Lipavský: Rok byl plný výzev, v příštím se zaměřím na ekonomickou diplomacii

Nástup nového prezidenta bude příležitostí pro českou zahraniční politiku, pro debatu u jednoho stolu o prioritách. V rozhovoru to ČTK řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Nyní se koordinuje zahraniční politika na úrovni prezidenta Miloše Zemana a předsedy vlády Petra Fialy (ODS). Volby se uskuteční v lednu, v březnu skončí současné hlavě státu mandát.

Jan Lipavský

Zeman Lipavského původně nechtěl jmenovat do funkce, následně jej několikrát kritizoval a nekomunikoval s ním. "Co se týče třeba postojů pana prezidenta vůči Ukrajině, tak tam se zas tak poslední rok nerozcházíme," řekl ale ministr.

"S nástupem nového prezidenta bude velká příležitost pro českou zahraniční politiku, abychom si sedli k jednomu stolu, pobavili se o prioritách," řekl Lipavský. Jeho resort podle něj hraje klíčovou roli z hlediska servisu a domlouvání všech záležitostí. "Zároveň respektuji roli prezidentského úřadu jako hlavy státu," doplnil. Klíčový je podle něho dialog a vzájemná spolupráce.

"Jakým způsobem nový prezident bude chtít pracovat na koordinaci zahraniční politiky, to si asi musíme počkat na vítěze. Věřím, že každý o tom má nějakou vlastní představu. Základem je dobrá vůle a tu u kandidátů, kteří mají šanci vyhrát, cítím," dodal šéf diplomacie. Favority prezidentské volby jsou podle průzkumů bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel a předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš.

Lipavský poznamenal, že jednání nemusí mít formát schůzek nejvyšších ústavních činitelů jako v minulosti, je ale klíčové o zahraniční politice vést diskusi a vytvářet konsenzus. "Největší hodnotou české zahraniční politiky je, když je dlouhodobá, systematická a z hlediska nynějších našich partnerů pochopitelná," dodal.

Za rok plný výzev a neočekávaných událostí označil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru pro ČTK první rok vlády Petra Fialy (ODS). Kabinet zprvu očekával, že největší výzvou pro něj bude předsednictví v Radě EU, které začalo v červenci. Nakonec se jí ale stala agrese ruského prezidenta Vladimira Putina proti Ukrajině. V příštím roce se chce Lipavský zaměřit například na ekonomickou diplomacii nebo digitalizaci resortu. Prioritou je pro něj návštěva Indie.

Lipavský věří, že se vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) se situací vyrovnává dobře. "Rozhodně se za náš vládní výkon nijak nestydím," uvedl. V příštím roce chce vést obchodní delegace při návštěvách i vzdálenějších regionů. "Věřím, že se povede zrealizovat návštěvu Indie. To je pro mě velká priorita," poznamenal. Oblast Indo-Pacifiku je podle něj klíčová, kabinet také nedávno schválil strategii zabývající se tímto regionem.

Posílit chce také vnímání české vědy, výzkumu a inovací ve světě. "Abychom dokázali dobře prodávat to, v čem jsme jako Česko na světě nejlepší, a abychom dokázali přivádět do Česka nejlepší a nejtalentovanější lidi, technologie a firmy a pracovali jsme na vytváření našeho bohatství," řekl.

Vláda připravuje revizi programového prohlášení, podle vyjádření koaličních představitelů je nutná vzhledem k neočekávaným událostem - válce na Ukrajině či energetické krizi. Hotova by měla být na konci prvního čtvrtletí příštího roku. V případě ministerstva zahraničí by revize neměla být zásadní. "Zahraniční politika by se neměla měnit, je hodně o konsenzuálním pojetí i vůči opozici. Umím si představit, že některé jednotlivosti se mohou aktualizovat, ale v principu se směřování zahraniční politiky proměňovat nebude," konstatoval Lipavský.

Jedním z bodů programového prohlášení je revize vztahů s Ruskem a Čínou. V tomto ohledu je podle Lipavského ukončena první fáze inventury. "Velmi zevrubně jsme se podívali na stav našich vztahů, co je tvoří, co je jejich náplní a podstatou," uvedl. V případě Ruska podle něj v aktuální situaci nemá smysl uvažovat o narovnání vztahů. "Spíše se snažíme dočistit některé konkrétní záležitosti. (...) Máme například pracovní skupinu ohledně bubenečských nemovitostí," podotkl.

Šéf diplomacie dříve utvořil skupinu, jež se zabývá nápravou majetkoprávních vztahů k nemovitostem užívaným Ruskem v ČR. U řady z budov má úřad pochybnosti o tom, zda stále slouží k diplomatické činnosti. Ministerstvo eviduje asi pět desítek nemovitostí. Skupina se soustřeďuje na ty, které jsou v ruském vlastnictví, a to v Praze i v dalších obcích a městech.

K Číně ministerstvo přistupuje podle Lipavského citlivě. "Vycházíme z principiálních hodnotových východisek zájmů České republiky ve světě. Pro Česko je kriticky důležité, aby fungoval mezinárodní řád postavený na pravidlech," řekl. V organizacích, jako je EU nebo Severoatlantická aliance (NATO), není nad postojem k Číně jednota.

Například v oblasti bezpečnosti je podle Lipavského potřeba, aby Česko sehrálo aktivní roli. "Ať už jde o kybernetickou bezpečnost, či bezpečnost dodavatelských řetězců. Tam se například bavíme o výrobě léků nebo o čipech, o ochraně duševního vlastnictví," poznamenal.

Témata: Jan Lipavský

Vláda se dohodla s lékaři. Platy porostou, protest skončí v pátek

04.12.2023 18:12 Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) definitivně zažehnali…

Minimální mzda podle Jurečky poroste o 1600 korun, nebo o 2100 korun

03.12.2023 17:29 Vláda od nového roku opět zvýší minimální mzdu. Poroste buď o 1600 korun na 18 900 korun, nebo o…

Na Staroměstském náměstí zazářil vánoční smrk. V Praze začaly vánoční trhy

02.12.2023 17:48 Dnes odpoledne se na Staroměstském náměstí v Praze zazářil vánoční smrk, který pochází z…

Na pohřbu Schwarzenberga vystoupí Pavel či Kalousek

01.12.2023 20:15 Rodina knížete Karla Schwarzenberga odhalila, jak bude vypadat poslední rozloučení s exministrem…

Pavel si bere zpět agendu prezidentských milostí

01.12.2023 15:23 Prezident Petr Pavel si bere zpátky pod sebe agendu, které se vzdal jeho předchůdce Miloš Zeman. Od…

ANO by v říjnu vyhrálo volby. ODS si polepšila, Piráti se propadli

01.12.2023 09:48 V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje…

Sněmovna ruší ustanovení o dobrovolné přesčasové práci, které vyvolalo…

30.11.2023 20:01 Nemocniční zdravotníci pravděpodobně budou moci pracovat ve 24hodinových službách. Novela zákoníku…

Fiala zastoupil Válka a dohodl se s lékaři. Na odměny půjdou další miliardy

30.11.2023 16:34 Na jednání s nespokojenými lékaři došlo podle premiéra Petra Fialy (ODS) k dosažení shody, kdy jim…

Regulovaná složka cen energií stoupne o desítky procent, rozhodl ERÚ

30.11.2023 15:09 V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický…

Pohonné hmoty mohou v Česku i nadále zlevňovat

30.11.2023 11:08 V Česku během uplynulého týdne dále klesaly ceny pohonných hmot, tempo zlevňování v mezitýdenním…

Související:

Nejnovější