Lipavský předpokládá, že Rusko zůstane hrozbou i pro další desetiletí

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) poskytl rozhovor německému deníku Tagesspiegel. Hovořil o pozici Ukrajiny a jejím potenciálním vstupu do Evropské unie. Dále zmínil českou dezinformační scénu a podotkl, že česká společnost není ve vztahu k Rusku nijak rozdělená. „Rusko bude představovat hrozbu na desítky let dopředu,“ varoval.

Jan Lipavský

Na otázku redaktora, jestli Evropa dostatečně podporuje ukrajinské válečné úsilí, odpověděl, že je potřeba průlom k dosažení mezinárodně uznávaných hranic válkou zmítané země z roku 1991. „Potřebují stíhačky k zabezpečení vzdušného prostoru a pevnou protiletadlovou obranu proti Putinovým raketám, které používá k bombardování civilistů. Musíme proto jednat rozhodně a rychle,“ zdůraznil.

Dodal také, že je Česká republika ohrožena Ruskou federací. „Vzpomeňte si na rok 2014, kdy ruská rozvědka vyhodila do vzduchu dva české muniční sklady u slovenských hranic a jeden člověk zemřel. Naše hrozba není imaginární,“ upozornil šéf české diplomacie.

Rusko podle něj bude představovat hrozbu na desítky let dopředu. „Jsem rád, že nová německá bezpečnostní strategie to dává jasně najevo,“ dodal.

Deník se ho dále ptal, jestli je Německo pro ČR „speciální partner“. Lipavský uvedl, že obě země mají podobné problémy. „Energetická krize a inflace tvrdě zasáhly obě naše země. Naše ekonomiky jsou na sobě silně závislé. Ekonomicky jsme vytvořili společný prostor. Pokud jsme v nebezpečí my, pak i Německo,“ vylíčil.

Němci si rovněž všimli velkých protestů proti sankcím vůči Rusku. „Polovina populace je otevřeně prozápadní a ztotožňuje se se západními hodnotami. Druhá polovina se považuje za neutrální, spíše jako most mezi Východem a Západem. Ve vztahu k Rusku není společnost rozdělena,“ řekl ministr.

„Náš parlament právě velkou většinou schválil smlouvu o obranné spolupráci mezi Českou republikou a USA, která vytváří rámec pro umístění amerických vojáků,“ připomněl s tím, že se smlouvou souhlasilo i hnutí ANO Andreje Babiše. Proti se postavila pouze SPD Tomia Okamury.

Redaktorovi neušla ani velmi aktivní česká dezinformační scéna a ptal se Lipavského na to, jakou roli hrají ruské dezinformace v ČR. „Velmi důležitou. Ale udělali jsme velmi chytrý krok a jsem rád, že mnoho evropských zemí následuje náš příklad: výrazně jsme omezili ruskou diplomatickou přítomnost v Praze, protože mnoho zaměstnanců ambasád aktivně podporuje sítě provozující dezinformace,“ poznamenal.

Šéf diplomacie zdůraznil, že nejde primárně o odhalení lží. „Důležitější je vysvětlit, proč musíme být v EU a NATO, proč je pro nás Rusko hrozbou, co se děje na Ukrajině a proč je to nebezpečné. Problém je, že pravda je obvykle velmi nudná.“

Lipavskému se nevyhnuly ani otázky spojené s přistoupením Ukrajiny do aliance. Řekl, že Ukrajina ještě není připravená. „Ale musí být. A je v našem zájmu Ukrajině v tom pomoci. To platí jak pro NATO, tak pro EU,“ uvedl.

Přiblížil, že unie je především unií právních států. „Proto to funguje a je tak úspěšné. Neexistuje žádná jiná mezinárodní organizace, která vytváří tak úzké a produktivní vztahy mezi tolika státy, které bývaly ve válce. Ukrajina se kvůli tomu potřebuje změnit a právě na tom pracuje. Má k tomu politickou vůli. Měli bychom jí věřit.“

Ukrajina si podle Lipavského dokázala zvolit demokratický parlament a prezidenta. „Strany ve vládě se několikrát vyměnily. To je jasný ukazatel demokracie. Nevědět, jaký bude výsledek voleb. Samozřejmě je spousta problémů s oligarchy a různými zájmovými skupinami, společnost ale chce něco změnit a vyvíjí tlak na vládu,“ shrnul.

Na otázku, jestli je Evropská unie v současné době připravená na rozšíření, ministr zahraničních věcí odpověděl, že se rozšíření zaseklo. „Je však třeba jej chápat jako jeden z nejsilnějších nástrojů měkké síly EU. Evropa je vizí pro země západního Balkánu a pro Ukrajinu, která doslova bojuje o život. Pokud polevíme, riskujeme, že tyto země politicky ztratíme. Začaly by hledat jiné partnery – Rusko nebo Čínu,“ doplnil.

V Dukovanech postaví dva nové bloky jihokorejská firma

17.07.2024 15:41 Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear…

Českem se prohnaly silné bouřky. Voda zatopila D1, na Slovensku se na…

12.07.2024 22:09 Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami.…

Opozice neuspěla. Sněmovna růst poplatků za televizi a rozhlas nezamítla

12.07.2024 16:37 Opoziční hnutí ANO a SPD dnes neuspěla ve Sněmovně se snahou zamítnout vládní návrh na zvýšení…

Babiš ve Sněmovně ostře kritizoval návrh zvýšení televizních poplatků

11.07.2024 10:57 Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně znovu kritizoval…

Pavel potvrdil, že lídři se shodnou na znění deklarace summitu NATO

10.07.2024 21:43 Podle prezidenta Petra Pavla, který zastupuje Česko ve Washingtonu, panuje jednomyslná shoda na…

Lednové zvýšení důchodů bude o stovky korun, potvrdil Jurečka

10.07.2024 14:32 Důchody se od ledna 2025 zvýší v průměru o 356 korun. Průměrný starobní důchod bude po řádné…

Volby by v květnu vyhrálo ANO. Babišovo hnutí má podporu třetiny voličů

10.07.2024 11:20 Sněmovní volby by v květnu vyhrálo opoziční hnutí ANO, které by volila třetina voličů. Poslance by…

Lipavský nechal předvolat ruského velvyslance, aby v Moskvě vyřídil vzkaz

09.07.2024 18:06 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) nechal do Černínského paláce předvolat ruského velvyslance…

V pražském Braníku spadl strom na dva lidi, jednoho vážně zranil

06.07.2024 21:07 V pražském Braníku spadl dnes večer strom na dva lidi. Přibližně třicetiletý muž utrpěl vážné…

Černochová prozradila, co všechno poskytla česká armáda ukrajinské

03.07.2024 19:00 Česko poskytlo od konce února 2022 vojenskou pomoc za téměř 7 miliard korun. Vyplývá to z…

Související:

Nejnovější