Lyžaři o víkendu vyrazili do hor. Sněhu bylo dostatek, vyšlo i počasí

Lyžování, ilustrační fotografie.
Lyžování, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 12. prosince 2021 19:29
Sdílej:

Horská střediska v Česku zažila o tomto víkendu první větší nápor zájemců o lyžování. Po vydatném sněžení na konci pracovního týdne není o sníh nouze a některé skiareály díky tomu zahájily provoz. Sjezdaře neodradila ani povinnost prokazovat se u vleků covidovým certifikátem. Zatímco vlekaři si na nezájem zákazníků nestěžují, některé půjčovny lyžařského vybavení hlásí slabší poptávku po svých službách než před epidemií. Vyplývá to z ankety ČTK v krajích.

Do běžeckých stop i na sjezdovky vyrazily o víkendu tisíce lidí v Libereckém kraji. Lyžařům přálo počasí, které dnes nabídlo slunce i výborné sněhové podmínky. "Jsme spokojeni, ten zahajovací víkend opravdu vyšel už od toho pátečního večerního lyžování, kdy jsme měli na kopci první lyžaře," pochvaloval si zájem ředitel Sportovního areálu Ještěd Jakub Hanuš.

Stovky lidí vyrazily za prvním víkendovým lyžováním v nové sezoně také do Jeseníků. Otevřeno měly například Ski Aréna Karlov nebo středisko v Branné na Šumpersku. "Víkendová návštěvnost byla velmi slušná, v sobotu i dnes přišlo odhadem 400 lidí. Podmínky jsou suprové. Dnes svítilo sluníčko, bylo kolem minus tří stupňů, takže perfekt," nešetřil chválou zástupce lyžařského střediska v Branné Rostislav Procházka.

Provozovatelé skiareálů mohou prodat skipas jen lidem, kteří jsou očkovaní nebo jsou ve lhůtě po prodělání onemocnění covid-19. Až na výjimky jsou na to lidé připraveni a prokazují se potřebnými doklady, řekl ČTK René Hroneš ze skicentra Špindlerův Mlýn. "Zaznamenali jsme jen jednotky incidentů," dodal.

Nižší zájem než před pandemií hlásí některé půjčovny a prodejny lyžařského vybavení. "Zájem o půjčení lyží naštěstí je. Není to jako v minulých letech, ale pořád je zákazníků dost," uvedla Alexandra Bokišová z opavské prodejny Skiopava. Větší nápor očekává v období lyžařských kurzů.

Také jednatel královéhradecké společnosti Snowbear David Šinták pociťuje, že kvůli covidu není o půjčování lyžařského vybavení takový zájem jako dřív. "Touto dobou před pandemií jsme byli už téměř rozpůjčovaní. Oproti období před pandemií jsme asi na 50 procentech," řekl ČTK Šinták. Lidé podle něj s pandemií zlenivěli a naučili se sedět doma.

Naopak velkou poptávku zaznamenává půjčovna v areálu Novako na Božím Daru. S půjčováním lyží tam začali před týdnem a zájemci si je už nyní musí objednat předem. "Běžky začínáme půjčovat tento víkend, lidé ale už volali dopředu, takže očekáváme velký zájem, stejně jako loni," řekla provozovatelka areálu Pavlína Nováková. Zájem srovnatelný s obdobím před epidemií je podle ní také o lyžařskou školu.

Témata:
Stalo se
Celebrity
Darrell Sheets

Příčina smrti Darrella Sheetse, hvězdy Války skladů, oficiálně odhalena!

Úřad koronera v arizonském okrese Mohave v úterý oficiálně potvrdil příčinu úmrtí Darrella Sheetse, jedné z nejvýraznějších postav populární reality show Válka skladů (Storage Wars). Podle oficiální zprávy, o které jako první informoval server TMZ, byla smrt sedmašedesátiletého televizního veterána klasifikována jako sebevražda.

Světové celebrity
princ William

Princ William měl kvůli Harrymu stavy úzkosti. Ze strachu ani nejedl

Britský princ William prožíval před odvysíláním výbušného rozhovoru svého bratra Harryho a Meghan Markle s Oprah Winfrey v březnu 2021 stavy extrémní úzkosti. Podle nové biografie o princezně z Walesu s názvem „Kate! Odvaha, půvab a moc ženy, která bude královnou“, byl následník trůnu strachy doslova paralyzován.

Světové celebrity
Dolly Parton

Dolly Parton ruší kvůli zdraví koncerty. Fanoušci neskrývají obavy

Legendární country zpěvačka Dolly Parton oznámila zrušení svého plánovaného koncertního angažmá v Las Vegas. Osmdesátiletá ikona, která se potýká s dlouhodobými zdravotními potížemi, se rozhodla definitivně zrušit sérii vystoupení v prestižním divadle The Colosseum v Caesars Palace, aby se mohla plně soustředit na léčbu a zotavení.

Počasí
Jarní počasí

Počasí se bude během prodlouženého víkendu zlepšovat

Začíná druhý květnový prodloužený víkend, v jehož průběhu se očekává postupné oteplování. Zatímco dnes místy maximální teploty jen sotva překročí 10 stupňů, v neděli se maxima dostanou přes dvacítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).