Lipavský se v červenci chystá opět odjet na Ukrajinu

Jan Lipavský
Jan Lipavský, foto: facebook Jan Lipavský
ČTK 15. června 2022 13:18
Sdílej:

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se v červenci chystá opět na Ukrajinu. Chce ukázat jasnou podporu České republiky zemi napadené Ruskem a hovořit se svým protějškem Dmytrem Kulebou o další možné pomoci. Lipavský to uvedl ve vyjádření pro ČTK po projevu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k českému Parlamentu. Na cestu dříve upozornily Blesk a Česká televize.

Lipavský navštívil Ukrajinu společně s ministry zahraničí Slovenska a Rakouska na začátku února ještě před ruskou invazí. Šéfové diplomacií tehdy mimo jiné vyjádřili podporu politické nezávislosti Ukrajiny.

"Na Ukrajině jsem byl na začátku února. A v červenci se tam chystám znovu. Abych ukázal jasnou podporu České republiky Ukrajině a abych se zeptal osobně svého protějška Dmytra Kuleby a dalších státních představitelů, jak jim můžeme dále pomoci," sdělil Lipavský. Česko ví, jaké to je, když se Rusko snaží o nadvládu nad jiným státem, uvedl. "Dejme Kremlu jasně najevo, že takové chování je nepřípustné. ČR je s Ukrajinou a bude i nadále," doplnil.

Zelenskyj dnes ve videoprojevu k poslancům a senátorům poděkoval za českou pomoc a podporu, vyzval, aby byl udělen Ukrajině status kandidátské země Evropské unie. Uvedl, že věří, že ČR bude mezi lídry při obnově ukrajinské ekonomiky a infrastruktury. Vyzval k přijetí sedmého sankčnímu balíčku proti Rusku.

"Prezident Zelenskyj citoval nenaplněné heslo sovětské okupace Československa z roku 1968," uvedl Lipavský směrem k výroku "Jsme s vámi, buďte s námi," který hlava ukrajinského státu dnes ve videoprojevu několikrát zopakovala. "O to důležitější je dnes podporovat Ukrajinu, kam Kreml opět ze strachu ze svobody poslal svoje tanky," doplnil šéf české diplomacie.

Heslo "Jsme s vámi, buďte s námi" používal po okupaci 21. srpna 1968 Československý rozhlas, od kterého ho pak přebrala další média, objevilo se na letácích.

Česko podle Lipavského bude nadále podporovat Ukrajinu ve snaze o obnovu územní celistvosti. Ruská armáda musí být z ukrajinského území vytlačena, poznamenal. Česká diplomacie bude podporovat udělení kandidátského statusu, doplnil.

Stalo se
České celebrity
Cyril Höschl

Portrétní dokument Cyrila Höschla. Televize ho uvede rok po jeho úmrtí

Rok uplyne v úterý od smrti uznávaného odborníka Cyrila Höschla. Češi při té příležitosti budou mít možnost si ho připomenout. Chystá se totiž premiéra dokumentárního portrétu zesnulého psychiatra. 

Domácí
Ilustrační fotografie.

Obchody se v květnu opět uzavřou. Potvrdil to první řetězec

Obchody se naposledy podřídily zákonu o Velikonocích, ale pomalu se blíží doba, kdy se tak opět stane. Během jednoho z květnových svátků bude opět omezena otevírací doba provozoven. 

Světové celebrity
Madonna

Madonna překvapila fanoušky nečekaným vystoupením!

Fanoušci na hudebním festivalu Coachella v kalifornském Indiu zažili v pátek večer mimořádný moment, když se na pódiu po boku hlavní hvězdy večera Sabriny Carpenter nečekaně objevila popová ikona Madonna. Po intenzivních spekulacích, které se v médiích šířily několik dní před akcí, se domněnky potvrdily a sedmašedesátiletá zpěvačka svým vystoupením ovládla atmosféru celého večera.

Světové celebrity
Kanye West

Kanye West si v Evropě už nezahraje? Ruší mu jeden koncert za druhým!

Raper Kanye West, známý také jako Ye, čelí dalším rušením svých koncertů, které měly proběhnout během letošního léta v Evropě a Velké Británii. Navzdory úspěšným vystoupením v Los Angeles jsou jeho evropské plány v ohrožení kvůli jeho dřívějším antisemitským výrokům a kontroverznímu chování na sociálních sítích. West byl například kritizován za prodej triček s nacistickou symbolikou a veřejné vyjadřování sympatií k Adolfu Hitlerovi.