Šéf české diplomacie Jan Lipavský se během aktuální návštěvy Ukrajiny setkal s prezidentem země Volodymyrem Zelenským. Ministr zahraničí je v Kyjevě od pátku, podle svých slov přijel jednat o pokračování mezinárodní pomoci.
Lipavský o setkání informoval na síti X, kde zveřejnil i fotografie, ze které vyplývá, že mu předal publikaci ministerstva nazvanou Prokremelské pohádky. "Dárek mu udělal radost. Prý by mohla vyjít i ukrajinská verze, pohádek z Kremlu tu poslouchají dost," uvedl ministr zahraničí.
Kniha vyšla jako součást práce české diplomacie v boji s nepřátelskou kremelskou propagandou. O obsah i grafickou podobu se postarali pracovníci ministerstva. Vytištěno bylo 80 neprodejných publikací, pro veřejnost existuje přístupná elektronická verze.
Lipavský, který v české vládě pokračuje i po odchodu Pirátů z koalice, dorazil do Kyjeva v pátek ráno. "Zajímá mě, jak se Ukrajincům daří čelit bombardování, jak fungují české projekty na místě a jak v následujících měsících lépe cílit mezinárodní pomoc. O tom všem tu budu jednat," sdělil na sociální síti.
V rámci návštěvy se šel podívat na rozbombardovanou nemocnici pro nejmladší pacienty. "Když ruští barbaři shodili rakety na dětskou nemocnici v Ochmatdyt, napsal jsem, že něco takového může udělat jen ‘odpad lidstva’. Když jsem to dnes ale viděl na vlastní oči, býval bych volil ostřejší slova," svěřil se šéf české diplomacie.
Nejnovější výhrůžky ruského prezidenta Vladimira Putina pak označil na další pokus o zastrašování Západu a oslabení podpory Ukrajiny. "Nejlepší odpovědí na úmyslné šíření paniky a strachu je klid a racionální přístup. Česko ani žádný jiný svobodný stát se nenechá Kremlem vydírat," zdůraznil.
Policie uzavřela vyšetřování případu vyhrožování politikům. Důchodce z jižních Čech vyhrožoval například prezidentovi, předsedkyně Sněmovny či člence vlády. Nyní čelí obvinění. O případné obžalobě rozhodne Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.
Červen je sice minulostí, ale vzpomínky na porážku Jaromíra Soukupa v zápase s influencerem Markem "Datlem" Valáškem jsou stále živé. Všechno nicméně nasvědčuje tomu, že známý podnikatel je nepoučitelný. Zdroje totiž potvrzují, že chce i přes pokročilý věk a nevalné výsledky v boxerské kariéře pokračovat.
Desítky nových případů svrabu měsíčně jsou evidovány v Praze. Na alarmující situaci se rozhodli upozornit městští hygienici, kteří nabádají lidi, aby se nepříjemné nákaze snažili předcházet. Mělo by totiž stačit dodržování několika základních věcí.
Někdejší starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný ve středu odpoledne nastoupil do vězení, kde má strávit tři měsíce za porušení podmínky. Trest si Novotný vyslechl v květnu, před pár týdny skončil ve starostenské funkci.
Velmi smutná zpráva zasáhla českou hudební scénu v uplynulých dnech. Ve věku nedožitých 58 let zemřel Jiří Fiala, někdejší baskytarista legendární skupiny Mňága a Žďorp a mladší bratr jejího frontmana Petra Fialy. Rodina a přátelé se s ním rozloučí v příštím týdnu.
Česko nadále sužuje tropické počasí, přes 30 stupňů budou teploty šplhat i ve čtvrtek. Podle nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ukončí vlnu veder bouřky, které mohou být i velmi silné. Hrozí ve čtvrtek odpoledne a večer.
Václav Neckář se nakonec pěvecké kariéry nevzdal a zpívá i po osmdesátce, i když už bez doprovodu mladšího bratra Jana, který o staršího sourozence jinak vzorně pečuje. Tentokrát se mu ale Václav vrátil z pódia ve zhoršeném zdravotním stavu.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron spolu poprvé po téměř třech letech mluvili po telefonu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Řešili válku na Ukrajině či íránský jaderný program. Podle Elysejského paláce se navíc dohodli, že budou v kontaktu i nadále.
Financování britské královské rodiny prošlo pravidelnou kontrolu, v jejímž rámci padlo velké rozhodnutí týkající se dopravy zástupců monarchie. Královský vlak bude nejpozději v roce 2027 vyřazen z provozu. Jde o jedno z úsporných opatření, které oznámil Buckinghamský palác. Informovala o tom BBC.
Izrael souhlasí s uzavřením dalšího příměří v Pásmu Gazy, oznámil americký prezident Donald Trump. Během klidu zbraní by se měly dojednat podmínky trvalého míru mezi Izraelem a Hamásem. Reakce palestinského hnutí na Trumpovo prohlášení zatím není známá.
Česko se právě nachází uprostřed dosud největší letošní vlny veder. Předpověď ale slibuje ochlazení ještě během probíhajícího týdne. Trend nižších teplot, než jsou ty současné, pak vydrží i v příštím týdnu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.