V loňském roce zemřelo na migračních trasách po celém světě nejméně 8565 lidí, což je nejvíce od začátku pořizování záznamů v roce 2014. Informovala o tom ve středu agentura AFP s odvoláním na údaje Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).
Počet obětí mezi migranty byl v roce 2023 o 20 procent vyšší ve srovnání s rokem 2022. Překonal tak předchozí rekord z roku 2016, kdy během migrace zemřelo 8084 lidí. V letošním roce již bylo zaznamenáno 512 úmrtí.
Středozemní moře, kudy se mnozí migranti pokoušejí dostat ze severní Afriky do Evropy, je nadále nejnebezpečnější únikovou cestou - loni tam zaznamenali nejméně 3129 mrtvých nebo pohřešovaných, nejvýše od roku 2017. Při jediném incidentu, kdy se 14. června při řeckém pobřeží loď, přišlo o život více než 600 lidí.
Bezprecedentní počty úmrtí migrantů byly loni zaznamenány v Africe (1866) a Asii (2138). V Africe se většina úmrtí vyskytla v saharské poušti a na mořské trase na španělské Kanárské ostrovy. V Asii loni zemřely stovky afghánských a rohinských uprchlíků.
O něco více než polovina z celkového počtu úmrtí migrantů v roce 2023 byla důsledkem utonutí, devět procent bylo způsobeno dopravními nehodami a sedm procent násilím.
IOM eviduje úmrtí nebo zmizení lidí na útěku od roku 2014 v rámci projektu Missing migrants (Nezvěstní migranti). Od té doby zdokumentovala 63.872 případů včetně 26.553 lidí, jejichž těla se nepodařilo najít. Odhaduje se však, že skutečné číslo je mnohem vyšší pro problémy se sběrem údajů, zejména z odlehlých oblastí na souši nebo na moři.
Charlotte Gottová sice před několika týdny představila svou první sólovou nahrávku, ale pořád ji baví zpívat i písničky jiných interpretů. Fanoušci se o tom a především o jejím pěveckém nadání mohli opět přesvědčit.
Letošní mistrovství světa v ledním hokeji je minulostí. Novými mistry světa jsou Finové, protože Švýcaři potřetí za sebou nezvládli finále. Zároveň je známé složení skupin pro příští šampionát, který se v následujícím roce uskuteční v Německu.
Karel Šíp není jen moderátorem a bavičem, ale také velkým sportovním fanouškem. Odráží se to často i na hostech televizní talk show Všechnopárty. Jeden z výrazných českých hokejistů, kteří již pověsili brusle na hřebík, dokonce přiznal, jak mu návštěva televizního pořadu pomohla.
Monika Absolonová v květnu odložila jeden ze svých koncertů ze zdravotních důvodů. Lidem nakonec sama prozradila, že musela na operaci. Teď se objevují další a další informace o zákroku, který sympatická zpěvačka absolvovala.
V Česku dnes začíná meteorologické léto. Není tedy divu, že meteorologové už tuší, jak bude vypadat první letní víkend letošního roku. Tropických teplot se ve volných dnech nedočkáme, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Policie se podle slov novinářky Světlany Witowské bude zabývat útokem neznámého vandala na dům, který sympatická moderátorka sdílí s někdejším diplomatem Petrem Kolářem. Witowská o incidentu informovala na sociální síti.
Nepopsatelná ztráta není ani po půlroce o nic menší. Dokazují to srdcervoucí slova vdovy Nikoly Hezucké, která prožívá první výročí svatby bez milovaného manžela. Ze svých pocitů se vypsala na instagramovém profilu.
Kuba Ryba je frontmanem populární kapely Rybičky 48, ale rád se také vyjadřuje k veřejnému dění. V těchto dnech si nebral servítky kvůli oslavě narozenin Leoše Mareše na Čapím hnízdě, kde nechyběla řada hvězdných hostů.
Manželství Milana Baroše s matkou jeho dětí skončilo už před časem, ale zjevně se nepodařilo jim vypořádat úplně všechno. Proto se jistou věcí zabýval soud. Kauza má nakonec nečekané rozuzlení. Jeden z dvojice bývalých partnerů se z boje stáhl.
Patricie Solaříková ví, že život přináší radosti i starosti. Obojí nabídlo manželství, které skončilo rozvodem. Sympatická herečka se nyní v myšlenkách vrátila do jednoho z nejtěžších období v životě, jak to sama pojmenovala.
Česku se ani v neděli nevyhnou bouřky. Potvrzuje to dnešní aktualizovaná výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), která zvyšuje stupeň nebezpečí bouřek během odpoledne a večera. Meteorologové nadále varují i před požáry.
Dara Rolins prodává svůj dům u Prahy, přičemž fanoušci vědí, že s partnerem si staví hnízdečko lásky v Itálii. Lidé se tak začali obávat, že nadobro opustí Česko, respektive Slovensko. Populární zpěvačka nyní vysvětlila, jak to bude.