Lipavský představil své priority pro české předsednictví

Mezi zahraničněpolitické priority nadcházejícího českého předsednictví v Radě Evropské unie patří Ukrajina, ukončení závislosti energiích z Ruska, budování obranných kapacit či obchodní dohody. Dalšími tématy jsou podpora občanské společnosti a svobodných médií nebo transatlantické vztahy. Priority dnes v Černínském paláci za svůj resort představil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Jan Lipavský

V souvislosti s Ukrajinou zmínil podporu územní celistvosti, humanitární pomoc a poválečnou obnovu nebo podporu statusu kandidáta vstupu do Evropské unie. Česko podle Lipavského bude nadále vojensky i materiálně zemi napadené Ruskem pomáhat.

Klíčový pro předsednictví je podle ministra postoj EU vůči ruské agresi. "Během předsednictví budeme usilovat o důsledné vymáhání (protiruských) sankcí EU a jejich případné rozšíření. Stejně tak je potřeba pracovat na další izolaci Putinova Ruska na různých mezinárodních fórech," poznamenal.

V energetice jsou prioritami ukončení závislosti na energiích z Ruska a zároveň zajištění alternativních dodavatelů surovin, ale také práce na zelené diplomacii, využití obnovitelných zdrojů energie či ochrana klimatu.

Z hlediska obrany a bezpečnosti považuje Lipavského resort za prioritní témata implementaci společné obranné strategie, tedy takzvaného Strategického kompasu, spolupráci mezi EU a Severoatlantickou aliancí (NATO) a hybridní hrozby a boj proti terorismu. "Budeme usilovat o to, aby EU přijala EU Hybrid Toolbox, což bude balíček opatření, která dovolí členským zemím EU společně reagovat na hybridní působení a hrozby," uvedl ministr.

Dohody o volném obchodu jsou podle Lipavského důležitou agendou vůči mimoevropským zemím, rozjednány jsou kontrakty s Austrálií, Novým Zélandem, Mexikem či některými jihoamerickými státy. Za zásadní má šéf české diplomacie také spolupráci s USA v Radě pro obchod a technologie.

Do předsednických aktivit chce Lipavský vrátit odkaz bývalého prezidenta Václava Havla, proto jsou mezi prioritami též akční plán EU pro demokracii a lidská práva, lidskoprávní sankční režim EU či podpora občanské společnosti, demokratických institucí a svobodných médií.

Z hlediska geografického rozdělení priorit se ministerstvo zaměřuje na východní Evropu, a to na budoucnost Východního partnerství a jednotnou hodnotovou politiku EU vůči Rusku. Další oblastí je západní Balkán a podpora jeho začlenění do Evropské unie. Situace je v tomto ohledu složitá, podle Lipavského se nedaří vyřešit spory mezi Bulharskem a jedním z aspirantských států - Severní Makedonií.

Prioritami jsou také oblasti Indo-Pacifiku z hlediska spolupráce například v kybernetické či vesmírné oblasti a afrického Sahelu, co se týče bezpečnosti, regionální stability či rozvojové spolupráce.

Účast na části neformálního zasedání ministrů zahraničí v Praze na konci srpna přislíbil ukrajinský ministr Dmytro Kuleba, řekl Lipavský. Poslední srpnový den se uskuteční také Fórum pro Ukrajinu, které pořádá Nadace Forum 2000. "Je to český příspěvek k tomu, abychom podpořili maximálně evropské aspirace Ukrajiny," dodal ministr.

Zeman schválil 5000 korun na dítě, podepsal zjednodušení pravidel u dávky…

29.06.2022 14:18 Aktualizováno Pravidla u příspěvku na bydlení budou od července jednodušší. Úpravy nastanou také v čerpání…

Generál Petr Pavel je rozhodnut zúčastnit se lednových prezidentských voleb

29.06.2022 13:33 Aktualizováno Generál Petr Pavel je rozhodnut zúčastnit se lednových prezidentských voleb a odhodlaný je vyhrát.…

Někdejšího primátora Svobodu osvobodil soud v kauze opencard

29.06.2022 13:16 Aktualizováno Soud dnes pravomocně zprostil viny poslance a někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS…

Piráti v Praze vyzvali kvůli kauze Dozimetr Pospíšila, aby rezignoval

29.06.2022 13:14 Pražští zastupitelé Pirátů vyzvali europoslance Jiřího Pospíšila (Spojené síly pro Prahu/TOP 09),…

Česko zahájí předsednictví. Dorazí zástupci Parlamentu, reprezentace Hradu…

29.06.2022 12:40 Z Pražského hradu na páteční zahájení českého předsednictví v Radě Evropské unie v Litomyšli…

Prezident podepsal zjednodušení pravidel u dávky na bydlení od července

29.06.2022 12:35 Pravidla u příspěvku na bydlení budou od července jednodušší. Úpravy nastanou také v čerpání…

Covid byl v roce 2021 nejčastější příčinou úmrtí, podlehlo mu 18 procent…

29.06.2022 12:22 Covid-19 byl v roce 2021 nejčastější příčinou úmrtí, podlehlo mu 18 procent loni zemřelých, téměř…

Provoz na letišti v Praze překonává očekávání, čeká se nad deset milionů…

29.06.2022 11:58 Letecký provoz na pražském letišti letos dál roste nad očekávání. Letiště Václava Havla v Praze v…

Covid byl nejčastější příčinou úmrtí, podlehlo mu 18 procent loni zemřelých

29.06.2022 10:39 Covid-19 byl v roce 2021 nejčastější příčinou úmrtí, podlehlo mu 18 procent loni zemřelých, téměř…

Podzimní vlna koronaviru by mohla začít už v srpnu nebo začátkem září,…

29.06.2022 10:12 Podzimní vlna koronaviru by mohla začít už v srpnu nebo začátkem září, uvedl s ohledem na nárůst…

Související:

Nejnovější