Lucerna zažila vyjímečný koncert Pocta Martě a výjimečné vystoupení Marty Kubišové

Zaplněná Lucerna dnes byla na koncertu Pocta Martě svědkem výjimečného vystoupení Marty Kubišové, která při této příležitosti zazpívala slavnou Modlitbu a společně s ostatními účinkujícími píseň Hey Jude. Písně za velkého nadšení publika zazněly na konci večera, na němž pěvecké hvězdy popřály k jejím osmdesátinám. Předchozí vystoupení Kubišové viděli diváci v Lucerně 16. listopadu 2019, kdy zazpívala jako host programu s názvem Samet 30. V rozhovorech poté uváděla, že již na pódiu zpívat nebude. Svou pěveckou kariéru oficiálně ukončila v roce 2017.

Marta Kubišová

Mezi umělci, které si pro koncert vybrala sama Kubišová, byli například Vojta Dyk, Aneta Langerová, Jana Kirschner nebo skupina Jelen. Hity známé v podání Kubišové zaranžoval Petr Malásek a o doprovod se postaral Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu. Moderátorem večera byl Václav Kopta.

"Koncert pro Martu je především poctou legendě české hudby Martě Kubišové, nicméně smyslem této akce je také oživit starší písně novou úpravou a zpěvem mladých interpretů. Některé písně ve skvělých aranžích Petra Maláska, které na koncertě zazní, využijeme ve vysílání stanic Českého rozhlasu. Stejně tak, jako se to povedlo například u koncertu Karel Kryl 70," uvedl generální ředitel pořádajícího Českého rozhlasu René Zavoral.

Slavnostní představení zahájila píseň Dobrodružství s bohem Panem. Zazpívaly ji Hana Holišová a Berenika Kohoutová, které alternují v titulní roli divadelního recitálu Marta, jehož premiéra se letos 9. června uskutečnila na nádvoří pražského Muzea Kampa.

Poté moderátor Kopta uvedl do první řady v hledišti Kubišovou, jejíž příchod doprovázely dlouhé ovace vestoje. O jejich ukončení musela požádat sama oslavenkyně.

Během večera zazněly mimo jiné známé písně jako Depeše v podání Holišové, Lampa (Kateřina Marie Tichá), Oh, Baby, Baby (Kirschner), Nepiš Dál (Ondřej Ruml) nebo Proudy (Langerová). Dyk zaujal publikum vokální improvizací ve skladbě Loudá se půlměsíc a indisponovaného Václava Neckáře nahradil v písni Ring-o-ding jeho bratr Jan.

"Je úžasné, jak to těm mladým zpívá. Je to úžasný večer, jestli mě neklepne dnes, tak už nikdy," rozesmála přítomné v průběhu vystoupení Kubišová.

Mezi gratulanty byly také zástupkyně společnosti Helppes, které Kubišové poděkovaly za dlouholetou podporu při ochraně zvířat.

Kubišová tento týden u příležitosti svých osmdesátin získala ocenění v podobě pamětního tisku bankovky se svojí podobiznou. Podobné pocty se zatím dostalo hokejistovi Jaromíru Jágrovi, zpěvákovi Karlu Gottovi a bývalému prezidentovi Václavu Havlovi.

Kubišová třikrát vyhrála anketu o nejpopulárnější zpěvačku Zlatý slavík a získala také zlatou Bratislavskou lyru 1968. Vystoupila mimo jiné v pařížské Olympii, v Cannes na festivalu MIDEM a zahrála si ve filmu svého bývalého manžela Jana Němce Mučedníci lásky nebo v seriálu Píseň pro Rudolfa III. Za normalizace nemohla kvůli represím komunistického režimu vystupovat. Někdejší mluvčí Charty 77 se mohla vrátit ke zpívání až téměř po 20 letech v listopadu 1989. Kubišová vypráví svůj životní příběh na akci Noc s legendou, která se uskuteční ještě 17. listopadu ve Strakonicích a 25. listopadu v Příbrami.

Témata: Marta Kubišová

Nova ani Prima návrh ČT na společné prezidentské předvolební debaty…

23.11.2022 17:23 TV Nova odmítla návrh České televize na společné uspořádání debaty prezidentských kandidátů.…

Českého slavíka letos získali Lucie Bílá, Marek Ztracený a Kabát

13.11.2022 00:54 Českého slavíka letos získali Marek Ztracený, Lucie Bílá a kapela Kabát. Do síně slávy vstoupil…

Ve věku 81 let zemřela filmová scenáristka a režisérka Marie Poledňáková

08.11.2022 15:52 Aktualizováno Ve věku 81 let dnes zemřela filmová scenáristka a režisérka Marie Poledňáková, autorka slavných…

Zemřel D. H. Peligro, bubeník kapel Dead Kennedys či Red Hot Chili Peppers

31.10.2022 14:54 Zemřel bubeník americké punkové kapely Dead Kennedys D. H. Peligro (vlastním jménem Darren Henley).…

Ve věku 87 let zemřela legenda amerického rokenrolu Jerry Lee Lewis

28.10.2022 20:43 V 87 letech zemřela legenda amerického rokenrolu, slavný pianista a zpěvák Jerry Lee Lewis. Je…

Nejnovější