Lídři Evropské unie budou schvalovat kandidaturu Ukrajiny

Prezidenty a premiéry sedmadvaceti zemí Evropské unie čeká na nadcházející vrcholné schůzce v Bruselu klíčové rozhodnutí, zda udělit Ukrajině postavení kandidáta na členství v evropském bloku. Tématem však budou také další dopady, které má pokračující ruská invaze na Ukrajinu.

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Na dvoudenním summitu, který začne ve čtvrtek odpoledne, proberou také další vztahy se zeměmi západního Balkánu, které se marně snaží posunout kupředu na cestě k unijnímu členství. Měli by též odsouhlasit zavedení eura v Chorvatsku a věnovat se dalším ekonomickým tématům jako jsou vysoké ceny energií.

Čtyři měsíce od začátku války na Ukrajině budou mít šéfové států a vlád na stole žádost Kyjeva o přiznání statusu kandidáta členství, které minulý pátek doporučila Evropská komise. Poté, co se při návštěvě Ukrajiny minulý týden pozitivně vyjádřili vůdci Francie, Německa a Itálie, se všeobecně očekává potřebný jednomyslný souhlas.

"Zatím nevidím žádný problém, ale nikdy nevíte, jestli to nebude chtít některý z lídrů využít," řekl dnes novinářům unijní činitel obeznámený s přípravou summitu. Narážel zejména na nevyjasněný postoj Maďarska, jehož premiér Viktor Orbán v otázkách ukrajinské krize opakovaně využil práva veta k prosazení svých zájmů. Pokud se nikdo nepostaví proti, schválí summit kandidaturu Ukrajiny a Moldavska a přislíbí budoucí souhlas s tou gruzínskou, pokud země splní podmínky stanovené komisí.

Lídři podle návrhu závěrů summitu vyzvou k urychlené přípravě dalších dodávek zbraní Kyjevu a také plánu investic EU do poválečné obnovy Ukrajiny. Zmíní ovšem též přípravu dalších sankcí proti Rusku, ovšem bez konkrétní podoby. EU od začátku války schválila šest balíků protiruských opatření včetně částečného ropného embarga, zvažované omezení dovozu plynu však jasnou podporu nemá. Summit se podle tohoto zmíněného činitele shodne pouze na pravidelném půlročním prodloužení sankcí přijatých ještě před únorovou invazí.

Značně nejistý je zatím osud setkání s lídry Srbska, Černé Hory, Albánie, Severní Makedonie, Bosny a Kosova, které bude summitu předcházet ve čtvrtek dopoledne. Balkánští vůdci dávají najevo rozladění z toho, že EU rychle přiznává kandidátské postavení poststovětským zemím, zatímco jejich postup na cestě do unie stagnuje. Po vyřešení předchozích námitek ze strany Řecka či Francie nyní blokuje zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makenonií Bulharsko.

Summit se podle aktuálně navrhovaných závěrů shodne pouze na opětovném ujištění o "evropské perspektivě" balkánské šestice, konkrétní posun však neslíbí. Podle výše citovaného činitele však může ještě na poslední chvíli promluvit do závěrů návrh, jímž chce ke stažení veta přimět Bulharsko předsednická Francie. Vliv může mít i dnešní hlasování o důvěře bulharské vládě.

V pátek by měli lídři debatovat zejména o současné ekonomické situaci ovlivňované rekordní inflací související s vysokými cenami energií. Někteří lídři chtějí apelovat na společná opatření proti jejich nekontrolovatelnému růstu, například na zastropování cen plynu. Žádná shoda na tomto tématu se však neočekává. Summit by naopak měl dát zelenou pro zavedení společné evropské měny v Chorvatsku od ledna příštího roku.

Karel III. považuje vztahy Berlína a Londýna za výjimečné

30.03.2023 13:04 Britský král Karel III. v dnešním projevu před poslanci Spolkového sněmu označil vztahy Německa a…

KLDR popravuje lidi kvůli drogám či náboženství, říká nová zpráva Soulu

30.03.2023 12:24 Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich…

Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.03.2023 11:22 Aktualizováno Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných…

Rusové postoupili u Bachmutu, přiznal ukrajinský generální štáb

30.03.2023 10:13 Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu…

Papež František by se měl zotavit do Velikonoc

30.03.2023 09:52 Papež František, který ve středu skončil v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest, se nejspíš během…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu světové demokracie

29.03.2023 21:44 Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii…

Papež je v nemocnici kvůli nemoci dýchacích cest. Covid nemá

29.03.2023 21:23 Papež František je na několik dní hospitalizovaný kvůli onemocnění dýchacích cest. Informoval o tom…

Do okupované Záporožské JE přijel šéf MAAE, chce zajistit její ochranu

29.03.2023 20:52 Aktualizováno Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes navštívil Záporožskou…

Reznikov: Ukrajinská protiofenziva začne patrně v dubnu či květnu

29.03.2023 17:27 Ukrajina by mohla přejít do protiofenzivy v dubnu nebo květnu, až pro to nastanou výhodnější…

Související:

Nejnovější