Běloruský autoritářský lídr Alexandr Lukašenko v rozhovoru se stanicí BBC připustil, že běloruské síly možná pomáhaly migrantům dostat se přes hranice do Polska. Popřel ale, že by Minsk migranty zval do Běloruska.
K bělorusko-polským hranicím se v nedávných týdnech vydaly tisíce převážně blízkovýchodních migrantů s vidinou, že se dostanou do Evropské unie. Západ Lukašenkův režim viní, že migranty k hranicím EU posílá záměrně a mstí se tak za unijní sankce.
Na otázku, zda běloruské bezpečnostní síly migrantům pomáhaly v překonávání hranic, Lukašenko reagoval: "Myslím, že je to dost dobře možné. Jsme Slované. Máme srdce. Naši vojáci vědí, že migranti míří do Německa."
"Možná jim někdo pomohl. Nebudu to ani zjišťovat," dodal Lukašenko. Upřesnil, že pokud budou migranti do Běloruska nadále proudit, nebude se je snažit zastavit, protože ví, že Bělorusko není jejich cíl.
Lukašenko však popřel, že by Minsk běžence do země zval a snažil se tak vyvolat migrační krizi. "Nepozval jsem je sem. A abych byl upřímný, nechci, aby cestovali přes Bělorusko," zdůraznil.
V pondělí přešli běženci z provizorního stanového tábora v doprovodu běloruské policie až k hranici u přechodu Bruzhi-Kuźnica. Dříve někteří migranti BBC řekli, že jim běloruské bezpečnostní složky dávají nůžky na dráty, aby mohli překonat plot v místech, kde není tolik členů polské ostrahy hranic. Polské ministerstvo obrany také tento týden uvedlo, že sami členové běloruských bezpečnostních oddílů pod příkrovem tmy stříhali díry v hraničním oplocení. Varšava také viní Minsk, že vybavil migranty zábleskovými granáty, které vydávají nepříjemný zvuk a ostré světlo. Agentuře Reuters běženci popsali, že je běloruské a polské bezpečnostní složky opakovaně postrkují tam a zpět.
Leteckou dopravu v Česku možná čekají velké novinky. Společnost Smartwings se totiž ocitne v zahraničích rukou. Podle nejnovějších informací ji zakoupila turecká firma Pegasus Airlines, která akvizici oznámila na sociální síti X.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se v úterý stane premiérem, ačkoliv dnes neproběhla schůzka prezidenta Petra Pavla s jedním z ministerských kandidátů. Potvrdil to Pražský hrad s tím, že další postup ve věci jmenování nové české vlády zatím není daný.
Ke slavným prosincovým oslavencům patří i Dara Rolins, která v neděli oslavila 53. narozeniny. Fanoušci ji zahrnuli vzkazy a přáli jí hodně štěstí a zdraví. Populární zpěvačka prý ale má všechno, po čem toužila.
U břehů Japonska došlo v pondělí večer místního času k silnému zemětřesení o magnitudě 7,6 stupně. Úřady vydaly varování před vlnami tsunami pro konkrétní oblast, informovala americká stanice CNN.
Nejsmutnější událostí uplynulého týdne v Česku bylo úmrtí moderátora Patrika Hezuckého, jenž byl přes čtvrtstoletí nerozlučným parťákem Leoše Mareše v ranní show Evropy 2. Všechny proto zajímalo, jak bude vypadat pondělní ranní vysílání zmíněné stanice. Marešův hlas k posluchačům nepromluvil.
V Brně došlo v pondělí dopoledne k vážnému trestnému činu. Žena, kterou útočník napadl a pobodal na ulici, zraněním podlehla. Podezřelého dopadla policie, která tragickou událost nadále vyšetřuje.
Lucie Vondráčková je po dalším rozchodu, který oznámil její poslední partner Zdeněk Polívka, zase k mání. Není divu, že ctitelé populární herečky a zpěvačky ihned zavětřili svou šanci. Jak sama Vondráčková prozradila, už dostala všemožné nabídky.
Česko zasáhla v uplynulém týdnu jedna mimořádně smutná zpráva. Ve věku pouhých 55 let zemřel Patrik Hezucký. Jak následně vyšlo najevo, známého moderátora zabil nádor. Blízké teď čekají smutné povinnosti. Už se přitom objevily první informace o posledním rozloučení s Hezuckým.
Čechy i v letošním roce na internetu zajímal svět celebrit, potvrzují data od společnosti Google. Celý internetový národ zasáhla úmrtí českých i světových osobností ze šoubyznysu. Hitem na sítích bylo i vystoupení Ewy Farne s jednou ze zahraničních zpěvaček.
Princezny Beatrice a Eugenie zdvořile odmítly pozvání Kate Middleton na její každoroční vánoční bohoslužbu s koledami. Sestry se nadále drží v ústraní kvůli skandálu, který provází jejich otce, Andrewa Mountbattena-Windsora.
Vánoční oslavy v britské královské rodině by mohly být v budoucnu mnohem méně rigidní. Princ William dlouhodobě vyjadřuje svůj záměr vést monarchii moderněji a uvolněněji. Očekává se, že jakmile se stane králem, zruší jednu ze zastaralých vánočních tradic.
Paul McCartney se připojil k britským poslancům, kteří naléhají na Brusel, aby zrušil plány na zákaz používání názvů souvisejících s masem, jako jsou „burger“ nebo „klobása“, pro rostlinné alternativy. Navrhovaný zákaz Evropské unie by v případě schválení zakázal výrobcům potravin používat označení typu „vegetariánský burger“ nebo „veganská klobása“ pro jídla rostlinného původu a pokrmy pěstované v laboratoři.