Macron dnes v Evropském parlamentu apeloval na udržení vztahů s Británií

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v Evropském parlamentu apeloval na udržení vztahů s Británií, integraci západního Balkánu do Evropské unie, společný postoj vůči Rusku i na spolupráci s Afrikou. Navrhl také přidat ochranu klimatu a právo na potrat na listinu základních práv EU.

Emmanuel Macron

Macron ve Štrasburku prezentoval hlavní priority francouzské předsednictví Rady EU, kterého se jeho země ujala na začátku ledna a která v červenci stejně jako před 13 lety předá Česku.

Macronův projev nabídl tři hlavní motivy: demokracii, pokrok a obranu. Za aktuální výzvy označil francouzský prezident změnu klimatu, digitalizaci a otázku bezpečnosti a míru v Evropě. EU podle Macrona nesmí pouze reagovat na krize ve svém okolí, ale musí aktivně jednat a vyzbrojit se, aby si zajistila svou nezávislost na rozhodnutích a jednání jiných zemí.

"Bezpečnost našeho kontinentu vyžaduje strategické přezbrojení naší Evropy jako mocnosti míru a rovnováhy, zejména v dialogu s Ruskem. (...) My Evropané musíme společně vznést vlastní požadavky a zajistit, aby byly respektovány. Musí to být upřímný dialog, kladoucí si požadavky tváří v tvář destabilizaci, vměšování a manipulaci," uvedl Macron.

EU musí v nadcházejících týdnech "dokončit evropský návrh na vytvoření nového bezpečnostního a stabilizačního řádu", řekl Macron. "Měli bychom jej vytvořit my Evropané, poté jej sdílet s našimi spojenci v rámci NATO a následně jej navrhnout k jednání Rusku," uvedl Macron.

Unie má s Británií podle Macrona dlouholetý přátelský vztah, ale obě entity k sobě opět musí najít cestu. Budování důvěry vyžaduje "dobrou vůli" britské vlády a dodržování dohod, dodal.

Evropský blok by neměl zapomínat na západní Balkán, který je v srdci Evropy, ale nese jizvy minulosti, řekl Macron. EU má povinnost dát těmto zemím reálné termíny a podmínky pro jejich vstup do sedmadvacítky.

Africe musí Evropa nabídnout novou formu partnerství, protože nás s tímto kontinentem pojí nejen historie, ale hraje se na něm i o naši budoucnost, uvedl Macron. Navrhuje ekonomickou podporu, pomoc v boji s terorismem a podporu legálních cest vzdělaných lidí z Afriky do Evropy. Na téma africko-evropské spolupráce chystá Francie během svého předsednictví konferenci.

"Náš sen se musí stát realitou, musíme ho dát k dispozici našim občanům. Máme na to sílu i prostředky a proto nám věřím," zakončil projev Macron.

V reakci na komentáře poslanců později Macron obhajoval francouzský postoj k jaderné energii a jeho zařazení mezi zelené zdroje energie v rámci taxonomie EU. Schválení jádra jako zelené energie se podle něj opírá o vědecké poznatky. Stejně tak je Francie připravena pomáhat i státům, které jsou závislé na plynu, přestože je tuto závislost potřeba omezit.

Macron vyzdvihl roli EU při boji s pandemií covidu-19. Členské země včetně Francie si díky spolupráci byly schopné opatřit dostatek očkovacích prostředků a mohly také poskytnout 120 milionů dávek Africe, zatímco Čína jí věnovala 16 milionů dávek, uvedl. Podpora produkce vakcín přímo v Africe je podle Macrona klíčová pro boj s pandemiemi jiných nemocí v budoucnosti a nikoliv jen řešením té stávající.

Několik francouzských poslanců se pokoušelo položit dotaz na francouzskou národní politiku. Nově zvolená předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová ale tyto diskuse rázně ukončila a připomněla, že zde není místo pro kampaň před francouzskými prezidentskými volbami. Ty se uskuteční v dubnu.

Témata: Emmanuel Macron

Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem

28.09.2023 18:00 Ruský prezident Vladimir Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem. Uvedla to…

Navalnyj bude přemístěn na samotku pro "nenapravitelnost". Stráví tam rok

28.09.2023 15:23 Vězněný ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj bude přemístěn na samotku pro údajnou "nenapravitelnost…

V Bratislavě muž střílel po kolemjdoucích, policisté ho zastřelili

28.09.2023 11:07 K dramatickým chvílím došlo dnes v noci v bratislavské části Dúbravka. Z okna bytovky tam náhodně…

Náhorní Karabach se na konci roku stane součástí Ázerbájdžánu

28.09.2023 09:55 Náhorní Karabach bude jako neuznaný státní útvar na konci roku definitivně zrušen. Prezident…

Fico by v září vyhrál slovenské volby, ukázal průzkum

27.09.2023 21:46 Slováci se seznamují s výsledky posledních předvolebních průzkumů, než o víkendu odevzdají hlasy v…

Německo reaguje na migraci, zesílí kontroly na hranicích s ČR

27.09.2023 19:01 Německo ve středu oznámilo, že policejní hlídky zesílí kontroly podél pašeráckých tras na hranicích…

Nad světem se rýsuje stín zkázy, řekl Guterres. Varuje před jadernými…

26.09.2023 21:48 Generální tajemník OSN António Guterres varoval v úterý před narůstajícími závody v oblasti…

Soud zamítl odvolání Navalného, potvrdil mu trest 19 let za mřížemi

26.09.2023 19:10 V Moskvě bylo zamítnuto odvolání ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného a jeho dřívější trest…

Kim Čong-un dostal varování od Soulu ohledně jaderných zbraní

26.09.2023 14:48 Jihokorejský prezident Jun Sok-jol v úterý varoval souseda, když prohlásil, že aliance Jižní Koreji…

Von der Leyenová v Praze oznámila schválení českého plánu obnovy

26.09.2023 13:19 Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2…

Související:

Nejnovější