Macron a Scholz spolu jednali v Paříži, novinářům nic neřekli

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz dnes spolu poobědvali v Paříži, společnou tiskovou konferenci ale zrušili a neměli ani úvodní prohlášení před novináři. Podle agentury DPA to nevytváří důvěru ve fungování německo-francouzské osy.

Olaf Scholz

V poslední době přitom vztahy mezi Paříží a Berlínem charakterizoval nesoulad; obě země mají rozdílné názory na řadu témat počínaje zbrojní politikou a konče přístupem k řešení energetické krize. Německý diplomatický zdroj však podle agentury AFP označil dnešní rozhovor mezi oběma státníky za přátelský a konstruktivní.

Setkání, které bylo vyhrazeno mimo jiné energetické politice nebo obranným záležitostem, by mělo v příštích týdnech vést k "velmi dobré a velmi konstruktivní spolupráci", uvedl zdroj AFP. Agentura DPA poznamenala, že přinejmenším uvítání Scholze bylo vysloveně přátelské, doprovázení pevným s dlouhým stiskem rukou před Elysejským palácem. Oba politici se smáli, mávali do kamer, ale mnoho dalšího dnes odpoledne od nich nevzešlo. Původně ohlášená společná tisková konference byla zrušena.

Macron a Scholz dnes měli pracovní oběd za zavřenými dveřmi v Saloně portrétů Elysejského paláce. Podle DPA to však v německo-francouzských vztazích skřípe tak hlasitě, že "už to nelze skrýt". Dosavadním vrcholem tohoto "krachu vztahů" bylo podle DPA minulý týden varování Macrona Německu, že by se mohlo v Evropě ocitnout v izolaci. Na začátku minulého týdne navíc bylo na neurčito odloženo společné zasedání vládních kabinetů obou zemí ve Fontainebleau u Paříže.

Francie se na summitu EU minulý týden v Bruselu připojila k ostré kritice Německa kvůli odporu kancléře vůči celoevropskému zastropování cen plynu a kvůli německému programu v objemu 200 miliard eur (zhruba 4,8 bilionu korun) na zmírnění dopadů vysokých cen energií. Některé země EU včetně Francie v tom spatřují riziko narušení konkurenčního prostředí. Kromě toho mají obě země rozdílné postoje ve zbrojní politice. Vázne společný vývoj bojového letounu FCAS firem Dassault a Airbus a Francie se nehodlá podílet spolu s Německem a dalšími 14 státy na novém evropském systému protivzdušné obrany.

Mluvčí francouzské vlády Olivier Véran podle DPA řekl, že dnešní rozhovor u oběda trval déle, než bylo plánováno, a že návštěva německého kancléře dokládá "velmi živé přátelství" a vůli společně pokročit. Společné zasedání obou vlád by se pak údajně mohlo uskutečnit v lednu.

Assange se kvůli vydání do USA odvolal k soudu pro lidská práva

02.12.2022 21:05 Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange, který bojuje proti svému vydání z Británie do…

Nárůst nenávistných projevů na Twitteru je dle vědců bezprecedentní

02.12.2022 20:44 Předtím, než miliardář Elon Musk koupil internetovou firmu Twitter, objevovaly se na stejnojmenné…

Soud odsoudil tři Afghánce za vraždu a znásilnění dívky v Rakousku

02.12.2022 20:38 Soud v Rakousku dnes udělil dlouhé tresty třem mužům z Afghánistánu, které shledal vinnými z vraždy…

Čína po víkendových protestech zavádí mimořádnou cenzuru

02.12.2022 16:50 Čínské úřady po víkendových protestech tvrdě zasáhly proti používání virtuálních privátních sítí …

Více než 90 procent světové populace má určitou imunitu proti covidu

02.12.2022 16:29 Nejméně 90 procent světové populace má nyní určitou hladinu protilátek vůči koronaviru SARS-CoV-2 v…

Biden sdělil Macronovi, že bude podporovat průmysl v USA, ale ne na úkor…

02.12.2022 15:26 Americký prezident Joe Biden řekl francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, že americký zákon…

V chovu na Jindřichohradecku utratí veterináři kvůli ptačí chřipce 17…

02.12.2022 14:51 Veterináři utratí v pondělí 5. prosince ve Frahelži na Jindřichohradecku, kde se ve velkochovu…

Rusko odmítá požadavek, kterým Biden podmínil jednání s Putinem

02.12.2022 14:36 Moskva odmítá provést kroky, kterými americký prezident Joe Biden podmínil jednání se svým ruským…

Putin řekl Scholzovi, že útoky na ukrajinskou energetiku jsou vynucené

02.12.2022 13:30 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil v telefonátu s německým kancléřem Olafem Scholzem, že…

Ruský raketový útok na Záporoží se obešel bez obětí, lidé umírali v…

02.12.2022 12:42 Aktualizováno Při čtvrtečním ruském ostřelování Chersonské oblasti zahynuli další tři civilisté, sdělil dnes na…

Související:

Nejnovější