Macron chce naštvat neočkované, k silným slovům sahají i jeho soupeři

Do prvního kola francouzských prezidentských voleb zbývá necelých 100 dní a prezidentští kandidáti ve svých projevech volí stále silnější výrazy. Po prezidentu Emmanuelu Macronovi, který otevřeně prohlásil, že chce naštvat neočkované, přitvrdila svou rétoriku i jeho pravicová konkurentka Valérie Pécressová. Na návštěvě na jihu Francie mluvila zejména o bezpečnosti a nezbytnosti "vyčistit některé čtvrti".

Emmanuel Macron

Pozice Pécresseové v předvolební kampani musí manévrovat mezi politickým středem obsazeným Macronem a krajní pravicí, kde svádějí souboj další dva výrazní kandidáti, Marine Le Penová a Éric Zemmour. Ve středečním průzkumu preferencí získal Macron 24 procent hlasů, ostatní tři jmenovaní shodně 16 procent a mají nyní přibližně stejné šance projít spolu s Macronem do druhého kola voleb.

"Přišel čas vyčistit některé čtvrti, pronásledovat vůdce gangů, otrapy, zločince, dealery. Právě ty je potřeba nahánět a potrestat (...) a odebrat jim občanství," prohlásila ve čtvrtek Pécresseová."Mezi přistěhovalectvím a kriminalitou je spojitost," dodala na setkání před zhruba 500 stoupenci na jihu Francie, kde jsou problémy kolem přistěhovalců mnohdy citelnější než v jiných částech Francie.

Pécressová ve svém projevu použila i sousloví "je třeba použít tlakový čistič", které před deseti lety použil tehdejší ministr vnitra Nicolas Sarkozy. Za tuto narážku sklidila posměšnou poznámku od Zemmoura i od Le Penové, která připomněla její "vyčištění 12.000 pracovních míst policistů a strážníků".

"Pochopili jsme, že už nějaký čas flirtuje s krajní pravicí (...) ale tentokrát už to byla rovnou nabídka z sňatku," prohlásila o vyjádřeních Pécresseové ministryně pro rozvoj měst Nadia Haiová z Macronovy strany LREM.

"Tváří v tvář množství zpráv, které vyvolávají velké obavy, cítí politici potřebu dát o sobě více vědět, aby udělali dojem a překonali otupělost lidí z covidu-19. Sociální sítě také vytváří tlak na rychlejší reakce a používání slov, která doopravdy zaujmou," domnívá se specialistka na komunikaci Émilie Zapalskiová oslovená stanicí BFM TV.

Gaspard Gantzer, který připravoval prezidentskou kampaň Françoise Hollandea v roce 2017, rovněž zaznamenal významný posun ve stylu komunikace, píše BFM TV. "Doba se změnila, to je nepopiratelné. Kampaně se stále více podobají happeningům, zaznívají stále stejné věty, zatímco dříve se kandidáti snažili odlišit vtipnou poznámkou nebo určitým humorem. Vstoupili jsme do éry vulgarity, jisté trumpizace uvažování," poznamenává Gantzer, který vyučuje na dvou prestižních vysokých školách.

Souboj se vyostřuje také na krajní pravici, o čemž svědčí změny v itineráři předvolebních mítinků Zemmoura a Le Penové. Šéfka Národního sdružení (RN) měla ve čtvrtek a v pátek vystoupit na západním pobřeží ve městě Sables-d'Olonne. Komunikace jejího týmu s novináři pozvanými na setkání ale unikla do konkurenčního Zemmourova štábu, který se do oblasti vypraví už o víkendu a Le Penovou tak záměrně předstihne. Podle jeho štábu je to "nešťastná náhoda", město bylo "cestou z předchozího mítinku", který je však 400 kilometrů vzdálený, jak poznamenává AFP.

Útočník na univerzitě v Heidelbergu střílel do lidí, je po smrti

24.01.2022 14:25 Útočník v posluchárně univerzity v Heidelbergu na jihozápadě Německa zranil dlouhou střelnou zbraní…

Akutní fázi pandemie lze podle WHO letos zřejmě ukončit

24.01.2022 13:55 Akutní fázi covidové pandemie lze podle Světové zdravotnické organizace (WHO) komplexním…

Rusko obvinilo Západ ze zvyšování napětí kolem Ukrajiny

24.01.2022 13:55 Kreml dnes obvinil Západ ze zvyšování napětí kolem Ukrajiny. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij…

EU poskytne ohrožené Ukrajině 1,2 miliardy eur

24.01.2022 13:02 Evropská unie poskytne Ukrajině pomoc ve výši 1,2 miliardy eur (téměř 30 miliard korun). Uvedla to…

Assange má právo se ve sporu o vydání do USA obrátit na Britský nejvyšší…

24.01.2022 12:34 Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange dnes uspěl u vrchního soudu v Londýně a může se…

V Německu čeká poslance debata o povinném očkování proti covidu-19

24.01.2022 12:13 Němečtí poslanci budou ve středu projednávat první a zřejmě ani zdaleka ne poslední návrh zákona o…

NATO vysílá další lodě a letadla do východní Evropy

24.01.2022 12:10 Severoatlantická aliance vysílá další lodě a letadla k posílení obrany východní Evropy v reakci na…

V Rusku v neděli přibylo dalších 65.109 případů nákazy koronavirem

24.01.2022 12:02 V Rusku v neděli přibylo dalších 65.109 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, což je v zemi…

Německo už není pro USA spolehlivým spojencem, tvrdí prestižní server

24.01.2022 11:48 S hrozbou ruské invaze na Ukrajinu se většina západních spojenců snaží podpořit Kyjev a uklidnit…

Johnson nařídil vyšetření obvinění z diskriminace muslimů ve straně

24.01.2022 11:23 Britský premiér Boris Johnson nařídil interní vyšetřování úřadu vlády kvůli obvinění z diskriminace…

Související:

Nejnovější

reklama