Macron vyzval Londýn, aby ohledně rybolovu respektoval mezinárodní pravidla

Londýn by měl ve svém sporu s Paříží ohledně práv k rybolovu respektovat mezinárodní pravidla, řekl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron britskému premiérovi Borisu Johnsonovi. Uvedl také, že nechce přejít k odvetným opatřením, protože by to nepomohlo francouzským rybářům. Šéf britské vlády po jednání uvedl, že pozice jeho země se nemění.

Emmanuel Macron

Lídři se setkali na okraj summitu největších světových ekonomik G20 v Římě. Podle francouzské stanice BFM TV šlo o jejich první bilaterální schůzku od jiného sporu okolo zakázky na ponorky.

Macron s Johnson hovořili zejména o snížení napětí v nadcházejících dnech, uvedl Elysejský palác. Paříž podle stejného zdroje příští týden v úterý rozhodne, zda zavede odvetná opatření. "Nechci eskalaci, musíme to brát vážně," uvedl Macron. Johnsonovým spolupracovníkům předal dokument vysvětlující, jak dojít k řešení nynějšího sporu. "Míč je nyní na britské straně," řekl.

"Co se týče ryb, musím vám říct, že (britské) stanovisko se nezměnilo," řekl Johnson po jednání s Macronem. Dodal, že "byl zaražený" z dopisu francouzského premiéra Jeana Castexe, ve kterém "výslovně žádal, aby byla Británie potrestána za to, že odešla z EU".

Castex ve čtvrtek v dopise adresovaném předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové vylíčil důvody, proč by EU měla zakročit proti Británii kvůli omezeným povolením, které Británie po brexitu vydává francouzským rybářům. EU by podle něho měla dát jasně najevo, že "odejít z ní s sebou nese více škod než v ní zůstat".

Britsko-francouzský spor o rybolov se vystupňoval tento týden, když francouzské úřady zadržely britskou rybářskou loď, která podle nich lovila poblíž ústí řeky Seiny bez patřičného povolení. Londýn v souvislosti s incidentem hovořil o porušení mezinárodního práva. Johnson v sobotu nevyloučil, že proti Francii podnikne jeho vláda případné právní kroky.

Konflikt spustil odchod Británie z Evropské unie. Obě strany se tehdy dohodly, že evropští rybáři mohou nadále lovit v britských teritoriálních vodách, pokud prokážou, že v nich lovili i před brexitem. Podle Francie má ale Spojené království příliš vysoké požadavky na dokumentaci a velkou část žádostí francouzských rybářů zamítá. Britové tvrdí, že vyhověli 98 procentům žádostí z EU, podle francouzské vlády ale chybí asi polovina licencí, na které mají podle Paříže francouzské posádky nárok.

Francie hrozí, že pokud se spor nepodaří vyřešit, zavede od úterka cílená opatření, jako jsou přísnější kontroly britského zboží přicházejícího do Francie nebo uzavření francouzských přístavů pro britské rybářské lodě.

Vzájemným vztahům neprospělo ani zářijové uzavření americko-australsko-britského paktu nazvaného AUKUS, kvůli kterému Francie přišla o obří zakázku na dodávku 12 ponorek australské armádě za 40 miliard dolarů (889 miliard korun).

Austrálie či Thajsko omezují vstup na své území kvůli variantě omikron

27.11.2021 09:09 Austrálie a Thajsko se přidaly k řadě zemí světa, které v posledních dnech omezily vstup na svá…

Německo eviduje o 3000 nakažených více než před týdnem

27.11.2021 08:23 V Německu za uplynulých 24 hodin přibylo 67.125 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, o 3201…

Desítky lidí mají po návratu z JAR do Nizozemska zřejmě covid-19

27.11.2021 08:10 Desítky cestujících, kteří v pátek přiletěli ve dvou letadlech z Jihoafrické republiky do…

Spojené státy a Kanada dočasně uzavřou svoje hranice pro cestovatele z…

26.11.2021 22:00 Spojené státy a Kanada dočasně uzavřou svoje hranice pro cestovatele, kteří v poslední době…

Antivirotikum firmy Merck proti covidu je méně účinné, než se původně…

26.11.2021 21:15 Antivirotikum americké firmy Merck určené pro léčku covidu-19, jež se podává ve formě pilulky, je…

Řada zemí kvůli mutaci omikron omezuje vstup na své území a ruší lety z…

26.11.2021 20:54 Řada států dnes reagovala na výskyt nové mutace koronaviru zpřísněním podmínek vstupu na svá území,…

Pro svět to nevypadá dobře, tvrdí vědci. Proč se mutace omikron bojí a co…

26.11.2021 19:47 Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila dnes novou variantu koronaviru B.1.1.529 mezi…

Německo eviduje 76 tisíc nakažených, největší přírůstek během pandemie

26.11.2021 16:14 Aktualizováno V Německu během uplynulých 24 hodin přibylo 76.414 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což…

Belgie zaznamenala nákazu novou variantou, omezí restaurace a noční podniky

26.11.2021 16:04 Aktualizováno Evropa má první potvrzený případ infekce koronavirovou variantou B.1.1.529, která vyvolává obavy…

Merkelová vyzvala Němce k omezení kontaktů

26.11.2021 14:35 Německá kancléřka Angela Merkelová kvůli rychlému šíření koronaviru v zemi vyzývá k omezení…

Související:

Nejnovější

reklama