Lodě nevládních organizací v posledních dvou dnech zachránily ve Středozemním moři mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou přes 400 lidí. Uvedla to dnes agentura EFE. Čtyři záchranné akce provedly ve středu a dnes lodě Geo Barents provozovaná organizací Lékařů bez hranic a Mare Jonio italské nevládní skupiny Mediterranea Saving Humans. Do Itálie doplulo od začátku roku na 600 migrantů, vloni to bylo 67.000 lidí.
Loď Mare Jonio má nyní na palubě přes 200 lidí a požádala úřady o stanovení bezpečného přístavu, kde by mohla zakotvit. Prvních 100 migrantů převzala loď z dřevěného člunu, který se pomalu potápěl. Dalších 107 lidí, mezi kterými byly i malé děti, loď vzala na palubu dnes ráno.
Přes 200 lidí má na palubě i plavidlo Geo Barents. Podle posádky lodi jsou migranti v pořádku, jen někteří trpěli mírným podchlazením.
Odborníci varují, že plavby přes Středozemní moře jsou v zimním období kvůli nepříznivému počasí nebezpečnější. Od začátku roku do Itálie připlulo na 600 migrantů. V loňském roce to bylo zhruba 67.000 lidí. Ve srovnání s rokem 2020 je to skoro dvojnásobek, je to ale výrazně méně než v letech 2014 či 2015. Loni mezi migranty, kteří se dostali do Itálie, převažovali lidé z Tuniska, Egypta, Bangladéše či Íránu, uvedlo místní ministerstvo vnitra.
Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) ve střední části Středozemního moře v loňském roce zahynulo či bylo pohřešováno přes 1500 migrantů. V roce 2020 to bylo bezmála 1000 lidí.
Americký prezident Donald Trump v neděli slaví kulaté 80. narozeniny. Gratulace mu dorazila i z Česka. Ministerstvo zahraničních věcí zveřejnilo pozoruhodný text přání šéfa české diplomacie Petra Macinky (Motoristé).
Mistrovství světa ve fotbale je v plném proudu. Po 20 letech se ho účastní i český národní tým, kterému nepochybně drží palce i slavné osobnosti. Zvlášť jedno jméno rezonuje po úvodní prohře v utkání s Jižní Koreou.
Nikola Hezucká má za sebou nejtěžší chvíle svého života, ale především kvůli synovi se snaží žít dál. Některým lidem to ale vadí, takže to schytala, když se na jedné akci usmála. Vdova si to nicméně nenechala líbit a odzbrojila fanoušky upřímnou reakcí.
ANO premiéra Andreje Babiše je nadále jasným hegemonem české politiky. Podle nejnovějšího průzkumu agentury NMS pro web novinky.cz by ho volila téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo šest samostatně kandidujících subjektů.
Felix Slováček toho v životě zažil opravdu hodně. Snad ani není nutné připomínat, že například loni přišel o milovanou dceru Aničku. Není tak každopádně překvapením, že se hudebník stal předmětem zájmu filmařů, kteří o něm chtějí natočit film.
Byla to svého času televize Jaromíra Soukupa. Teď to vypadá, že její konec je opravdu neodvratný. Společnost, která provozovala TV Barrandov, je v procesu zániku. Diváci přesto kanály nadále naladí.
Vztahy Tomáše Macháče se v posledních dnech opět hodně řeší. Jeden podle všeho skončil, ale hned na něj navázala nová láska. Podle dostupných informací se tenista zakoukal do další dobře známé dívky.
Tropické počasí se do Česka navrátí v nadcházejícím týdnu, potvrdili meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Teploty by výjimečně mohly dosáhnout až 35 stupňů. Hrozit zřejmě budou i bouřky.
Britové při tradiční přehlídce Trooping the Colour v ulicích Londýna oslavily narozeniny panovníka, ačkoliv je současný král Karel III. má až na podzim, kdy mu letos bude 78 let. O průběhu slavnostní akce informovala britská stanice BBC.
Fanoušky Pavla Vítka v posledních dnech ochromily obavy o jejich favorita, jenž se zdravotními problémy skončil v nemocnici. Oblíbeného zpěváka potrápilo srdce. Podle jednoho z blízkých kolegů by se však měl poměrně brzy vrátit k mikrofonu a na pódia.
Svět má prvního dolarového bilionáře. Pokud dnešní vstup na burz ocení společnost SpaceX na 1,8 bilionu dolarů, jak se předpokládá, podíl jejího zakladatele Elona Muska získá hodnotu 866 miliard dolarů. Když se připočte jeho majetek v Tesle, jde o 1,1 bilionu dolarů, tedy zhruba 23 bilionů korun (roční HDP ČR je zhruba 9 bilionu). 23 bilionů, to je více, než kolik mají dohromady Larry Page, Sergey Brin, Jeff Bezos a Larry Ellison, kteří spolu s Muskem tvoří pětici světově těch úplně nejbohatších.
Policie od pátku vyšetřuje vraždu, ke které došlo na pražském Chodově. Případem se zabývají kriminalisté, zadržena byla jedna osoba. Jde o muže, jenž je podezřelý z vraždy.