MAAE vyzvala v rezoluci Rusko, aby ukončilo okupaci Záporožské JE

Rada guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) dnes přijala rezoluci, v níž žádá Rusko, aby ukončilo okupaci ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny. Podle agentury Reuters o tom po jednání rady za zavřenými dveřmi informovaly diplomatické zdroje.

Záporožská jaderná elektrárna

Pro text usnesení, který vyzývá Rusko, aby "okamžitě ukončilo veškeré operace proti Záporožské jaderné elektrárně i v ní, stejně jako proti jakémukoliv jadernému zařízení na Ukrajině", hlasovalo 26 členů rady. Sedm se jich zdrželo, dva byli proti, konkrétně Rusko a Čína.

Dnešní rezoluce je druhou, kterou Rada guvernérů MAAE od začátku invaze na Ukrajinu přijala. Obsah obou je velmi podobný, ačkoliv na té první se rada usnesla ještě před tím, než ruská armáda začátkem března obsadila Záporožskou jadernou elektrárnu. Obě rezoluce navrhly Kanada s Polskem jménem Ukrajiny, která členem Rady guvernérů není.

Rusko hned po vpádu na Ukrajinu při neúspěšném postupu na Kyjev obsadilo areál bývalé jaderné elektrárny Černobyl. Koncem března se ruské jednotky z Černobylu stáhly.

Rada guvernérů v dnešní rezoluci "odsuzuje neustálé násilné akce Ruské federace proti jaderným zařízením na Ukrajině, včetně pokračující přítomnosti ruských vojáků a personálu (ruské atomové agentury) Rosatomu v Záporožské jaderné elektrárně". Uvádí se v ní také, že ruská okupace výrazně zvyšuje nebezpečí jaderné havárie.

Rusko i Ukrajina se vzájemně obviňují z ostřelování elektrárny, která je největším zařízením tohoto druhu v Evropě. Ruské zastoupení u MAAE řeklo, že "Achillovou patou" dnešní rezoluce je to, že se nezmiňuje o systematických útocích na elektrárnu. "Je to jednoduché - ostřeluje ji Ukrajina, kterou všemi možnými způsoby podporují a chrání západní země," tvrdí ruští diplomaté ve Vídni.

Americké zastoupení u MAAE připomnělo, že v březnové rezoluci Rada guvernérů vyzvala Rusko, aby zastavilo veškeré operace proti ukrajinským jaderným elektrárnám a v nich a vrátilo kontrolu nad nimi příslušným ukrajinským úřadům. Moskva podle USA tuto výzvu naprosto ignorovala, protože se následující den zmocnila Záporožské jaderné elektrárny. "Rusko přistupuje k ukrajinské civilní infrastruktuře jako k válečné kořisti a snaží se připravit Ukrajinu o zdroje energie a využívat tuto elektrárnu coby základnu pro vojenské akce proti Ukrajině," uvedlo americké zastoupení.

V elektrárně, kde stále pracují ukrajinští zaměstnanci, jsou ruští vojáci i vojenská technika. Elektrárna byla během ostřelování několikrát poškozena, což vyvolalo obavy z možné jaderné havárie. Začátkem tohoto měsíce elektrárnu navštívila mise MAAE s cílem zhodnotit její poškození a situaci přímo na místě. Rusko také oznámilo, že v elektrárně trvale zůstanou dva zástupci agentury.

Nord Stream zřejmě někdo vyhodil do vzduchu úmyslně. Plyn tudy už do zimy…

27.09.2022 21:59 Aktualizováno Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

Výsledek Moskvou organizovaného hlasování podle Kuleby nic nezmění

27.09.2022 21:37 Výsledek hlasování zorganizovaných Moskvou v okupovaných či ovládaných částech Ukrajiny nezmění nic…

Moskvou pořádaná hlasování na Ukrajině jsou neupřímná fraška, zní z Francie

27.09.2022 21:22 Hlasování uspořádaná Moskvou v okupovaných a ovládaných částech Ukrajiny jsou bezcenná a neupřímná…

Rusko válku politicky prohrálo, jeho izolace roste, řekl Borrell

27.09.2022 19:58 Izolace Ruska na mezinárodní scéně za poslední týdny zesílila a čím dál více zemí chápe, že ruský…

Habeck: Německo bude muset nechat dvě jaderné elektrárny v provozu

27.09.2022 19:48 Aktualizováno Německo bude muset nechat dvě ze tří stávajících jaderných elektráren v provozu až do jara, aby se…

Stoltenberg varoval Rusko před užitím jaderných zbraní a odsoudil…

27.09.2022 19:39 Hlasování, která Moskva provedla v okupovaných oblastech Ukrajiny, jsou flagrantním porušením…

Slovensko odsouhlasilo vstup Finska a Švédska do NATO

27.09.2022 18:38 Slovenský parlament dnes velkou většinou hlasů přítomných poslanců souhlasil se vstupem Švédska a…

Bulharsko doporučilo občanům, aby odjeli z Ruska a necestovali do něho

27.09.2022 17:10 Bulharské ministerstvo zahraničí dnes doporučilo občanům Bulharska v Rusku, aby tuto zemi opustili.…

V Polsku byl uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, přivede plyn z Norska

27.09.2022 16:49 Aktualizováno V Polsku byl dnes slavnostně uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou…

Kancléř Scholz kvůli nákaze koronavirem odložil jednání o energiích

27.09.2022 15:23 Středeční společné jednání německého kancléře Olafa Scholze s premiéry spolkových zemí o inflačních…

Související:

Nejnovější