Válka na Ukrajině začala dávno před rokem 2014, řekl v projevu na zasedání Rady hlav bezpečnostních a zvláštních služeb Společenství nezávislých států běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podle agentury Belta dodal, že pokud by ruská invaze nezačala před více než rokem, začala by zítra, ale Rusko a Bělorusko by na tom byly hůře.
"Naprosto souhlasím s prezidentem Putinem, když říká, že jsme tuto válku nezačali. Nezačalo to ani v roce 2014. Začalo to dávno před rokem 2014. Viděli jsme všechno, co se zde stalo: "hnědý" převrat, který se odehrál, a to, k čemu je Ukrajina vedena. Viděli jsme, kdo je v popředí," řekl v projevu Lukašenko.
Dodal, že pokud by totální invaze nezačala před více než rokem, začala by zítra, ale Rusko a Bělorusko by na tom byly hůře. "Všechno směřovalo tímto směrem. Snad jedinou chybou je, že jsme tento problém nevyřešili v letech 2014-15, předtím, než Ukrajina měla armádu nebo byla připravena... Všichni chtěli mírové urovnání, ale Ukrajina mezitím vytvořila schopné ozbrojené síly," podotkl.
Zdůraznil také, že vedení Ukrajiny má mnoho možností, jak může svým lidem v zemi zajistit mír. "Ale ti první prezidenti. (Janukovyč, Porošenko, ani Zelenskyj, pozn. red.) toho nevyužili. Proč? Chtěli válku? Ne. Byli k tomu prostě tlačeni," prohlásil s tím, že vedení Ruska začaly kvůli válce odsuzovat například Izraele nebo Gruzie. "Proč odsuzujete? Včera jste byli horlivými zastánci této operace," řekl.
V projevu také zřejmě naznačil možnost, zničení Ukrajiny. "Představte si, že by se v Mexiku začali vysmívat občanům Spojených států, Američanům. To Mexiko by už neexistovalo," uvedl bez dalšího kontextu.
Běloruský vůdce je tvrdým kritikem Západu a nejbližším spojencem režimu Vladimira Putina. Podporuje i krvavou invazi, kterou Rusko proti Ukrajině vede, a sám proti svému sousedskému státu horlivě vystupuje. V červenci roku 2022 například tvrdil, že de facto uznal nezákonnou a samozvanou Doněckou a Luhanskou lidovou republiku a ruskou anexi Krymu, uvedl server Ukrajinska pravda.
Před nedávnem pak například prohlásil, že všechna tvrzení o ukrajinské protiofenzívě jsou "dezinformace". Podle něj by Ukrajina a Rusko by měly zasednout k jednacímu stolu bez jakýchkoli předběžných požadavků ze strany Kyjeva.
"Teď se často zmiňuje 'protiofenzíva, protiofenzíva!'... Dezinformace jsou nebezpečné v každé bitvě. Vzpomeňte si na bitvu u Kurska, o Stalingrad, kdy jsme úspěšně dezinformovali nepřítele a vyhráli bitvu..." uvedl.
"Ale musím říci, že největší dezinformací je tato 'protiofenzíva'. Z mého pohledu neexistuje žádná 'protiofenzíva' a ani nemůže existovat. Je to prostě šílenství. Bojovat na jedné až pěti frontových liniích, pokud jde o prostředky a personál, je prostě šílenství!" tvrdí.
"Ne, potřebují vyburcovat Ukrajince, potřebují je natáhnout, aby pokračovali a utopili nás v této konfrontaci. To je to, co se dnes děje na frontě. Vidíme to. Je to přímo za našimi hranicemi," dodal Lukašenko.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.