Lídři USA, Německa, Francie, Británie a Itálie se dohodli, že budou ohledně války jednotní

Lídři USA, Německa, Francie, Británie a Itálie se dnes shodli na jednotném postupu ohledně ruské invaze na Ukrajinu. V prohlášení to podle agentury Reuters uvedla kancelář italského premiéra Maria Draghiho, podle které čelní představitelé pěti zemí souhlasili i s koordinací humanitární pomoci Ukrajincům prchajícím před boji. Podle Londýna chtějí lídři i dále zvyšovat tlak na Rusko, a to včetně zachování současných rozsáhlých sankcí.

Boris Johnson

O současné situaci na Ukrajině, kam 24. února vpadla ruská armáda, při konferenčním hovoru diskutovali americký prezident Joe Biden, jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz, Draghi a britský premiér Boris Johnson.

"Lídři opět potvrdili význam jednotných úmyslů a kroků tváří v tvář válce na Ukrajině a jejím důsledkům," píše se v prohlášení Říma. "Vzhledem k závažné humanitární krizi se lídři zavázali koordinovat pomoc ukrajinskému obyvatelstvu, které prchá před konfliktem, nebo těm, kteří uvázli v domovské zemi," dodala Draghiho kancelář.

Konferenční hovor lídrů podle agentury AP začal dnes v 16:14 SEČ a trval téměř hodinu, do 17:12. Itálie před telefonátem oznámila, že se debata bude týkat příprav čtvrteční schůze NATO, summitu Evropské unie a jednání zemí G7. Těch se osobně zúčastní i Biden. Americký prezident podle Bílého domu dnes se svými evropskými kolegy hovořil i o "brutální" strategii Ruska včetně útoků na civilní obyvatelstvo.

"Vedoucí představitelé potvrdili svůj trvalý závazek vojensky, diplomaticky a ekonomicky podporovat Ukrajinu a poskytnou demokraticky zvolené vládě v Kyjevě prostředky, které potřebuje k obraně," uvedla Johnsonova kancelář v prohlášení.

"Také se rozhodli zvýšit tlak na Rusko, aby zastavilo svou ničím nevyprovokovanou invazi, a to včetně zachování rozsáhlých a koordinovaných sankcí.

Od začátku války na Ukrajině ruská armáda ztratila jednoho generálmajora, sedm plukovníků, jednoho námořního kapitána prvního stupně, devět podplukovníků, 20 majorů a 70 nižších důstojníků. Vyplývá to z oznámení ruských představitelů a místních médií uvedla televize BBC.

Ačkoliv Rusko podle Ukrajiny od začátku války ztratilo kolem 15 tisíc vojáků, samo se k počtu zemřelých dlouho nevyjadřovalo. 2. března poprvé a zatím naposledy uvedlo, že na Ukrajině zahynulo 498 vojáků. Podle BBC se ale od té doby podařilo potvrdit jména 557 zabitých ruských vojáků.

Se zcela odlišnými odhady pak operují americké zpravodajské služby. Ty podle serveru The New York Times uvádí, že na Ukrajině již přišlo o život zhruba 7000 ruských vojáků.

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Putin proti sobě invazí na Ukrajinu poštval i Kreml

25.05.2022 10:49 Ruský prezident Vladimir Putin si za tři měsíce poštval proti sobě přívržence války proti Ukrajině…

Česko už udělilo víza 354.631 uprchlíkům z Ukrajiny

25.05.2022 10:08 Česko v úterý vydalo uprchlíkům z Ukrajiny 1219 speciálních víz, zhruba o 350 méně než před týdnem.…

Francie hlásí už celkem pět potvrzených případů opičích neštovic

25.05.2022 09:39 Počet potvrzených případů opičích neštovic ve Francii vzrostl ze tří na pět. Uvedla to agentura…

Turecko začalo vybírat svého prvního kosmonauta, příští rok poletí na ISS

25.05.2022 08:54 Turecko začalo vybírat svého prvního kosmonauta, jehož plánuje příští rok vyslat na Mezinárodní…

Severní Korea odpálila v rozmezí hodiny tři balistické střely

25.05.2022 08:26 Severní Korea odpálila východním směrem celkem tři balistické střely. S odvoláním na jihokorejskou…

Rusko mění svou ofenzivu a bude využívat více letadel, uvádí Kyjev

25.05.2022 07:58 Ruská ofenziva na Ukrajině se změnila. Moskva nemá dostatečné zásoby vysoce přesných raketových…

Střelba na texaské škole: 19 mrtvých dětí, 2 zabití dospělí

25.05.2022 07:55 Aktualizováno Při střelbě na základní škole v texaském městečku Uvalde, kde je silně zastoupena hispánská…

Navalnyj: Putin a jeho režim jsou nepřátelé, zrádci a vrazi Rusů

24.05.2022 21:10 Aktualizováno Moskevský městský soud dnes zamítl odvolání kritika Kremlu, opozičního politika Alexeje Navalného,…

Schröder se vzdal nominace do dozorčí rady ruského Gazpromu

24.05.2022 20:58 Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder se vzdal nominace do dozorčí rady ruského energetického…

Související:

Nejnovější