Macron a Zelenskyj řešili vývoz obilí i boj proti dezinformacím

Francie se postará, aby zločiny na Ukrajině nezůstaly nepotrestány, řekl podle Elysejského paláce francouzský prezident Emmanuel Macron svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému během dnešního telefonátu. Státníci hovořili také o vývozu ukrajinského obilí, boji proti dezinformacím nebo rekonstrukci poválečné Ukrajiny.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

"Prezident uvítal, že z přístavu v Oděse dnes vyplula první loď s ukrajinským obilím. Uvedl rovněž, že evropské úsilí o vývoz ukrajinského obilí po souši i po řekách bude pokračovat v rámci koridorů," uvedl Elysejský palác v prohlášení.

Dnešní telefonát podle serveru BFM TV trval přibližně hodinu a půl. Oba prezidenti spolu naposledy hovořili 16. června, kdy Macron poprvé osobně zavítal do Kyjeva.

Macron dnes také Zelenskému slíbil, že Francie pošle na Ukrajinu mobilní laboratoř pro analýzu DNA. Na Ukrajině se tyto laboratoře používají při vyšetřování na místech nálezů hromadných hrobů.

Státníci se podle prohlášení shodli, že budou nadále společně bojovat proti ruským dezinformacím. Francie chce také pomoci s poválečnou obnovou Ukrajiny.

Podle Zelenského kanceláře spolu hlavy státu probíraly mimo jiné situaci na bojišti. "Vedeme válku proti skutečnému teroristickému státu. Ruskem naplánované cynické zavraždění ukrajinských válečných zajatců v Olenivce je toho důkazem," uvedl Zelenskyj s odkazem na páteční útok na věznici nacházející se na území ovládaném proruskými silami v Doněcké oblasti na východě země. Zemřely při něm desítky ukrajinských válečných zajatců. Kyjev a Moskva se z úderu obvinily navzájem.

Zelenskyj podle své kanceláře rovněž vyjádřil Francii vděčnost za odsouzení útoku, který ukrajinský úřad označil za zločin proti lidskosti, a ochotu pomoci postavit pachatele před soud. Prezident rovněž poděkoval Francii za vyslání skupiny zdravotníků a četníků na Ukrajinu, kteří mají pomáhat vyšetřit potenciální válečné zločiny spáchané ruskými invazními silami.

Státníci zvlášť projednávali téma globální potravinové bezpečnosti, uvedla kancelář Zelenského, podle níž dvojice diskutovala o možnostech zvýšení vývozu ukrajinského obilí různými cestami.

Tisíce Francouzů opustily vesnice v jihu země kvůli požárům

09.08.2022 13:39 Přes 3000 lidí na jihu Francie bylo dnes evakuováno kvůli postupujícímu lesnímu požáru, který…

Exprezident Trump uvedl, že jeho rezidenci Mar-a-Lago prohledává FBI

09.08.2022 13:30 Aktualizováno Floridský resort Mar-a-Lago bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa prohledává americký…

Čína se manévry připravuje na invazi, tvrdí tchajwanská diplomacie

09.08.2022 13:12 Aktualizováno Peking využívá svá vojenská cvičení v blízkosti Tchaj-wanu k přípravě invaze, uvedl dnes šéf…

Charkov opět čelil ruskému ostřelování, zprávy o obětech zatím nejsou

09.08.2022 13:08 Aktualizováno Ruské síly na Ukrajině v noci na dnešek opět ostřelovaly Charkov a poškodily elektrický sloup a…

Rusové by podle průzkumu podpořili jakékoli Putinovo rozhodnutí o Ukrajině

09.08.2022 12:32 Asi 60 procent ruských občanů by podpořilo rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina zahájit novou…

Na Ruskem okupovaných územích sílí odpor Ukrajinců, píše AP

09.08.2022 12:25 Na Ruskem okupovaných územích na jihovýchodě Ukrajiny sílí odpor obyvatel, který oslabuje kontrolu…

Rusko je ve vývozu ropy čím dál více závislá na Indii a Číně

09.08.2022 11:08 Rusko je při prodeji své ropy stále více závislé na Indii a Číně. Minulý měsíc na tyto dvě asijské…

Soul zaplavily přívalové deště, osm lidí zemřelo

09.08.2022 10:41 Nejméně osm lidí zemřelo při přívalových deštích, které v noci na dnešek zaplavily jihokorejskou…

Řeckem hýbe skandál s odposlechy, otřásá i pozicí řeckého premiéra

08.08.2022 21:54 Aktualizováno Skandál s odposlechy předsedy opozičních socialistů Nikose Andrulakise a dvou novinářů otřásá…

Rusko přišlo na Ukrajině až o 80.000 vojáků, zní z Pentagonu

08.08.2022 21:37 Rusko ve válce proti Ukrajině přišlo o 70.000 až 80.000 zabitých a zraněných vojáků, uvedl dnes…

Související:

Nejnovější