Lukašenko řekl, že válka na Ukrajině začala už před rokem 2014

Válka na Ukrajině začala dávno před rokem 2014, řekl v projevu na zasedání Rady hlav bezpečnostních a zvláštních služeb Společenství nezávislých států běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podle agentury Belta dodal, že pokud by ruská invaze nezačala před více než rokem, začala by zítra, ale Rusko a Bělorusko by na tom byly hůře.

Alexandr Lukašenko (aranžované snímky běloruské propagandy)

"Naprosto souhlasím s prezidentem Putinem, když říká, že jsme tuto válku nezačali. Nezačalo to ani v roce 2014. Začalo to dávno před rokem 2014. Viděli jsme všechno, co se zde stalo: "hnědý" převrat, který se odehrál, a to, k čemu je Ukrajina vedena. Viděli jsme, kdo je v popředí," řekl v projevu Lukašenko.

Dodal, že pokud by totální invaze nezačala před více než rokem, začala by zítra, ale Rusko a Bělorusko by na tom byly hůře. "Všechno směřovalo tímto směrem. Snad jedinou chybou je, že jsme tento problém nevyřešili v letech 2014-15, předtím, než Ukrajina měla armádu nebo byla připravena... Všichni chtěli mírové urovnání, ale Ukrajina mezitím vytvořila schopné ozbrojené síly," podotkl.

Zdůraznil také, že vedení Ukrajiny má mnoho možností, jak může svým lidem v zemi zajistit mír. "Ale ti první prezidenti. (Janukovyč, Porošenko, ani Zelenskyj, pozn. red.) toho nevyužili. Proč? Chtěli válku? Ne. Byli k tomu prostě tlačeni," prohlásil s tím, že vedení Ruska začaly kvůli válce odsuzovat například Izraele nebo Gruzie. "Proč odsuzujete? Včera jste byli horlivými zastánci této operace," řekl.

V projevu také zřejmě naznačil možnost, zničení Ukrajiny. "Představte si, že by se v Mexiku začali vysmívat občanům Spojených států, Američanům. To Mexiko by už neexistovalo," uvedl bez dalšího kontextu.

Běloruský vůdce je tvrdým kritikem Západu a nejbližším spojencem režimu Vladimira Putina. Podporuje i krvavou invazi, kterou Rusko proti Ukrajině vede, a sám proti svému sousedskému státu horlivě vystupuje. V červenci roku 2022 například tvrdil, že de facto uznal nezákonnou a samozvanou Doněckou a Luhanskou lidovou republiku a ruskou anexi Krymu, uvedl server Ukrajinska pravda

Před nedávnem pak například prohlásil, že všechna tvrzení o ukrajinské protiofenzívě jsou "dezinformace". Podle něj by Ukrajina a Rusko by měly zasednout k jednacímu stolu bez jakýchkoli předběžných požadavků ze strany Kyjeva.

"Teď se často zmiňuje 'protiofenzíva, protiofenzíva!'... Dezinformace jsou nebezpečné v každé bitvě. Vzpomeňte si na bitvu u Kurska, o Stalingrad, kdy jsme úspěšně dezinformovali nepřítele a vyhráli bitvu..." uvedl.

"Ale musím říci, že největší dezinformací je tato 'protiofenzíva'. Z mého pohledu neexistuje žádná 'protiofenzíva' a ani nemůže existovat. Je to prostě šílenství. Bojovat na jedné až pěti frontových liniích, pokud jde o prostředky a personál, je prostě šílenství!" tvrdí.

"Ne, potřebují vyburcovat Ukrajince, potřebují je natáhnout, aby pokračovali a utopili nás v této konfrontaci. To je to, co se dnes děje na frontě. Vidíme to. Je to přímo za našimi hranicemi," dodal Lukašenko.
 
 

Bundeswehr: Rusko může napadnout NATO do osmi let

23.07.2024 17:55 Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí…

Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině, dokud Kyjev neobnoví…

23.07.2024 15:34 Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině z Evropského mírového nástroje, dokud Kyjev neobnoví…

Severní Korea vzkazuje, že ji nezajímají výroky Trumpa

23.07.2024 13:55 Severní Korea v úterý uvedla, že ji nezajímají výroky bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa…

Rusko chce zakázat vojákům používat mobily v bojových zónách

23.07.2024 11:40 Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro…

Slovensko si převzalo první dvě objednané stíhačky F-16

22.07.2024 22:16 Na Slovensko v pondělí večer dorazily první dvě objednané stíhačky F-16. Bratislava si jich…

Harrisová vyzdvihovala Bidena, o kandidatuře se nezmínila

22.07.2024 21:13 Viceprezidentka Kamala Harrisová v pondělí poprvé veřejně vystoupila poté, co úřadující prezident…

Mladé Češky oběťmi znásilnění v Německu. Obviněnými jsou Syřané

22.07.2024 17:57 Německé soudy budou řešit případ loňského znásilnění dvou mladých Češek, které byly na studentské…

Střelba v Chorvatsku: Pět mrtvých v domě pro seniory, vraždil veterán

22.07.2024 14:20 Chorvatsko, které je i letos v létě populární dovolenkovou destinací českých turistů, zažívá…

Světoví lídři ocenili Bidena, který odstoupil z boje o Bílý dům

22.07.2024 12:06 Zahraniční lídři ocenili šéfa Bílého domu Joe Bidena jako člověka, kterému záleží na americkém lidu…

Ukrajina má další Patriot. Poskytlo ho Německo

22.07.2024 09:49 Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který…

Související:

Nejnovější