Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) rozhodl o pozastavení čerpání udělených licencí na vývoz vojenského materiálu a materiálu použitelného na kontrolu davu do Kazachstánu v souvislosti s aktuální situací v zemi.
Na dotaz ČTK to dnes uvedla Aneta Kovářová z odboru komunikace ministerstva zahraničí. Resort odeslal příslušnou žádost na licenční správu ministerstva průmyslu a obchodu.
Podle zprávy za rok 2020 ministerstva průmyslu bylo aktivních 11 licencí na vývoz v hodnotě 16,8 milionu eur (410 milionů korun). Z objemu firmy využili loni 330.000 eur (zhruba osm milionů korun), v roce 2019 to bylo 3,8 milionu eur (92,7 milionu korun). Povolený mají firmy export například palných zbraní, vozidel, chemikálií a "látek určených pro potlačování nepokojů".
Minulý týden oznámila pozastavení vývozu zbraní do Kazachstánu německá vláda.
V Kazachstánu propukly na začátku roku nepokoje, které původně začaly jako protest proti zdražení pohonných hmot. Situace se vyostřila především v největším městě Almaty, kde demonstranti zaútočili na vládní budovy, rabovali obchody a zapalovali auta. Bezpečnostní síly demonstrace brutálně potlačily, přičemž prezident Kasym-Žomart Tokajev povolil bez varování střílet ostrými náboji do demonstrantů, které označil za teroristy.
Oficiální údaje o obětech mezi protestujícími dosud zveřejněny nebyly. Ruská a místní média v neděli s odkazem na zdravotníky uvedla, že o život přišlo 164 lidí. Podle vládních údajů při střetech bylo zabito 16 příslušníků ozbrojených sil.
"MZV situaci nadále pečlivě sleduje a vyhodnocuje a podle vývoje situace je připraveno přijmout další rozhodnutí," dodala Kovářová.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes při návštěvě Bratislavy řekl, že česká politika důsledně zastává názor, že je potřeba respektovat lidská práva a že násilí proti vlastním obyvatelům není přijatelné. Situace v Kazachstánu je podle něj do značné míry nepřehledná. Vláda a ministerstvo zahraničí se snaží monitorovat bezpečnostní situaci českých občanů v zemi a jsou připraveny případně pomoci, dodal.
Zajímavé věci se dějí na poli televizních talk show v Česku. Zatímco Prima ukončila oblíbených 7 pádů Honzy Dědka, veřejnoprávní Česká televize představila nový pořad tohoto divácky oblíbeného formátu. Co o novince v tuto chvíli víme?
Dlouho se sice Karel Gott nechtěl ženit, přesto měl nakonec početnou rodinu. A od čtvrtka platí, že všechny čtyři dcery našeho historicky nejslavnějšího zpěváka jsou dospělé. Už i nejmladší Nelly Sofie totiž měla osmnáctiny.
Britská policie se i po opakované výzvě potýká s nedůvěrou případných svědků v případu vyšetřování bývalého prince Andrewa. Ženy, které údajně mají informace o činech králova bratra, podle právního zástupce nechtějí s policisty spolupracovat. Americký advokát Brad Edwards to řekl BBC.
České televizní diváky v uplynulých dnech zaskočila zpráva o tom, že na Primě skončí talk show 7 pádů Honzy Dědka. Pouze na Primě, projekt má jinde pokračovat. Moderátor nicméně přiznal, že konec v jedné ze dvou velkých komerčních televizí nečekal.
Očekávání meteorologů se mají naplnit. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sobotu varoval před silnými bouřkami, které hrozí dnes a také zítra. Pro víkendové dny zůstává v platnosti i výstraha před požáry.
Bez české účasti vstupuje letošní mistrovství světa v ledním hokeji ve Švýcarsku do závěrečného víkendu. Dnes se nejprve rozhodne o finalistech a účastnících zápasu o bronz. Postup do utkání o zlato se očekává od domácí reprezentace.
Po poslancích se i senátoři shodli na tom, koho letos navrhnou prezidentovi Petru Pavlovi na státní vyznamenání. Hlava státu je tradičně předá v den státního svátku 28. října. Členové horní komory parlamentu by ocenili například několik známých herců.
Monika Absolonová v průběhu května přeložila jeden ze svých koncertů na pozdější datum z blíže nespecifikovaných zdravotních důvodů. Nyní je zpátky za mikrofonem, ale jedna věc na první pohled zaujme. Populární zpěvačka proto nemlžila a přiznala, že byla na operaci.
Počasí v Česku bylo v uplynulých dnech na konec května velmi teplé a zároveň se na řadě míst obešlo zcela beze srážek. Dnes může místy pršet i intenzivně, protože meteorologové očekávají bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nicolas Cage prozradil, že si v loňském roce nechal oficiálně a legálně změnit své jméno na Nicolas Cage, a to jak v profesním, tak v osobním životě. Držitel Oscara, který se narodil jako Nicolas Kim Coppola, se k tomuto kroku rozhodl proto, že již nechtěl být vnímán jako pouhý klaunský bratranec na okraji slavné hollywoodské rodiny. Herec v rozhovoru pro magazín Variety uvedl, že je nyní Nickem Cagem v běžném životě i před kamerou a že považuje za lepší být patriarchou své vlastní malé rodiny.
Britská celebrita Katie Price po dvou týdnech nejistoty promluvila o zmizení svého manžela Leeho Andrewse a šokovala veřejnost tvrzením, že byl v celách předběžného zadržení vyslýchán kvůli podezření ze špionáže. Podle jejích slov, které jí tlumočil tchán Peter, se úřady ve Spojených arabských emirátech domnívaly, že Andrews provádí výzvědnou činnost. Skutečnost je však podle zjištění britských médií mnohem méně dramatická a údajné obvinění ze špionáže se ukázalo jako nepravdivé.
Rozhodnutí rodiny rockové legendy Ozzyho Osbourna vytvořit jeho digitální dvojče poháněné umělou inteligencí vyvolalo mezi fanoušky vlnu kritiky.