Macron po setkání s Meloniovou: Musíme vést dialog a uspět spolu

Itálie a Francie musí vést dialog a chtít společně uspět. Po setkání s novou italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou to prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron. Vůli spolupracovat s Francií na velkých výzvách současné doby potvrdila i šéfka italské vlády.

Emmanuel Macron

V novém italském kabinetu sedí politici, kteří podporují Macronovu soupeřku v druhém kole prezidentských voleb Marine Le Penovou. V Římě také vyvolalo nevoli prohlášení francouzské ministryně Laurence Booneové, že Paříž dohlédne na respektování práv v Itálii po nástupu nové vlády.

Meloniová a Macron se setkali dnes večer v jednom římském hotelu. Macron byl vůbec prvním zahraničním politikem, se kterým Meloniová ve funkci předsedkyně vlády jednala.

"Uspět společně, s dialogem a ambicí, to je povinností vůči naší mládeži a našemu lidu," napsal po setkání Macron. Podle něj je zapotřebí pokračovat v započaté práci.

Spolupracovat s Paříží na velkých výzvách současné doby chce také Meloniová. Podle prohlášení italské vlády během hodinové neformální schůzky oba politici probrali hlavní domácí i zahraniční otázky, například ceny energií, podporu Ukrajině, vývoj hospodářství či migraci.

K užší spolupráci se Itálie a Francie zavázali v nové bilaterální dohodě, která byla podepsána v Římě loni v listopadu. Při hlasování v parlamentu byla Meloniové strana Bratři Itálie jedna z mála, která ratifikaci nepodpořila. Podle argumentů, které tehdy použili představitelé postfašistické strany, smlouva stvrzovala "poddanský vztah vůči Francii".

Vlády v Paříži a Římě mají jinou politickou orientaci. Součástí italské vládní koalice je Liga Mattea Salviniho, která podporuje Le Penovou. V Římě pak vzbudila velkou nevoli prohlášení francouzské ministryně pro evropské záležitosti Booneové, podle které Paříž dohlédne na dodržování práv v Itálii.

Macron se dnes v Římě zúčastnil konference o míru, kterou organizovala katolická komunita Sant´Egidio. Podle něj je mír v konfliktu na Ukrajině možný. Jednat se o něm ale bude, až to budou chtít Ukrajinci, a za podmínek, které si Ukrajina stanoví, uvedl. Mír se podle něj nesmí stát zajatcem ruské moci. "Mluvit o míru a vyzývat k míru může vypadat nesnesitelně pro ty, kteří bojují za svou svobodu," dodal Macron, kterého v pondělí čeká setkání s papežem Františkem.

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Labouristé by rádi zrušili jednu z komor britského parlamentu

05.12.2022 18:26 Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory…

Putin přijel osobně zkontrolovat Kerčský most

05.12.2022 17:57 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes přijel osobně zkontrolovat Kerčský most, který spojuje Ruskem…

Putin podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz propagace LGBT+ témat

05.12.2022 15:23 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle očekávání podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz…

Související:

Nejnovější