Macron chce naštvat neočkované, k silným slovům sahají i jeho soupeři

Do prvního kola francouzských prezidentských voleb zbývá necelých 100 dní a prezidentští kandidáti ve svých projevech volí stále silnější výrazy. Po prezidentu Emmanuelu Macronovi, který otevřeně prohlásil, že chce naštvat neočkované, přitvrdila svou rétoriku i jeho pravicová konkurentka Valérie Pécressová. Na návštěvě na jihu Francie mluvila zejména o bezpečnosti a nezbytnosti "vyčistit některé čtvrti".

Emmanuel Macron

Pozice Pécresseové v předvolební kampani musí manévrovat mezi politickým středem obsazeným Macronem a krajní pravicí, kde svádějí souboj další dva výrazní kandidáti, Marine Le Penová a Éric Zemmour. Ve středečním průzkumu preferencí získal Macron 24 procent hlasů, ostatní tři jmenovaní shodně 16 procent a mají nyní přibližně stejné šance projít spolu s Macronem do druhého kola voleb.

"Přišel čas vyčistit některé čtvrti, pronásledovat vůdce gangů, otrapy, zločince, dealery. Právě ty je potřeba nahánět a potrestat (...) a odebrat jim občanství," prohlásila ve čtvrtek Pécresseová."Mezi přistěhovalectvím a kriminalitou je spojitost," dodala na setkání před zhruba 500 stoupenci na jihu Francie, kde jsou problémy kolem přistěhovalců mnohdy citelnější než v jiných částech Francie.

Pécressová ve svém projevu použila i sousloví "je třeba použít tlakový čistič", které před deseti lety použil tehdejší ministr vnitra Nicolas Sarkozy. Za tuto narážku sklidila posměšnou poznámku od Zemmoura i od Le Penové, která připomněla její "vyčištění 12.000 pracovních míst policistů a strážníků".

"Pochopili jsme, že už nějaký čas flirtuje s krajní pravicí (...) ale tentokrát už to byla rovnou nabídka z sňatku," prohlásila o vyjádřeních Pécresseové ministryně pro rozvoj měst Nadia Haiová z Macronovy strany LREM.

"Tváří v tvář množství zpráv, které vyvolávají velké obavy, cítí politici potřebu dát o sobě více vědět, aby udělali dojem a překonali otupělost lidí z covidu-19. Sociální sítě také vytváří tlak na rychlejší reakce a používání slov, která doopravdy zaujmou," domnívá se specialistka na komunikaci Émilie Zapalskiová oslovená stanicí BFM TV.

Gaspard Gantzer, který připravoval prezidentskou kampaň Françoise Hollandea v roce 2017, rovněž zaznamenal významný posun ve stylu komunikace, píše BFM TV. "Doba se změnila, to je nepopiratelné. Kampaně se stále více podobají happeningům, zaznívají stále stejné věty, zatímco dříve se kandidáti snažili odlišit vtipnou poznámkou nebo určitým humorem. Vstoupili jsme do éry vulgarity, jisté trumpizace uvažování," poznamenává Gantzer, který vyučuje na dvou prestižních vysokých školách.

Souboj se vyostřuje také na krajní pravici, o čemž svědčí změny v itineráři předvolebních mítinků Zemmoura a Le Penové. Šéfka Národního sdružení (RN) měla ve čtvrtek a v pátek vystoupit na západním pobřeží ve městě Sables-d'Olonne. Komunikace jejího týmu s novináři pozvanými na setkání ale unikla do konkurenčního Zemmourova štábu, který se do oblasti vypraví už o víkendu a Le Penovou tak záměrně předstihne. Podle jeho štábu je to "nešťastná náhoda", město bylo "cestou z předchozího mítinku", který je však 400 kilometrů vzdálený, jak poznamenává AFP.

Putin popřel tvrzení, že Moskva vyvíjí kosmickou protisatelitní jadernou…

20.02.2024 21:02 Šéf Kremlu Vladimir Putin v úterý popřel tvrzení Spojených států, podle nichž Moskva vyvíjí…

Kreml poprvé reagoval na obvinění, že Putin může za smrt Navalného

20.02.2024 14:27 Kreml odsoudil v úterý prohlášení vdovy po ruském opozičním lídrovi Alexeji Navalnému, podle níž je…

Izrael nemusí vstoupit do Rafahu, pokud Hamás včas propustí rukojmí

19.02.2024 21:26 Izrael ozřejmil, za jakých okolností zahájí ofenzivu v Rafahu na jihu Pásma Gazy. Počítá s ní v…

EU chystá nové protiruské sankce kvůli smrti Navalného

19.02.2024 18:39 Evropská unie plánuje přijmout nové protiruské sankce kvůli pátečnímu úmrtí opozičního politika…

Ukrajince čeká vybudování nových obranných linií u Avdijivky

19.02.2024 17:03 Ukrajinci pravděpodobně zvládnou vytvořit nové obranné linie u Avdijivky a zabrání tak pokračování…

Pozůstalí se nedostali do márnice k Navalnému. Příčina smrti není známá

19.02.2024 10:58 Ruské úřady v pondělí nepustily matku Alexeje Navalného a jeho právní zástupce do márnice v…

Vance prozradil, co čeká NATO, když volby vyhraje Trump

18.02.2024 21:39 Obhájce bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa v americkém Kongresu ujistil v neděli členské země…

Netanjahu označil požadavky Hamásu za odtržené od reality

18.02.2024 19:40 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu potvrdil své dřívější stanovisko ohledně vývoje konfliktu v…

Izraelská armáda vtrhla do poslední nemocnice na jihu Pásma Gazy

18.02.2024 17:32 Násirova nemocnice ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy je mimo provoz v důsledku týden…

Na těle Navalného byly nalezeny modřiny

18.02.2024 15:58 Tělo ruského opozičního politika Alexeje Navalného, který zemřel v pátek v trestanecké kolonii, je…

Související:

Nejnovější