Lipavský na Slovensku jednal s Káčerem a Schallenbergem o Ukrajině

Jan Lipavský
Jan Lipavský, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 3. prosince 2022 16:49
Sdílej:

Český ministr zahraničí Jan Lipavský dnes na neformální schůzce na jižním Slovensku mluvil se svými protějšky ze Slovenska a Rakouska Rastislavem Káčerem a Alexanderem Schallenbergem mimo jiné o podpoře Ukrajiny a českém předsednictví v Radě EU. Šéf české diplomacie o tom informoval na twitteru. Podle slovenského ministra zahraničí Káčera se ministři shodli, že společným zájmem jejich zemí je ukončení ruské agrese na Ukrajině.

Schůzka v takzvaném slavkovském formátu se uskutečnila na okraj konference pořádané v zámku Belá na jižním Slovensku. Vrcholní politici Česka, Rakouska a Slovenska se v rámci bližší spolupráce zemí střední Evropy takto setkávají od roku 2015.

"Mluvili jsme o potřebě dál pokračovat v podpoře Ukrajiny proti ruské agresi a také o vládě práva a českém předsednictví," napsal Lipavský na twitteru.

"Otevřeně jsme diskutovali o situaci na Ukrajině, budoucnosti západního Balkánu a EU, vládě práva a regionální spolupráci. Shodli jsme se, že je třeba dál silně podporovat rozšíření EU a naše základní hodnoty," uvedl na twitteru slovenský ministr Káčer. Na facebooku později dodal, že se ministři shodli, že společným zájmem všech tří zemí je "ukončení ruské agrese na Ukrajině, a to bez omezení její nezávislosti, suverenity a územní celistvosti". Ukrajině bude trojice zemí podle Káčera "dál poskytovat všestrannou pomoc a podporu".

Otázku vlády práva v posledních letech EU řeší zejména s Maďarskem a Polskem. Tento týden Evropská komise navrhla zablokovat Maďarsku výplatu 7,5 miliardy eur (183 miliard korun) ze strukturálních fondů Evropské unie kvůli trvajícím nedostatkům v boji s korupcí a při kontrole veřejných zakázek.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Král Karel III.

Karel III. už chystá letošní vánoční projev. Podle expertů bude dojemný!

Britský král Karel III. se připravuje na svůj v pořadí již čtvrtý vánoční projev, který se stal téměř stoletou tradicí na Boží hod v 15:00. Podle královských expertů není tato úloha nikdy lehká a očekává se, že projev bude obsahovat upřímnou a dojemnou výzvu k národu a Společenství. Královský komentátor Richard Palmer se domnívá, že král se dotkne mnoha zásadních témat, která hýbala uplynulým rokem.

Počasí
Podzimní počasí

Jak bude po víkendu? Teplejší počasí v prosinci si už nejde představit

Druhý prosincový týden přinese do Česka výrazné oteplení, kdy denní maxima na několik dní překročí deset stupňů nad nulou. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

České celebrity
Agáta Hanychová

Nejhorší zkušenost. Agáta Hanychová prozradila, co se stalo

Jako maminka má Agáta Hanychová největší trápení s nejmladší dcerou Rozárkou. Dlouho totiž vedla spory ohledně rozdělení péče o holčičku s jejím otcem Jaromírem Soukupem. Nyní se ale odehrálo úplně jiné drama. Rozárka totiž musela k lékaři. 

Zahraničí
Bundeswehr, ilustrační fotografie.

Němci spouštějí revoluci ohledně armády. Mladí se chystají protestovat

Německý parlament schválil zavedení dobrovolné vojenské služby ve snaze posílit národní bezpečnost v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině. Podle BBC jde o zásadní změnu v přístupu Berlína k armádě, která by se podle kancléře Friedricha Merze měla stát nejsilnějším konvenčním vojskem v Evropě.