Lotyšsko a Estonsko dnes odstoupily od rámcové spolupráce mezi Čínou a více než desítkou zemí střední a východní Evropy. Takzvaného formátu 16+1 se od roku 2012 účastní i Česko. Svým krokem tak následovaly Litvu, která od spolupráce odstoupila loni v květnu, informovala agentura Reuters.
Pobaltské země ukončují tuto formu spolupráce s Čínou v době, kdy ji Západ opakovaně kritizuje kvůli stupňování vojenského nátlaku na Tchaj-wan, který si Peking nárokuje.
"Dosavadní účast ve formátu 16+1 nepřinesla požadované ekonomické výsledky," uvedlo lotyšské ministerstvo zahraničí. Pokračování ve spolupráce se zeměmi střední a východní Evropy pod vedením Číny podle ministerstva již není v současném mezinárodním prostředí v souladu se strategickými cíli Lotyšska. Estonsko se podle Reuters k situaci zatím nevyjádřilo.
Obě země, Estonsko i Lotyšsko, v dnešním prohlášení uvedly, že budou i nadále usilovat o konstruktivní a pragmatické vztahy s Čínou a zároveň respektovat mezinárodní pravidla a lidská práva.
Ve skupině pro vzájemnou spolupráci zůstávají nadále Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Řecko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.
Poslední baltský stát, Litva, má s Čínou nejvíce narušené vztahy. Ty se zhoršily poté, co pobaltská země koncem loňského roku umožnila Tchaj-wanu otevřít si ve Vilniusu své de facto velvyslanectví. Litva navíc plánuje v září otevřít svůj zastupitelský úřad na Tchaj-wanu. Krok má posílit vzájemné vztahy baltského státu s asijským ostrovem. Tato euroasijská spolupráce však rozezlila Čínu natolik, že omezila vývoz z Litvy téměř na nulu.
Evropská unie podala v lednu u Světové obchodní organizace žalobu, v níž obvinila Čínu z diskriminačních obchodních praktik vůči Litvě, které podle ní ohrožují integritu jednotného trhu EU.
Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu.
Hackeři v úterý úspěšně napadli profil českého premiéra Petra Fialy (ODS) na sociální síti X, kde se nakrátko objevily nepravdivé příspěvky. Případem se zabývá policie, Fiala se strážci zákona spolupracuje na vyšetření incidentu.
Luxusní hotely, prestižní developerské projekty i skrytý klub s elitní klientelou. Dokumentární film Dynastie odhaluje, jak se István Tiborcz, zeť maďarského premiéra Viktora Orbána, vyšvihl mezi nejbohatší muže země. Klíčovou roli v jeho podnikatelském vzestupu sehrály veřejné zakázky a vazby na státní instituce. Investigativní novináři z několika redakcí přinášejí detailní obraz systému, v němž moc a byznys splývají v jedno. S jedním z autorů snímku jsme mluvili o tom, co všechno zjistili – a proč právě teď jejich práce rezonuje i za hranicemi Maďarska.
Evu Burešovou zasáhla v neděli večer zpráva o úmrtí Aničky Slováčkové v nezáviděníhodné situaci. Nacházela se totiž před televizními kamerami, které zachytily smutek v její tváři. Eva se pak v pondělí vyjádřila k odchodu kamarádky i na sociální síti.
Přes den už sice teploty po uplynulém víkendu rostou, ale zima ještě stále vystrkuje růžky. Během následující noci klesnou minima až na -5 °C. Platí proto výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před mrazem ve vegetačním období.
Jsou to dva dny, co na věčnost odešla Anička Slováčková, která statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smutná zpráva zasáhla celou zemi, během pondělí spontánně vzniklo pietní místo u pražského domu jejích rodičů, tedy Felixe Slováčka a Dády Patrasové.
Víra v dezinformace nebo konspirační teorie je rozšířený jev, který může mít různé příčiny. Patří mezi ně mimo jiné ztráta důvěry ve veřejné instituce či média, ale také přirozené psychologické faktory, jako je strach, potřeba jistoty nebo přesvědčení o vlastní výjimečnosti.
Zdrcený Felix Slováček v neděli večer rozesmutnil Česko, když potvrdil, že jeho milovaná dcera Anička po dlouhém a statečném boji se zákeřnou rakovinou odešla na věčnost. Bolest, jakou si neumíme představit, po necelém dni rozhodně neodezněla. Spíše se znásobila.
Policie v Plzni vyšetřuje od noci z pondělí na úterý případ pokusu o vraždu a následné sebevraždy. Ke konfliktu došlo mezi rodinnými příslušníky. Muž zemřel, žena skončila v nemocnici.
Mirai Navrátil se v poslední době ocitá v situacích, kdy se jiní lidé dostávají do křížku se zákonem. Stačí si vzpomenout na loňské napadení zpěváka v Hradci Králové. Nyní byl frontman jedné z nejpopulárnějších českých kapel okraden.
Poslední rozloučení bude jednou velkou připomínkou toho, kým byla zesnulá Anička Slováčková. Půjde samozřejmě o smutné chvíle, ale svým způsobem i o oslavu jejího krátkého života. Kdy a kde se obřad uskuteční, to zatím není jasné. Existuje ale osoba, která tuší, jak bude pohřeb vypadat.
Až do konce dubna a i do úvodních květnových dnů vidí meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Očekává se, že teploty nejprve den ode dne porostou, ale v druhé polovině měsíce se trend otočí.