Británie poskytne v příštích třech letech Francii 480 milionů liber (asi 12,8 miliardy korun) za pomoc v potlačení nelegální migrace, konkrétně snížení počtu malých lodí s migranty přeplouvajících Lamanšský průliv. Dnes se na tom v Paříži dohodli britský premiér Rishi Sunak a francouzský prezident Emmanuel Macron; lídři mimo jiné uzavřeli i dohody o partnerství v energetice.
Británie a Francie usilují o prohloubení vzájemných vztahů po diplomatických neshodách, které vznikly po odchodu Británie s Evropské unie.
"Pokud budeme upřímní, musíme si přiznat, že vztahy mezi našimi zeměmi v posledních letech utrpěly...ale dnes jsme naši spolupráci posunuli na novou úroveň," prohlásil Sunak. Macron později reagoval, že "je čas na nový začátek".
Za britské peníze ve Francii vznikne nové detenční centrum pro migranty, britský Národní kriminální úřad (NCA) a jeho francouzský protějšek vyšlou své zástupce do zemí podél migrační cesty, kterou využívají pašeráci, a obě země chtějí také zintenzivnit hlídkování v moři a modernizovat sledovací technologie.
Nelegální migrace je v současné době klíčovým tématem pro konzervativní Sunakovu vládu, která v Británii usiluje o prosazení zákona, který by ministerstvu umožnil vyhošťovat lidi bez nároku na azyl, pokud se do Británie dostanou nelegální cestou.
Společné jednání lídrů Francie a Británie, jediných evropských jaderných velmocí a stálých členů Rady bezpečnosti OSN, se dnes konalo poprvé po pěti letech, uvádí agentura Reuters. Kromě migrace jednali dnes Sunak a Macron také o energetice a válce na Ukrajině.
"Francie a Británie spolupracují, aby už nikdy takoví jako (ruský prezident Vladimir) Putin nemohli použít energii jako zbraň," prohlásil Sunak. Lídři se dohodli na energetické spolupráci ve dvou oblastech: sdílení know-how na poli obnovitelných zdrojů energie a zřízení pracovní skupiny pro jadernou inovaci a bezpečnost, uvádí Reuters. "Máme společný cíl, a tím je skoncovat s fosilními palivy," uvedl Macron.
"Veškerá spolupráce, o které jsme se dnes bavili, by však nedávala smysl bez posílení a propojení občanských společností. Setkali jsme se s britskými i francouzskými podnikateli, mladými britskými a francouzskými talenty a chceme také prohloubit spolupráci mezi našimi sportovci i například muzei," řekl závěrem svého projevu na tiskové konferenci Macron.
Máme nový pár v českém šoubyznyse. Martin Prágr, na kterého nedávno prasklo, že se rozešel s poslední partnerkou, poprvé informoval o další dívce, která si ho získala. Zároveň se ještě jednou vrátil k minulému vztahu.
Do českých kin ještě během května dorazí nový film režiséra Jana Svěráka. Ve snímku exceluje několik zkušených herců, mezi které by jistě zapadl i tvůrcův otec. Zdeněk Svěrák se ale na projektu podílel jinak. Před kamerou ho nečekejte.
Do Česka míří americký lékař, u kterého panuje podezření na nákazu ebolou. Obávané onemocnění se v posledních dnech opět objevilo v Africe, konkrétně v DR Kongo a Ugandě. Podle ministerstva zdravotnictví nepředstavuje tento případ riziko pro českou veřejnost.
Jiřina Bohdalová se ke květnovým 95. narozeninám, které oslavila v úvodu měsíce, dočkala i televizního dokumentu A jede se furt dál. Snímek samozřejmě potěšil její příznivce, ale sama hlavní hvězda má k výsledku jednu malou výhradu. A možná ji ráda neuslyší její dcera.
Ještě tento týden se v Česku dočkáme letních teplot, potvrdili meteorologové. Maxima den ode dne porostou, až se dostanou nad 25 stupňů, vyplývá z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejtepleji bude o víkendu.
Česko v minulém týdnu žilo nevídaným zločinem, kdy se muž zmocnil lebky svaté Zdislavy v kostele v Jablonném v Podještědí. Naštěstí se ho podařilo dopadnout dříve, než stihl dokončit svůj plán. Vzácnou relikvii nyní dávají dohromady restaurátoři.
Plný tajemství je osobní život jedné z nejlepších českých sportovkyň. Ester Ledecká nedávno přiznala rozchod, ale až nyní vycházejí najevo zajímavé podrobnosti. Lyžařka a snowboardistka se rozešla s někým jiným, než se myslelo.
Blíží se červnový začátek meteorologického léta, ostatně už o víkendu by tomu měly teploty odpovídat. Dlouhodobě se ale očekává spíše teplotně průměrné počasí, vyplývá z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Štefan Margita bude mít v letošním roce kulaté 70. narozeniny a v rámci oslav si v pátek troufl na koncert v pražské O2 areně. Na jednom pódiu se během vystoupení opět setkal se svou zesnulou manželkou Hanou Zagorovou. Po koncertě pak potvrdil, co zaznělo již dříve.
Richard Krajčo už letos jednu velkou věc oznámil. To se ale jednalo o jeho sólový příspěvek. O uplynulém víkendu se zásadní novinky dočkali i příznivci kapely Kryštof. Posluchači se ještě letos dočkají nálože nové hudby.
Narozeniny v neděli oslavila jedna zpěvačka, jejíž osud budí v poslední době kvůli zdravotním problémům zvláštní pozornost. Markétě Konvičkové je čerstvě 32 let. Rozhodla se při té příležitosti prozradit, co by ještě v životě chtěla zažít.
StarDance už v dubnu odtajnila poslední tajenku ohledně letošní série, když ještě zůstávaly otazníky ohledně budoucnosti show na obrazovkách České televize. Televizní diváci si ale mohou oddechnout. V případě problémů by se ozval jiný tuzemský zájemce o licenci.