Lipavský apeloval na velvyslance v Pekingu kvůli výrokům

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) telefonicky požádal velvyslance ČR v Pekingu Vladimíra Tomšíka, aby se zdržel dalších takových výroků, jaký pronesl na podporu nadcházejících zimních olympijských her v Pekingu. Lipavský to dnes řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Ministerstvo zahraničí

Tomšík podle projektu Sinopsis ještě loni v rozhovoru s čínským deníkem Beijing Daily řekl, že na žádost prezidenta Miloše Zemana vyjadřuje podporu blížícím se zimním olympijským hrám v Pekingu. Řada západních zemí se kvůli stavu lidských práv v Číně naopak rozhodla pro diplomatický bojkot her.

"Podle Lipavského vyjádření velvyslance Tomšíka nezapadá do připravované revize vztahů s Čínou. "Nezapadá do toho. Také jsem mu obratem telefonoval a požádal jsem ho, aby se zdržel dalších výroků v tomto smyslu, a vyříkali jsme si to," řekl. Na dotaz moderátora, zda je situace zralá na stažení velvyslance, přímo neodpověděl. "Já nemůžu panu velvyslanci zabránit v tom, aby prezentoval názor prezidenta republiky," konstatoval. "Za zahraniční politiku odpovídá vláda a nejvyšší hlavou navenek je prezident," dodal.

"Prezident (Zeman) mi řekl, že pokud se nebude moci zúčastnit zimních olympijských her, tak mě prosí, abych z pozice velvyslance vynaložil všechny své síly na podporu zimních olympijských her," sdělil podle projektu Sinopsis Tomšík v rozhovoru, který se objevil v čínštině na webu Beijing Daily. Se Zemanem Tomšík údajně osobně probíral nadcházející olympijské hry, když byl v létě na dovolené doma v Česku.

Lipavský se také vyjádřil ke svým dřívějším výhradám ohledně vyslání některých lidí na velvyslanecké posty v zahraničí, například v případě bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO). Toho bývalá vláda vyslala do Finska. Dnes řekl, že jeho tehdejší kritické vyjádření pro Deník N bylo kritikou opozičního poslance, ale role ministra zahraničních věcí musí být v kontextu vládního politika a vztahu k Hradu. "Jedna věc je, jakým způsobem já ty věci vnímám osobně, a druhá věc je, jakou má potom člověk reálnou politickou sílu," řekl.

Odmítl, že by byl slabým šéfem diplomacie. "Nastupující vláda vyslala poměrně jasný signál, že na minulé nominace se sahat nebude. Já se tedy soustředím primárně na to, aby nové nominace nepodléhaly politickým tlakům," řekl.

Odmítl, že by změnil názor. "Je to sdílená kompetence prezidenta a premiéra a já respektuji situaci," popsal. Premiér Petr Fiala (ODS) to podle něj "možná neřekl tak explicitně". "Každopádně jsme k tomu dospěli během našich vzájemných debat," dodal.

Prezident Zeman původně odmítl Lipavského jmenovat do ministerské funkce. Vytýkal mu například nízkou kvalifikaci. "Já nevím, jaká je daň za moje jmenování, protože jsem nebyl u jmenování pana premiéra s panem prezidentem. Já jsem rozhodně žádnou cenu při jednání s panem prezidentem nemusel dát," podotkl.

Blažek poslal Farskému analýzu ohledně rezignace na mandát poslance

25.01.2022 18:01 Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zaslal poslanci Janu Farskému (STAN) analýzu, jak řešit…

Sněmovna schválila možnost mimořádného volna ve školách kvůli koronaviru

25.01.2022 17:52 Ředitelé škol zřejmě budou moci vyhlásit až na deset dní mimořádné ředitelské volno nebo zavést…

Milostivé léto se může od září do listopadu zopakovat

25.01.2022 17:24 Aktualizováno Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo letos od začátku září do konce listopadu zopakovat. Nyní se…

Pro karanténu žáků a učitelů platí v současnosti jiná pravidla než u…

25.01.2022 17:15 Pro karanténu žáků a učitelů po kontaktu s nakaženým covidem-19 platí v současnosti jiná pravidla…

Při eskalaci situace na Ukrajině by ČR a SR měly postupovat společně, míní…

25.01.2022 15:56 Pokud Rusko napadne Ukrajinu, Británie nebude váhat se zpřísněním sankcí a bude se snažit přispět k…

Koalice Spolu půjde společně i do podzimních voleb

25.01.2022 14:05 Pražská ODS, TOP 09 a KDU-ČSL půjdou do podzimních komunálních voleb společně v koalici Spolu,…

Kupka rezignoval na funkci náměstka středočeské hejtmanky

25.01.2022 13:54 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) rezignoval na funkci statutárního náměstka středočeské hejtmanky…

Příznivci hnutí Chcípl PES demonstrují proti pandemickému zákonu

25.01.2022 13:37 Příznivci hnutí Chcípl PES se dnes ráno sešli na pražském Malostranském náměstí v blízkosti…

Poslanecká sněmovna dnes novelu pandemického zákona neprojedná

25.01.2022 13:26 Poslanecká sněmovna dnes novelu pandemického zákona kvůli vetu hnutí Svoboda a přímá demokracie …

Zájem o třetí dávku proti covidu má zhruba desetina mladých 12 až 17 let

25.01.2022 13:20 Posilující dávku očkování zdravotníci aplikovali za první den asi 900 mladým ve věku 12 až 17 let.…

Související:

Nejnovější

reklama