Francouzský prezident Emmanuel Macron, který bude za týden v druhém kole prezidentských voleb usilovat o znovuzvolení, dnes uspořádal volební mítink v Marseille. V projevu usiloval o hlasy levice a věnoval ho ekologii. Ve Francii se dnes konají desítky demonstrací proti krajní pravici, uvedla francouzská média. Kandidátka nacionalistického Národního sdružení (RN) Marine Le Penová vedla kontaktní kampaň na severu země.
Stávající prezident sliboval zlepšení životních podmínek pro mladé a ve čtvrtích na periférii velkých měst. Macron připomněl, že v Marseille má mnoho lidí migrační původ. "Chci, abych příštích pět let bylo ve znamení naprosté přeměny," řekl Macron před stovkami příznivců, kteří skandovali hesla jako "dalších pět let".
Velkou část proslovu věnoval ekologii. Slíbil větší nasazení vlády v boji proti klimatickým změnám a shrnul již přijatá opatření. Macron chce, aby se Francie stala první velkou rozvinutou ekonomikou, která se zbaví spotřeby ropy, plynu a uhlí. Vyjádřil naopak podporu jádru či vodíku.
V Marseille je poslancem Jean-Luc Mélenchon, šéf levicové Nepodrobené Francie (LFI). Mélenchon v prvním kole prezidentských voleb skončil před týdnem třetí s více než 20 procenty preferencí. Podle odborníků se Macron musí pokusit získat tyto levicové voliče, kteří jsou často kritičtí vůči jeho vládnímu působení, aby si zvedl šance na vítězství v druhém kole. Právě ekologie je jedno z klíčových témat pro příznivce levice. Macron dnes zmínil, že příští premiér bude přímo zodpovědný za "ekologické plánování", což je téma, o kterém často mluvil právě Mélenchon.
Ve zhruba 30 francouzských městech dnes probíhají demonstrace proti krajní pravici, které organizují odbory a organizace na ochranu lidských práv. V Paříží se očekává účast několika tisíc lidí.
Protesty, které jsou nepřímo zaměřené proti ní, označila Marine Le Penová za "hluboce nedemokratické". "Francouzům je podle mého názoru nepříjemné pozorovat, jak je v ulicích skrze demonstrace zpochybňována jejich volba," řekla Le Penová, která dnes vedla kontaktní kampaň v départementu Eure-et-Loir.
Cesta Meghan Markle a dětí Archieho a Lilibet do Londýna zůstává pro nadcházející dny nejistá. Podle informací z blízkého okolí rodiny stojí za zvažováním jejich neúčasti především obavy bezpečnostního týmu vévody ze Sussexu. Hlavním problémem je chybějící aktualizace ze strany britského úřadu pro řízení rizik, jehož plánované březnové zasedání bylo bez vysvětlení odloženo.
Trenér týmu Kansas City Chiefs Andy Reid prozradil jednoduchou, ale dojemnou manželskou radu, kterou novomanželům Taylor Swift a Travisi Kelceovi udělil komik Adam Sandler během jejich svatebního obřadu. Sandler, který celou svatbu v newyorské hale Madison Square Garden v pátek osobně oddával, doporučil slavnému páru, aby se líbali při každé možné příležitosti.
Důchody slavných jsou v Česku vděčným tématem, protože lidé mají občas tendenci závidět celebritám. Mnohé osobnosti tuzemského šoubyznysu ale do důchodu vlastně ani nejdou. Příkladem je například legendární rocker Petr Janda z kapely Olympic.
Prezident Petr Pavel ve čtvrtek zveřejnil aktuální lékařskou zprávu, podle které nemá žádné zdravotní potíže. Ošetřující lékař konstatoval, že Pavel je zdravotně plně způsobilý k vykonávání jedné z nejvyšších politických funkcí v zemi.
Napětí mezi Jaromírem Soukupem a Agátou Hanychovou se rozhodně nevytrácí. V červnu proběhlo další soudní stání, kde byl osobně přítomen pouze podnikatel. Soukup se ale nepotřebuje vidět s bývalou partnerkou z očí do očí. Slovně útočit totiž umí i přes internet.
Světovou popmusic zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřela legendární velšská zpěvačka Bonnie Tyler. Naposledy vydechla v nemocnici v Portugalsku, kde byla hospitalizována kvůli zdravotním problémům, s nimiž se potýkala v závěru života.
Hasiči od čtvrtečního dopoledne zasahují u požáru výškové budovy ve Zlíně. Hoří jedna z budov v bývalém areálu Svitu, vyhlášen byl třetí stupeň poplachu. Podle záchranných složek se očekávají značné materiální škody.
I po sedmi letech se řeší neslavný rozhovor bývalého prince Andrewa pro pořad Newsnight. BBC se rozhodla zjistit, zda syn zesnulé královny Alžběty II. mluvil v interview pravdu. Nově získané informace naznačují, že nikoliv.
Charlotte Gottová sice úspěšně zahájila sólovou pěveckou kariéru, ale v létě stále tráví čas tím, co rádi dělají i její vrstevníci. Fanouškům se tak v neděli opět přihlásila z jednoho ze svých výletů do zahraničí.
Počasí v Česku má vliv i na sucho. Experti očekávají, že v následujících dnech, kdy se počítá s oteplením a úbytkem srážek, se situaci v zemi opět zhorší. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Ondřej Brzobohatý se po oznámení rozpadu dalšího manželství držel raději v ústraní. To ale není možné dělat věčně, proto se v uplynulých dnech konečně ukázal na veřejnosti. Populární hudebník a syn legendárního herce měl ale jeden zásadní požadavek.
Ruští sportovci zřejmě budou mít možnost se zúčastnit již příštích olympijských her ve Spojených státech amerických. Mezinárodní olympijský výbor totiž přerušil suspendaci Moskvy, která vešla v platnost v souvislosti s její invazí na sousední Ukrajinu.