Lídři Evropské unie budou schvalovat kandidaturu Ukrajiny

Prezidenty a premiéry sedmadvaceti zemí Evropské unie čeká na nadcházející vrcholné schůzce v Bruselu klíčové rozhodnutí, zda udělit Ukrajině postavení kandidáta na členství v evropském bloku. Tématem však budou také další dopady, které má pokračující ruská invaze na Ukrajinu.

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Na dvoudenním summitu, který začne ve čtvrtek odpoledne, proberou také další vztahy se zeměmi západního Balkánu, které se marně snaží posunout kupředu na cestě k unijnímu členství. Měli by též odsouhlasit zavedení eura v Chorvatsku a věnovat se dalším ekonomickým tématům jako jsou vysoké ceny energií.

Čtyři měsíce od začátku války na Ukrajině budou mít šéfové států a vlád na stole žádost Kyjeva o přiznání statusu kandidáta členství, které minulý pátek doporučila Evropská komise. Poté, co se při návštěvě Ukrajiny minulý týden pozitivně vyjádřili vůdci Francie, Německa a Itálie, se všeobecně očekává potřebný jednomyslný souhlas.

"Zatím nevidím žádný problém, ale nikdy nevíte, jestli to nebude chtít některý z lídrů využít," řekl dnes novinářům unijní činitel obeznámený s přípravou summitu. Narážel zejména na nevyjasněný postoj Maďarska, jehož premiér Viktor Orbán v otázkách ukrajinské krize opakovaně využil práva veta k prosazení svých zájmů. Pokud se nikdo nepostaví proti, schválí summit kandidaturu Ukrajiny a Moldavska a přislíbí budoucí souhlas s tou gruzínskou, pokud země splní podmínky stanovené komisí.

Lídři podle návrhu závěrů summitu vyzvou k urychlené přípravě dalších dodávek zbraní Kyjevu a také plánu investic EU do poválečné obnovy Ukrajiny. Zmíní ovšem též přípravu dalších sankcí proti Rusku, ovšem bez konkrétní podoby. EU od začátku války schválila šest balíků protiruských opatření včetně částečného ropného embarga, zvažované omezení dovozu plynu však jasnou podporu nemá. Summit se podle tohoto zmíněného činitele shodne pouze na pravidelném půlročním prodloužení sankcí přijatých ještě před únorovou invazí.

Značně nejistý je zatím osud setkání s lídry Srbska, Černé Hory, Albánie, Severní Makedonie, Bosny a Kosova, které bude summitu předcházet ve čtvrtek dopoledne. Balkánští vůdci dávají najevo rozladění z toho, že EU rychle přiznává kandidátské postavení poststovětským zemím, zatímco jejich postup na cestě do unie stagnuje. Po vyřešení předchozích námitek ze strany Řecka či Francie nyní blokuje zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makenonií Bulharsko.

Summit se podle aktuálně navrhovaných závěrů shodne pouze na opětovném ujištění o "evropské perspektivě" balkánské šestice, konkrétní posun však neslíbí. Podle výše citovaného činitele však může ještě na poslední chvíli promluvit do závěrů návrh, jímž chce ke stažení veta přimět Bulharsko předsednická Francie. Vliv může mít i dnešní hlasování o důvěře bulharské vládě.

V pátek by měli lídři debatovat zejména o současné ekonomické situaci ovlivňované rekordní inflací související s vysokými cenami energií. Někteří lídři chtějí apelovat na společná opatření proti jejich nekontrolovatelnému růstu, například na zastropování cen plynu. Žádná shoda na tomto tématu se však neočekává. Summit by naopak měl dát zelenou pro zavedení společné evropské měny v Chorvatsku od ledna příštího roku.

Řecko by mohlo přijít o peníze z EU kvůli vracení běženců

01.07.2022 12:31 Řecko by mohlo přijít o peníze z unijních fondů, pokud nebude dodržovat lidská práva a nezastaví …

Česko převzalo předsednictví EU, namísto vizí bude ale tématem válka, míní…

01.07.2022 11:58 Aktualizováno Česká republika dneškem převzala předsednictví v Evropské unii, do kterého vstupuje jako předchozí…

Ruský útok raketami v Oděse. Zemřelo 18 lidí

01.07.2022 11:41 Aktualizováno Osmnáct lidí zemřelo a dalších 38 utrpělo zranění při ruských nočních raketových útocích v Oděské…

Zelenskyj poblahopřál Fialovi k začátku českého předsednictví unii

01.07.2022 11:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes popřál českému premiérovi Petrovi Fialovi úspěch při…

Von der Leyenová: Cesta Ukrajiny k členství v EU bude vyžadovat tvrdou…

01.07.2022 10:56 Ukrajina má nyní velmi jasnou evropskou perspektivu, ale cesta k členství v Evropské unii zabere…

Rusko ruší všechna zbývající opatření proti covidu, situace je podle úřadů…

01.07.2022 10:40 Rusko ruší všechna zbývající opatření proti šíření koronaviru. Dnes to oznámil spotřebitelský úřad…

Podle Orbána nejsou potřebné další sankce proti Rusku, ale příměří

01.07.2022 09:51 Maďarsko musí podle premiéra Viktora Orbána kvůli válce na Ukrajině zrychlit svůj program rozvoje…

EU v červnu dovezla více plynu z USA než z Ruska

01.07.2022 09:28 Aktualizováno Evropská unie v červnu kvůli prudkému snížení dodávek z Ruska poprvé dovezla více plynu ve formě…

Jednotky ruské armády se soustřeďují na obklíčení ukrajinských vojáků…

01.07.2022 09:24 Aktualizováno Jednotky ruské armády a síly proruských separatistů se soustřeďují na obklíčení ukrajinských vojáků…

Francouzští výrobci vegetariánských potravin nebudou moci používat názvy…

01.07.2022 08:40 Francouzští výrobci potravin nahrazujících maso už nebudou moci pro své výrobky používat názvy jako…

Související:

Nejnovější