na Netanjahua je podle Fialy děsivý a absolutně nepřijatelný

20.05.2024 19:32 Návrh hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana vydat zatykač na…

SZÚ: Situace s černým kašlem se ustálila. Potvrzeno další úmrtí

20.05.2024 16:38 V Česku během uplynulého týdne přibylo 1383 nových případů černého kašle, informoval Státní…

Průzkum: ANO by volilo 32 procent lidí

19.05.2024 16:08 Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z…

Ženíšek je novým ministrem pro vědu ve Fialově vládě

16.05.2024 13:35 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval poslance Marka Ženíška (TOP 09) novým…

Varování před požáry prodlouženo. Platit bude až do pátku

14.05.2024 12:12 Meteorologové už v úterý prodloužili platnou výstrahu před nebezpečím požárů na většině území České…

Soud v případu vraždy v Plzni poslal obviněného do vazby

10.05.2024 17:14 Soud poslal muže, jehož policisté obvinili z úterní vraždy v Plzni, do vazby. K vraždě došlo v…

Ženíšek jako nový ministr pro vědu. Fiala poslal jmenovací návrh Pavlovi

10.05.2024 14:51 Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek odešle návrh na jmenování poslance Marka Ženíška (TOP 09)…

Policisté obvinili muže z úterní vraždy ženy v centru Plzně

09.05.2024 11:30 Policie ve středu obvinila sedmatřicetiletého muže z místní komunity bezdomovců z vraždy, kterou se…

Související:

Nejnovější