Ukrajinci musí mít právo si sami zvolit, zda budou patřit k Západu. Uvedl to dnes český ministr zahraničí Jan Lipavský při návštěvě takzvané linie dotyku v ukrajinském Donbasu. Linie od sebe odděluje ukrajinská vládní vojska a proruské separatisty ovládající od roku 2014 některé oblasti na východě Ukrajiny.
"Ukrajinci musí mít právo se rozhodnout, zda budou patřit k Západu a přiblíží se Evropské unii a Severoatlantické alianci," řekl Lipavský při návštěvě kontrolního bodu u města Stanycja Luhanska. "Máme historickou zkušenost, když k nám vtrhla v roce 1968 cizí vojska. Ukrajina zažívá podobnou zkušenost teď," dodal ministr. Podle něj nelze dopustit, aby se historie opakovala.
Rusko v posledních měsících shromáždilo u hranic s Ukrajinou desítky tisíc vojáků. Vyvolalo tím obavy Kyjeva i Západu, že se připravuje na vojenskou ofenzivu na Ukrajině. Moskva popírá, že má v plánu napadnout. Tvrdí, že má obavy o vlastní bezpečnost. Od Spojených států a NATO žádá kromě jiného záruku, že aliance nepřijme za svého člena Ukrajinu, a nebude tak zvyšovat svoji přítomnost v blízkosti Ruska. Česká vláda stejně jako NATO či Spojené státy tento požadavek odmítá.
V přilbě a balistické vestě si český ministr společně se svým slovenským a rakouským protějškem Ivanem Korčokem a Alexanderem Schallenbergem udělali obrázek o vojenské a humanitární situaci v Donbasu v doprovodu gubernátora ukrajinské Luhanské oblasti Serhije Hajdaje.
Lipavský dříve uvedl, že svou cestou na Ukrajinu chce vyjádřit s východoevropskou zemí solidaritu v době ruského tlaku. Návštěvou linie dotyku podle něj Česko demonstruje, že stojí za Ukrajinou a podporuje její územní celistvost.
Vztahy Kyjeva a Moskvy jsou nepřátelské od roku 2014, kdy protesty svrhly ukrajinského proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Rusko následně anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo ozbrojené povstání proruských separatistů v Donbasu, kteří vyhlásili dvě separatistické „lidové republiky“ v Luhansku a Doněcku. Boje na východě Ukrajiny si dosud vyžádaly 14.000 životů.
Ve Stanycji Luhanské vznikl v roce 2019 neformální „hraniční“ přechod mezi separatistickou Luhanskou lidovou republikou a zbytkem ukrajinského území. Denně po nově postavené lávce přes řeku Severní Doněc projde oběma směry v průměru 2000 lidí. Dříve to bývalo v některé dny i 17.000.
Představitelé členských zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance se v posledních dnech střídají na Ukrajině ve vysokém tempu. Dnes pobývá v Kyjevě šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková, která má v plánu navštívit konfliktní oblast na východě země v úterý. V tento den přiletí na Ukrajinu prezident Emmanuel Macron, který bude v doprovodu ministra zahraničí Jeana-Yvese Le Driana jednat s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ve středu zavítá do ukrajinské metropole polský ministr zahraničí Zbiginiew Rau.
První červnový a tím pádem i ryze letní víkend klepe na dveře. Rozhodně ale nebude tropický. Nejtepleji bude v neděli na jihu Moravy, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). I ve volných dnech ale může zapršet.
Buckinghamský palác je v úzkých. Podle zjištění novinářů již před šesti lety obdržel emaily, které mají dokazovat, že bývalý princ Andrew sdílel tajné vládní informace s nepovolanými osobami. Odhalení vyvolalo reakce, včetně vyjádření jedné z obětí finančníka Jeffreyho Epsteina.
Pražské oddělení vražd od středy vyšetřuje případ s přesahem do zahraničí. V hlavním městě byl totiž zavražděn úspěšný izraelský podnikatel. Kriminalisté už mají potvrzeno, že se na úmrtí byznysmena z oblasti hazardu podílela jiná osoba, po které se pátrá.
Zdeněk Pohlreich si svou osobitostí i tím, jak kultivoval tuzemský trh s restauracemi, získal mnoho fanoušků. Ti se domnívali, že oblíbený pořad Ano, šéfe se loni vrátil jen na jednu řadu. Podle nejnovějších informací se však pracuje na dalších epizodách.
Po hokejové horečce se pomalu blíží ta fotbalová. Čeští reprezentanti, kteří se po 20 letech vrací na fotbalový šampionát, už za týden nastoupí do prvního zápasu na turnaji. Ještě předtím je ale čeká generálka. Hrát se již bude v Severní Americe, kam v uplynulých dnech tým odcestoval.
PPF jako jedna z nejúspěšnějších investičních skupin v Česku již pokračuje v činnosti bez účasti Petra Kellnera mladšího. Až nyní ale vyšlo najevo, kolik stálo vyplacení syna zesnulého miliardáře. Společnost musela vytáhnout ještě více peněz, než se čekalo.
Zajímavý doprovod na cestě do Severní Ameriky, kde příští týden začne světový šampionát ve fotbale, mají čeští reprezentanti, kteří se na mundialu představí opět po 20 letech. Znalce vztahů slavných v Česku ale nemohlo překvapit, že vyrazila i jedna známá zpěvačka.
Otřesný nález od čtvrtečního dopoledne zaměstnává policisty na Sokolovsku. Strážci zákona vyjížděli do Kynšperku nad Ohří, kde se našla část lidského těla. Vyšetřování případu je v plném proudu.
Nevyzpytatelné je počasí v posledních dnech, kdy se střídají slunečné dny s deštivými. Podle meteorologů se situace zlepší až o víkendu, kdy se očekává oteplení. Na některých místech se teploty přiblíží třicítce, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Agáta Hanychová dává všemožně najevo, že pracovního rozchodu s influencerskou kolegyní Ornellou Koktovou, který před časem řešilo celé Česko, rozhodně nelituje. Nemůže si totiž vynachválit podobu aktuálního podcastu.
Britská princezna z Walesu vyjádřila hluboký zármutek nad tragickou havárií vrtulníku britského královského námořnictva, ke které došlo v hrabství Devon. V prohlášení zveřejněném na sociálních sítích uvedla, že zpráva o ztrátě tří příslušníků letecké složky Fleet Air Arm ji nesmírně zasáhla, a dodala, že společně s manželem Williamem v této nesmírně těžké chvíli myslí na rodiny a přátele obětí.
Nově objevený dopis zesnulé britské princezny Diany odhalil její tehdejší přání, aby spolu její synové, princové William a Harry, v budoucnu komunikovali na hlubší úrovni. Dvoustránkový text napsala bývalá princezna z Walesu v listopadu 1995 jako odpověď svému příznivci Michaelu Barrattovi, který jí vyjádřil podporu po odvysílání jejího výbušného rozhovoru pro pořad Panorama televize BBC. Diana v dopise uvedla, jak moc ji jeho slova dojala, a ztotožnila se s jeho názory na sebepoznání a potřebu posunout se v životě dál.