Lipavský: Rok byl plný výzev, v příštím se zaměřím na ekonomickou diplomacii

Nástup nového prezidenta bude příležitostí pro českou zahraniční politiku, pro debatu u jednoho stolu o prioritách. V rozhovoru to ČTK řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Nyní se koordinuje zahraniční politika na úrovni prezidenta Miloše Zemana a předsedy vlády Petra Fialy (ODS). Volby se uskuteční v lednu, v březnu skončí současné hlavě státu mandát.

Jan Lipavský

Zeman Lipavského původně nechtěl jmenovat do funkce, následně jej několikrát kritizoval a nekomunikoval s ním. "Co se týče třeba postojů pana prezidenta vůči Ukrajině, tak tam se zas tak poslední rok nerozcházíme," řekl ale ministr.

"S nástupem nového prezidenta bude velká příležitost pro českou zahraniční politiku, abychom si sedli k jednomu stolu, pobavili se o prioritách," řekl Lipavský. Jeho resort podle něj hraje klíčovou roli z hlediska servisu a domlouvání všech záležitostí. "Zároveň respektuji roli prezidentského úřadu jako hlavy státu," doplnil. Klíčový je podle něho dialog a vzájemná spolupráce.

"Jakým způsobem nový prezident bude chtít pracovat na koordinaci zahraniční politiky, to si asi musíme počkat na vítěze. Věřím, že každý o tom má nějakou vlastní představu. Základem je dobrá vůle a tu u kandidátů, kteří mají šanci vyhrát, cítím," dodal šéf diplomacie. Favority prezidentské volby jsou podle průzkumů bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel a předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš.

Lipavský poznamenal, že jednání nemusí mít formát schůzek nejvyšších ústavních činitelů jako v minulosti, je ale klíčové o zahraniční politice vést diskusi a vytvářet konsenzus. "Největší hodnotou české zahraniční politiky je, když je dlouhodobá, systematická a z hlediska nynějších našich partnerů pochopitelná," dodal.

Za rok plný výzev a neočekávaných událostí označil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru pro ČTK první rok vlády Petra Fialy (ODS). Kabinet zprvu očekával, že největší výzvou pro něj bude předsednictví v Radě EU, které začalo v červenci. Nakonec se jí ale stala agrese ruského prezidenta Vladimira Putina proti Ukrajině. V příštím roce se chce Lipavský zaměřit například na ekonomickou diplomacii nebo digitalizaci resortu. Prioritou je pro něj návštěva Indie.

Lipavský věří, že se vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) se situací vyrovnává dobře. "Rozhodně se za náš vládní výkon nijak nestydím," uvedl. V příštím roce chce vést obchodní delegace při návštěvách i vzdálenějších regionů. "Věřím, že se povede zrealizovat návštěvu Indie. To je pro mě velká priorita," poznamenal. Oblast Indo-Pacifiku je podle něj klíčová, kabinet také nedávno schválil strategii zabývající se tímto regionem.

Posílit chce také vnímání české vědy, výzkumu a inovací ve světě. "Abychom dokázali dobře prodávat to, v čem jsme jako Česko na světě nejlepší, a abychom dokázali přivádět do Česka nejlepší a nejtalentovanější lidi, technologie a firmy a pracovali jsme na vytváření našeho bohatství," řekl.

Vláda připravuje revizi programového prohlášení, podle vyjádření koaličních představitelů je nutná vzhledem k neočekávaným událostem - válce na Ukrajině či energetické krizi. Hotova by měla být na konci prvního čtvrtletí příštího roku. V případě ministerstva zahraničí by revize neměla být zásadní. "Zahraniční politika by se neměla měnit, je hodně o konsenzuálním pojetí i vůči opozici. Umím si představit, že některé jednotlivosti se mohou aktualizovat, ale v principu se směřování zahraniční politiky proměňovat nebude," konstatoval Lipavský.

Jedním z bodů programového prohlášení je revize vztahů s Ruskem a Čínou. V tomto ohledu je podle Lipavského ukončena první fáze inventury. "Velmi zevrubně jsme se podívali na stav našich vztahů, co je tvoří, co je jejich náplní a podstatou," uvedl. V případě Ruska podle něj v aktuální situaci nemá smysl uvažovat o narovnání vztahů. "Spíše se snažíme dočistit některé konkrétní záležitosti. (...) Máme například pracovní skupinu ohledně bubenečských nemovitostí," podotkl.

Šéf diplomacie dříve utvořil skupinu, jež se zabývá nápravou majetkoprávních vztahů k nemovitostem užívaným Ruskem v ČR. U řady z budov má úřad pochybnosti o tom, zda stále slouží k diplomatické činnosti. Ministerstvo eviduje asi pět desítek nemovitostí. Skupina se soustřeďuje na ty, které jsou v ruském vlastnictví, a to v Praze i v dalších obcích a městech.

K Číně ministerstvo přistupuje podle Lipavského citlivě. "Vycházíme z principiálních hodnotových východisek zájmů České republiky ve světě. Pro Česko je kriticky důležité, aby fungoval mezinárodní řád postavený na pravidlech," řekl. V organizacích, jako je EU nebo Severoatlantická aliance (NATO), není nad postojem k Číně jednota.

Například v oblasti bezpečnosti je podle Lipavského potřeba, aby Česko sehrálo aktivní roli. "Ať už jde o kybernetickou bezpečnost, či bezpečnost dodavatelských řetězců. Tam se například bavíme o výrobě léků nebo o čipech, o ochraně duševního vlastnictví," poznamenal.

Témata: Jan Lipavský

Podpora uprchlíků z Ukrajiny se možná změní

07.02.2023 19:22 Podpory uprchlíků z Ukrajiny se možná změní. Zpřísnit by se měly od července podmínky pro nárok na…

K návrhu na očkování v lékárnách a u zubařů se politici zřejmě nevrátí

07.02.2023 15:25 Poslanci se už nebudou zabývat vládním návrhem, který měl umožnit očkování proti covidu-19 také v…

SPD je proti navyšování věku odchodu do důchodu

07.02.2023 13:37 Opoziční hnutí SPD je proti zvýšení věku pro odchod do důchodu na 68 let místo nynějších 65 let. Na…

Soud potvrdil osvobození Janouška v kauze kolem společnosti Chambon

07.02.2023 13:27 Osvobození podnikatele a lobbisty Romana Janouška a dalších čtyř lidí v kauze úhrad pro společnost…

Jurečka po diskusi s odbory či zaměstnavateli věří v posun v Nexenu

07.02.2023 12:42 Aktualizováno Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) věří tomu, že se dnes…

Češi se podle studentů nechají snadno zmanipulovat sociálními sítěmi

07.02.2023 09:09 Většina Čechů se nechá snadno zmanipulovat tím, co vidí na sociálních sítích. Myslí si to tři…

Zeman potvrdil, že Rychetského nástupce už nejmenuje

06.02.2023 18:48 Prezident Miloš Zeman potvrdil, že do konce svého mandátu už nejmenuje nového předsedu Ústavního…

Zemřel Lubomír Štrougal, komunistický premiér se dožil 98 let

06.02.2023 17:51 Aktualizováno Zemřel komunistický premiér a ministr vnitra a zemědělství Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let. ČTK to…

Lipavský se zaměří na ekonomickou diplomacii nebo aktualizaci systému Drozd

06.02.2023 16:53 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se letos chce v resortu zaměřit na ekonomickou diplomacii,…

Případů akutních respiračních infekcí v Česku za minulý týden neubylo

06.02.2023 14:50 Případů akutních respiračních infekcí v ČR bylo za minulý týden zhruba stejně jako o týden dříve.…

Související:

Nejnovější