O české pomoci ukrajinským uprchlíkům po ruské vojenské invazi a o humanitární pomoci přímo na Ukrajině informoval ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Filippa Grandiho. Grandi po dnešním jednáním s Lipavským v Praze poděkoval před novináři vládě a obyvatelům za mimořádnou velkorysost.
Lipavský apeloval, aby statistiky odrážely počty ukrajinských uprchlíků v Česku. "Protože v prvních měsících krize se především uváděla čísla osob, která překročila hranici mezi Ukrajinou a sousedními zeměmi, a Česká republika z pomoci tak trochu vypadávala," upozornil. Podle Grandiho je český přístup k uprchlíkům efektivní a Česko může být příkladem pro jiné země.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky minulý týden informoval, že od začátku ruské invaze koncem února zaznamenaly úřady osm milionů odjezdů z Ukrajiny do zahraničí. Opačným směrem zaregistrovaly 2,8 milionu překročení hranice. Od začátku války evropské země přijaly 5,2 milionu uprchlíků z Ukrajiny. V Evropské unii se jich nejvíce zaregistrovalo v Polsku, Německu a v České republice.
Česko dosud vydalo zvláštní víza vice než 382.600 běžencům. Podle posledního odhadu úřadů je v České republice asi 280.000 až 300.000 uprchlíků, převážně žen s dětmi. Přesný počet ale nelze určit, část z nich odjíždí do jiných zemí nebo se vrací na Ukrajinu.
Ministr mluvil s vysokým komisařem také o nadcházejícím zimním období, podle Grandiho půjde o výzvu do budoucna. Lipavský připomněl, že miliony Ukrajinců jsou přesídleny uvnitř země a je nutné jim pomáhat. "Pomocí přispíváme k tomu, že nemusí odcházet dále do Evropy," podotkl. Přípravu na zimu označil s ohledem na zničené domy a potřebu zajištění paliv za velké téma pro humanitární organizace. "Česko je připraveno se na tom podílet," dodal.
Oba představitelé zmínili budoucí rekonstrukci Ukrajiny i v souvislosti s nadcházejícím českým předsednictvím v Radě Evropské unie. "Česko bude zvedat téma Ukrajiny na různých úrovních a různých fórech a chceme být aktivním hráčem v debatě," ujistil Lipavský.
V části Česka je probíhající víkend poměrně deštivý. Za týden by situace měla být lepší. Podle meteorologů se další dva zářijové volné dny obejdou beze srážek. Předpověď slibuje i poměrně vysoké teploty.
Polsko muselo v sobotu opět uvést do pohotovosti svou protivzdušnou obranu. Informoval o tom polský premiér Donald Tusk. Varšava tak reagovala na ruské drony operující na ukrajinském území, ale v blízkosti hranic s Polskem.
Bylo to v pátek přesně třináct let, co opustila českou hereckou obec jedna z velmi výrazných osobností. Ve věku 79 let zemřel Radoslav Brzobohatý, otec známého hudebníka a bývalý manžel Jiřiny Bohdalové. Právě ona s ním měla dlouho nevyřízené účty.
Je to rok, co Česko zasáhly ničivé povodně, které si vyžádaly několik lidských životů a obrovské škody na majetku. Počasí tehdy ovlivnila tlaková níže Boris, spadlo i přes 700 milimetrů srážek za šest dní.
Americký prezident Donald Trump dal opět najevo své rozladění z událostí kolem války na Ukrajině. V dopise vyzval členské státy NATO, aby přestaly nakupovat ropu z Ruska. Pokud bude vyslyšen, je podle svých slov připraven společně se spojenci uvalit další sankce na Moskvu.
Zdravotní stav Václava Neckáře je v poslední době často předmětem spekulací, zpěvákovi v tom ohledu nepomohl ani jeho mladší bratr. Neckář se každopádně snaží dát najevo, že nemá jakékoliv vážnější problémy. Dokonce odhalil své podzimní plány.
Berenika Kohoutová se v pátek pustila do křížku s poslancem Tomiem Okamurou, respektive opozičním hnutím SPD. Podle zpěvačky totiž dochází k neoprávněnému užívání jedné z jejích písní během předvolebních akcí. Kohoutová již předala věc právníkům.
Predikce meteorologů se vyplnily. Česko už dnes večer zasáhnou další vydatné srážky, které tentokrát spadnou především v rámci silných bouřek. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje i před vzestupem hladin vodních toků. Ten hrozí od půlnoci na neděli.
Lidé se v pátek rozloučili s legendárním a uznávaným televizním kameramanem Františkem Němcem, jehož proslavila především práce pro Českou televizi. Němec zemřel během posledního srpnového víkendu, bylo mu 92 let.
Letní prázdniny jsou obdobím dovolených, což platí i pro spoustu slavných osobností. Taková Agáta Hanychová vycestovala během uplynulých dvou měsíců z Česka přinejmenším dvakrát. Podruhé vyrazila za hranice i s dětmi. Jak to hodnotí?
Erika Kirková v pátek promluvila poprvé po středeční vraždě manžela Charlieho Kirka. Vdova přislíbila jeho příznivcům, že bude pokračovat v rozjetých projektech, ať už jde o veřejné diskuze či úspěšný podcast. Kirk byl zastřelen během veřejného vystoupení, podezřelý už se nachází ve vazbě.
Ke slavným zářijovým oslavencům patří i Charlie Sheen, před několika dny oslavil kulaté jubileum. Letos si k němu nadělil upřímnou dokumentární zpověď, ve které promluvil snad opravdu o všem, co lidi v souvislosti s jeho osobou zajímá.