Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) bude mít ve čtvrtek projev i v Radě bezpečnosti (RB) OSN. Informaci Blesku potvrdilo ČTK ministerstvo. Zástupce České republiky v RB OSN vystoupí téměř po 30 letech. Ústředním tématem projevu bude ruská agrese proti Ukrajině. Dnes šéf české diplomacie přednese projev v rozpravě Valného shromáždění OSN.
"To, že budu vystupovat v Radě bezpečnosti OSN, je velkým úspěchem české diplomacie pod mým vedením. V Radě bezpečnosti vystupuje český zástupce po 30 letech od doby, kdy jsme byli členem. Naše vláda vrací Česko na světovou mapu. Naši spojenci vnímají, že se vracíme k odkazu Václava Havla a k našim tradičním hodnotám," uvedl ve vyjádření pro ČTK Lipavský.
V České televizi šéf diplomacie řekl, že bude mluvit o aktuální bezpečnostní situaci, o tom, že je nepřijatelné, aby Rusko rozhodlo o anexi další části Ukrajiny, nebo o návrhu na zřízení mezinárodního tribunálu v otázce agrese Ruska proti Ukrajině.
RB OSN má 15 členů, z nichž je pět stálých (Čína, Francie, Rusko, USA, Velká Británie), zbývajících deset nestálých členů volí Valné shromáždění OSN na dvouleté funkční období. Česká republika byla nestálým členem RB OSN v letech 1994 až 1995. V té době v RB OSN vystoupil velvyslanec Karel Kovanda.
Lipavský cestou na Valné shromáždění OSN navázal na loňskou účast svého předchůdce Jakuba Kulhánka (ČSSD). V předchozích letech promluvil za Českou republiku tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO).
Čtvrtečního zasedání RB OSN na téma "zachování míru a bezpečnosti na Ukrajině" se kromě Lipavského zřejmě zúčastní také všichni ministři zahraničí ze stálých členů rady, jakož i šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. Průběh schůze budou moci sledovat i novináři.
Tropické počasí se v následujících dnech vrátí do Česka, ale až do posledního prázdninového víkendu nevydrží. Teploty ve volných dnech spadnou pod 30 stupňů, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česko si dnes opět připomíná inspirativní osobnost Aničky Slováčkové, která loni prohrála boj se zákeřným onemocněním. Nadaná dcera hudebníka Felixe Slováčka a herečky Dády Patrasové by právě dnes měla 31. narozeniny.
Policie se od sobotního odpoledne zabývá násilným činem v rámci rodiny na Karlovarsku. Napadená žena byla s vážnými zraněními letecky přepravena do nemocnice, strážci zákona pátrali po podezřelém muži. Vpodvečer se ho podařilo zatknout.
Štěpán Kozub nehodlá ustupovat tlaku, kterému čelí kvůli parodování legendárního zpěváka Václava Neckáře. Jeho fanoušci vyzvali herce a komika, aby se omluvil. Všechno ale nasvědčuje tomu, že omluvou tato kauza jednou provždy neskončí.
Hned dvěma výrazným představitelům britské monarchie byla v posledních letech diagnostikována rakovina. Jedním z nich byla hlava rodiny. Král Karel III. má největší oporu v manželce Camille, která nyní zavzpomínala na moment, kdy málem prozradila diagnózu dřív, než to udělal sám její manžel.
Jaromír Soukup je momentálně opět pod drobnohledem, i když okolnosti nejsou zrovna příjemné, protože se nedávno stal obětí brutálního útoku. Znovu se navíc řeší jeho vztahy se ženami. Jedna dobře známá ho totiž navštěvovala v nemocnici.
Vážná dopravní nehoda se v sobotu dopoledne stala na dálnici D11. Početně obsazené vozidlo sjelo mimo komunikaci. Zranilo se 13 lidí, záchranáři je všechny se zraněními převezli do nemocnice. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.
Tři filmy z letošního benátského filmového festivalu zamíří do českých kin. Největším tahákem zřejmě bude snímek o jedné ze slavných britských kapel, která se nedávno ve velkém studiu vrátila na pódiu.
Když se něco nepovede, mělo by se to přiznat. Právě tak se zachoval Martin Dejdar, jemuž se v tomto týdnu oženil syn. O přísně utajované svatbě se lidé dozvěděli dřív, než bylo záhodno. A mohl za to právě populární herec.
Do nepříjemné situace, které by se nejraději vyhnula, se v těchto dnech dostala legendární Helena Vondráčková. Ke zklamání zdejších fanoušků nedorazí na festival do Nového Jičína. Proč se tak se svým manželem rozhodla?
Americká herečka Sandra Bullock poprvé veřejně promluvila o ztrátě svého dlouholetého partnera Bryana Randalla, který zemřel v roce 2023 po tříletém boji s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Držitelka Oscara v rozhovoru pro podcast SmartLess vysvětlila, že o partnerově vážném onemocnění dlouho mlčela na jeho výslovné přání. Respektování tohoto rozhodnutí ji však v období pandemie dostalo do značné izolace.
Americký sen prince Harryho a jeho manželky Meghan se po letech strávených v Kalifornii definitivně chýlí ke konci. Po odchodu z britské královské rodiny v roce 2020 hledal pár ve Spojených státech nezávislost, soukromí a nové komerční příležitosti. Ačkoliv se jim v počátcích podařilo získat pozornost Hollywoodu i víceleté kontraktní dohody s giganty jako Spotify či Netflix, jejich působení na americké scéně provázel postupný pokles zájmu i řada produkčních komplikací.