Macron vyzval čínské studenty, aby mysleli kriticky. Mluvil i o Ukrajině

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes studenty prestižní čínské univerzity ve městě Kanton vyzval, aby používali kritické myšlení. S tisícovkou vysokoškoláků hovořil také o válce na Ukrajině a o snaze Ruska sousední zemi "kolonizovat". Snaha o mír na Ukrajině byla ústředním motivem Macronovy třídenní návštěvy Číny.

Emmanuel Macron

Po setkání se studenty absolvoval francouzský prezident čajový obřad se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem a odebrali se na společnou soukromou večeři, uvedla agentura AFP.

Rusko je "stát, který se rozhodl kolonizovat svého souseda, nerespektovat pravidla, použít proti ní své zbraně, napadnout ji," řekl Macron. "Tato válka je zjevným porušením mezinárodního práva," dodal v prostorách školy, která má uzavřené partnerství s 24 vysokými školami ve Francii, včetně École normale supérieure (ENA), kterou vystudovali mnozí francouzští politici a diplomaté.

Macron odpovídal na tři dotazy z publika, kladl důraz na kritické myšlení, který podle něj není nástrojem kritiky, ale možností jak se stát "svobodným racionálním jedincem". "Je to to, co vám dává určitou formu nezávislosti a znamená, že jste schopni posoudit a někdy rozlišit mezi pravdivým a nepravdivým, dát si věci do souvislostí a mít odstup od toho, co je vám předkládáno," uvedl Macron. Ocenil také úroveň francouzštiny přítomných studentů.

Studenti Macrona v prostorách univerzity přijali jako rockovou hvězdu, píše AFP. Na jeho adresu z úst studentů zazněly komentáře jako "krásný", "mladý" nebo "komunikativní". Studenti sice podle AFP mnohdy nemají povědomí o jeho politických krocích, ale znají příběh jeho lásky k manželce Brigitte a vědí, že je vlivný.

Macron a čínský prezident po diskusi ve škole odešli přes park do centra města na ostrov Ša-mien, kde je sídlo guvernéra provincie Kuang-tung. Tím byl v letech 1978 až 1981 otec současného čínského prezidenta a v této rezidenci tehdy bydlel. Si Ťin-pching při setkání s novináři na toto období vzpomínal.

Macron byl v Číně kvůli zlepšení diplomatických vztahů obou zemí a ve snaze přesvědčit čínského prezidenta, aby se ve válce na Ukrajině postavil na stranu Evropy a proti svého spojenci, ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Jednání na toto téma se účastnila také šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová, jejich jednání ale žádný konkrétní posun nepřinesla.

Do pomoci na Ukrajině se zapojuje WHO, OSN chce poslat humanitární…

08.06.2023 19:57 OSN souhlasila s nasazením humanitárních pracovníků na pomoc při záplavách v Chersonské oblasti,…

Ukrajinská protiofenziva ve čtvrtek začala, uvádí americká média

08.06.2023 17:20 Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva podle některých amerických médii začala. Potvrdit to měli…

Útok nožem ve Francii: Děti leží na jednotce intenzivní péče

08.06.2023 16:24 Aktualizováno Šest lidí, konkrétně čtyři děti a dva dospělí, utrpělo zranění při čtvrtečním dopoledním útoku u…

Putinova velká tisková konference má letos proběhnout

08.06.2023 15:03 Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek řekl novinářům, že zatím nebyl stanoven termín každoroční…

Papež vtipkuje, cítí se dobře, řekl lékař den po operaci

08.06.2023 12:06 Papež František se po středeční operaci břicha kvůli kýle cítí dobře, řekl ve čtvrtek jeho…

Zelenskyj kritizuje mezinárodní organizace pro nečinnost po zničení…

08.06.2023 09:19 Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady…

Papež František podstoupil operaci, dnes ještě absolvoval audience

07.06.2023 19:49 Aktualizováno Papež František ve středu podstoupil operaci břicha kvůli kýle. Tříhodinový zákrok se obešel bez…

Ukrajina se kvůli zničení Kachovské přehrady obrací na Haag

07.06.2023 18:33 Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin ve středu rozhodl, že jeho úřad poskytne…

EU schválila vakcínu proti RS viru pro seniory

07.06.2023 14:52 Evropská komise v úterý schválila první vakcínu, která má lidi starší 60 let ochránit před infekcí…

Drony měly v Moskvě zasáhnout byty rozvědčíků, naznačují americké informace

07.06.2023 13:38 Dronový útok, který zažila minulý týden v úterý Moskva, podle amerických informací cílil na…

Související:

Nejnovější