Macron a Putin tento týden proberou situaci kolem Ukrajiny

Do konce tohoto týdne si ohledně situace kolem Ukrajiny zatelefonují ruský prezident Vladimir Putin se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Podle agentury TASS to dnes sdělil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Řekl, že Moskva s velkým znepokojením sleduje poslední kroky a prohlášení Washingtonu, které podle Ruska mají za cíl vystupňovat napětí.

Emmanuel Macron

Spojené státy uvedly do zvýšené pohotovosti 8500 amerických vojáků, kteří mají být připraveni na rychlé nasazení v Evropě. To podle Peskova nemá žádný vliv na průběh jednání o bezpečnostních zárukách, které požaduje Moskva.

"Jednání jsou v současné fázi ukončena," uvedl mluvčí, který podle agentury TASS zároveň připomněl, že Kreml očekává písemné stanovisko USA k ruským požadavkům a doufá, že ho dostane tento týden. Moskva prý bude poté reagovat. Rusko po Západu mimo jiné požaduje, aby se NATO nerozšiřovalo směrem na východ. Washington i NATO požadavky odmítají.

Podle Peskovova dnešního vyjádření prezident Vladimir Putin v pondělním telefonátu se svým kubánským protějškem Miguelem Díazem-Canelem nehovořil o posílení bilaterální vojensko-technické spolupráce ani o rozmístění vojenských základen v karibské zemi, napsal TASS. Agentura Interfax v pondělí připomněla, že v polovině ledna náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v odpovědi na dotaz ohledně případného rozmístění ruských raket na Kubě a ve Venezuele v případě ztroskotání rozhovorů se Západem o bezpečnostních zárukách řekl, že nechce "nic potvrzovat ani vylučovat".

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová dnes v parlamentu uvedla, že britské jednotky pravděpodobně nebudou nasazeny v bojových operacích na Ukrajině. Podle agentury Reuters dodala, že Spojené království pracuje na tom, aby Ukrajina měla k dispozici zbraně a výcvik. Šéfka britské diplomacie, která se příští týden chystá do Kyjeva, zopakovala varování adresované Moskvě, že jakýkoli vpád na ukrajinské území by měl vážné ekonomické následky.

Severoatlantická aliance v pondělí oznámila, že kvůli hrozbě možné ruské invaze na Ukrajinu vysílá další lodě a letadla k posílení obrany východní Evropy. Ministři zahraničí zemí Evropské unie a šéf americké diplomacie Antony Blinken si následně potvrdili jednotný postoj. Moskvu vyzvali ke zklidnění situace a zopakovali, že sedmadvacítka je připravena přijmout masivní sankce v případě útoku na Ukrajinu. Rusko tvrdí, že nic takového nechystá.

Obavy z možné ruské invaze na Ukrajinu, u jejíchž hranic má Moskva desetitisíce vojáků, v posledních týdnech vedly k horečnatým diplomatickým snahám. Macron hodlá situaci probrat rovněž s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Dnes bude šéf Elysejského paláce jednat o situaci s německým kancléřem Olafem Scholzem. Ve středu se mají v Paříži setkat v takzvaném normandském formátu zástupci Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny.

Trump v nejnovějším průzkumu předběhl Bidena

03.03.2024 14:10 Podle nedávného průzkumu Siena College Research Institute pro deník New York Times (NYT) by většina…

Příměří mezi Izraelem a Hamásem může začít platit do 48 hodin

03.03.2024 11:50 Pokud Izrael na jednáních v Káhiře přijme požadavky palestinského hnutí Hamás, příměří v…

Kauza Taurus vyděsila Německo. Rusko zveřejnilo tajné armádní odposlechy

02.03.2024 21:29 Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání…

Slovenský ministr se setkal s Lavrovem

02.03.2024 18:28 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se dnes setkal se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem…

Rusové v noci na sobotu zaútočili na jihoukrajinské město Oděsa

02.03.2024 16:44 Rusové v noci na sobotu zaútočili na jihoukrajinské město Oděsa. Mezi několika mrtvými je také…

Soudy v Rusku posílají lidi do vězení za použití Navalného jména

02.03.2024 14:22 Soudy v některých regionech Ruska označily jméno politika Alexeje Navalného za extremistický symbol…

Při izraelských útocích údajně zemřelo už 70 rukojmích

02.03.2024 12:01 Sedm rukojmích zadržovaných hnutím Hamás v Pásmu Gazy zahynulo v důsledku izraelského bombardování.…

Auto v Polsku narazilo do skupiny chodců, zranilo se 17 lidí

01.03.2024 19:54 Závažný incident se v pátek odpoledne stal ve Štětíně na západu Polska. Do lidí přecházejících přes…

Rusové se rozloučili s opozičníkem Navalným. Policisté byli ve střehu

01.03.2024 17:49 Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo…

Evropa nehodlá posílat vojáky na Ukrajinu, řekl Fiala ve Sněmovně

01.03.2024 15:18 Evropské země se nechystají poslat vojáky na Ukrajinu, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v rámci…

Související:

Nejnovější