Lukašenko: Rusko nemá v úmyslu využít území Běloruska k útoku na Polsko

Alexandr Lukašenko (aranžované snímky běloruské propagandy)
Alexandr Lukašenko (aranžované snímky běloruské propagandy), foto: president.gov.by
Libor Novák 3. listopadu 2024 11:12
Sdílej:

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v sobotu prohlásil, že Rusko nemá v úmyslu využít území Běloruska k útoku na Polsko, Litvu, Lotyšsko nebo Ukrajinu. Obavy Západu o možné agresi označil za „úplný nesmysl“. Uvedla to agentura TASS.

Lukašenko během svého projevu zdůraznil, že Bělorusko ani jeho sousedé nejsou ochotni bojovat s členskými zeměmi NATO bez jejich vědomí. „Nikdo v Bělorusku nemá v úmyslu bojovat s našimi sousedy a zeměmi NATO bez našeho vědomí. Stanovili si cíl udusit nás a Rusko, a dnes, sledujíce tento cíl, hledají důvod,“ uvedl běloruský prezident. Jeho slova byla adresována především západním zemím, které podle něj usilují o oslabení jak Běloruska, tak Ruska.

V souvislosti s nelegální migrací přes běloruské území Lukašenko řekl, že Minsk nechce vytvářet napětí na hranicích. Dodal však, že Bělorusko nehodlá bránit evropským státům, pokud nedojde k zásadním změnám v jejich postoji vůči jeho zemi. „Uvalili na nás sankce, a my je máme bránit? To se nestane, mluvili jsme o tom upřímně,“ řekl Lukašenko. Naznačil tak, že ekonomické sankce vůči Bělorusku zůstávají hlavním faktorem, který ovlivňuje ochotu země spolupracovat na řešení migrace.

Od začátku války na Ukrajině využívá Rusko běloruské území ke strategickým účelům, včetně výcviku a léčby svých vojáků a přesunu vojenské techniky. Lukašenko a Kreml opakovaně tvrdí, že tyto aktivity nejsou zaměřeny proti Západu, ale mají pouze obranný charakter. Kromě toho v roce 2023 umístilo Rusko na území Běloruska část svých taktických jaderných hlavic, čímž posílilo svou vojenskou přítomnost v oblasti.

Navzdory prohlášením o mírových úmyslech si ale Západ udržuje obavy. Před zahájením ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 Lukašenko tvrdil, že Rusko přes Bělorusko nezaútočí, což se nakonec ukázalo jako nepravdivé. Tato zkušenost posiluje skepsi západních zemí vůči podobným prohlášením ze strany Lukašenka i Moskvy.

Stalo se