Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) bude na misi v Indii, na kterou dnes s podnikateli vyrazil, usilovat o zavedení letecké linky z Dillí. Novinářům to řekl na palubě letadla. Uvedl, že v Bombaji otevře konzulární úřad a chce docílit zkrácení vydávání vízových dokladů. Před pandemií covidu-19 do Česka mířilo 100.000 Indů ročně, nyní je to podle šéfa diplomacie zhruba polovina.
V turistice vidí Lipavský velký potenciál. S Indií chce zavést strategičtější spolupráci, na čtyřdenní cestě ho doprovází zástupci desítky českých firem. Spolupráci by podnikatelé mohli navázat například v kybernetické bezpečnosti, zdravotnictví, energetice, rozvoji chytrých měst či informačních a komunikačních technologiích.
Lipavský již dříve uvedl, že má Česká republika zájem s Indií uzavřít strategické partnerství, zaměřit by se mělo na inovace. Prioritou jednání v Indii podle něj bude obranný průmysl a cestovní ruch. Ministr uvedl, že jde o jeho první oficiální větší tradiční cestu do zahraničí, protože po vzniku vlády na začátku minulého roku panovala proticovidová opatření, později byl vázán povinnostmi spojeným s českým předsednictvím EU.
První dva dny bude mise v Dillí, kde se uskuteční konference svazu indického průmyslu. Jednání se zaměří především na posilování obchodních a investičních vztahů mezi Indií a Evropou, a to například v oblasti udržitelnosti. Druhá část cesty se odehraje v Bombaji, kde se zástupci českých firem sejdou s dalšími indickými partnery.
Z České republiky se loni do Indie vyvezlo zboží za 25,2 miliardy korun, opačným směrem plynulo zboží za 48,9 miliardy korun, vyplývá z informací MPO. Indie podle nich byla 28. nejdůležitějším obchodním partnerem Česka. Do Indie se z tuzemska nejčastěji exportují stroje, telekomunikace, chemikálie či sklo. Do Česka naopak Indie vyváží především textil, farmaceutické produkty, plasty, kávu, čaj, koření nebo tabák.
Tomáš Macháč by byl radši, kdyby se řešily jeho sportovní výkony na tenisových kurtech, ale opět se probírá jeho osobní život. Úspěšný český tenista se měl totiž rozejít se slovenskou zpěvačkou Emmou Drobnou. Co je na tom pravdy?
Česko se během prvního červnového týdne dozvědělo, že Daniel Krejčík se rozvádí. Bývalý partner Matěje Stropnického nechtěl zacházet do detailů, ale ve vyjádření jeho manžela zaujala jedna věc. Jiří totiž naznačil, že se dočkal potomka.
Napjaté vztahy mezi Jaromírem Soukupem a Agátou Hanychovou jako bývalými partnery a rodiči dcery Rozárky se neuklidňují. Je to právě naopak. Dvojice se pouští do dalšího sporu, přičemž podnikatel opravdu nešetří influencerku.
Velká část britské královské rodiny měla pádný důvod se o víkendu sejít. Králův synovec Peter Phillips se totiž oženil, ale šlechtičnu po jeho boku nečekejte. Vzal si totiž zdravotní sestru. O svatbě, na které nechyběl král Karel III., informovala stanice Sky News.
Slovensko zasáhla smutná zpráva z osobního života bývalé hlavy státu. Exprezidentka Zuzana Čaputová a její dlouholetý partner Juraj Rizman potvrdili rozchod. Pár tvořili šest let. Podle společného prohlášení zůstávají přáteli.
Druhý týden meteorologického léta je v plném proudu, ale s tropy se v červnu moc nepočítá. Vyplývá to z nejnovějšího měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který očekává, že období do začátku července bude teplotně podprůměrné.
Dara Rolins už letos avizovala, že plánuje uměleckou pauzu. Dobře si přitom musela být vědoma toho, že se to některým fanouškům nemusí líbit. Rozhodla se snad změnit předchozí rozhodnutí? Nové vyjádření zpěvačky je jasnou odpovědí.
Hned tři tornáda zaznamenali meteorologové v Česku během uplynulého týdne. V pátek se obávaný jev objevil v Děčíně na severu Čech. Další dvě tornáda se navíc spustila z nebe už během poslední květnové neděle, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Čtvrteční vyjádření Dagmar Havlové si mnozí vysvětlili jako definitivní konec Knihovny Václava Havla. Stoprocentně rozhodnuto o tom ale ještě není. Jeden z členů správní rady přiznal, že se současná situace analyzuje, přičemž se nevzdává snahy o resuscitaci instituce.
Jedna z výrazných političek vládního hnutí ANO Taťána Malá skončila o víkendu v nemocnici. Šéfka poslaneckého klubu nejsilnějšího uskupení v Poslanecké sněmovně se v sobotu ozvala z nemocničního lůžka. Podstata jejích problémů ale není veřejnosti známá.
Policejní vyšetřování bývalého prince Andrewa se má nově soustředit i na incident ze začátku tohoto tisíciletí. Syn zesnulé královny Alžběty II. je podezřelý z údajného obtěžování ženy na dostizích. Informovala o tom britská média.
Češi budou letos mít jedinečnou možnost si připomenout Hanu Zagorovou. Zaznějí totiž písně legendární zpěvačky v podání jiných, povětšinou výrazně mladších zpěvaček a zpěváků. Kdy a kde se koncert odehraje?