Deset dní před prvním kolem francouzských parlamentních voleb vede v průzkumech centristická koalice stran Spolu (Ensemble), která podporuje prezidenta Emmanuela Macrona. Její náskok ale není nijak výrazný. Mohla by se tak sice stát nejsilnějším uskupením v Národním shromáždění, může ale přijít o většinu, píše ve své analýze Le Journal du Dimanche.
Ve středu zveřejněný průzkum agentury Elabe připisuje koalici Spolu 24,5 procenta. O půl procentního bodu více by podle něj mohla získat levicová formace Nupes. Na třetím místě s 22 procenty je krajně pravicové Národní sdružení (RN) Marine Le Penové. Další strany a uskupení v průzkumu výrazně zaostávají.
Francouzský systém voleb do Národního shromáždění je poměrně složitý, což komplikuje i předvolební průzkumy. Získaná procenta odevzdaných hlasů se nemusí projevit v počtu získaných mandátů a teprve ty rozhodují o parlamentní většině.
Ačkoliv jsou nadcházející volby parlamentní, tři největší uskupení mají ve svém čele lídry, kteří se střetli už v dubnových prezidentských volbách a skončili v nich na čelních pozicích. Spolu podporuje prezidenta Macrona, koalici čtyř levicových a ekologických stran Nupes vede Jean-Luc Mélenchon, který ve volbách skončil třetí. Parlamentní volby Mélenchon prezentuje jako šanci vyvážit síly na francouzské politické scéně a usiluje o funkci premiéra. Třetí hybnou silou je Le Penová a její RN.
Průzkum Ifop-fiducial odhaduje, že by Spolu mohlo získat 275 až 310 z celkem 577 křesel v Národním shromáždění. Nupes by mohla mít až 205 křesel a další levicové formace dalších deset mandátů. Ze stejného průzkumu vyplynulo, že 37 procent Francouzů si přeje, aby Macron získal většinu v parlamentu. Ta by mu zajistila možnost prosazovat avizované reformy.
Rozhlasová stanice RTL ve svém dnes zveřejněném průzkumu zjišťovala, koho by Francouzi rádi viděli v čele vlády. Tu od května vede Élisabeth Borneová. Proti jejímu setrvání ve funkci bylo 57 procent dotazovaných. Proti Mélenchonovi v čele vlády se postavilo ještě více respondentů, celkem 68 procent. Průzkum nezjišťoval, koho by si lidé přáli za premiéra, poznamenala AP.
První kolo voleb do Národního shromáždění se uskuteční 12. června. Celkem 6300 kandidátů se uchází o hlasy voličů v 577 obvodech, pro zisk mandátu je potřeba získat většinu. Pokud není v prvním kole v daném obvodu nikdo zvolen, koná se o týden později, letos tedy 19. června, kolo druhé.
Velké herecké osobnosti nám všem stárnou před očima. Věk neumí zastavit ani Veronika Žilková, kterou podle jejích vlastních slov "poslali do důchodu". Když se známá herečka dozvěděla, kolik peněz dělá její penze, rozplakala se.
ANO je i nadále hegemonem tuzemské politiky, ukazuje první průzkum preferencí od říjnových sněmovních voleb. Vypracovala ho agentura STEM pro stanici CNN Prima News. Hnutí vedené premiérem Andrejem Babišem by volila více než třetina oslovených lidí. Do Sněmovny by se dostalo jen pět uskupení.
Letos se na obrazovky prvního programu České televize vrátí oblíbená taneční soutěž celebrit StarDance. Známé osobnosti každopádně potřebují taneční partnery či partnerky. Případní zájemci o účast v televizní show už ale mají smůlu.
Americký prezident Donald Trump odpovídal na novinářský dotaz, zda Američané nezopakují svůj majstrštyk s únosem prezidenta jiného státu v případě ruského vůdce Vladimira Putina. Podle Trumpa to nebude nutné. Šéf Bílého domu stále věří v diplomatické řešení války na Ukrajině, která trvá už téměř čtyři roky.
Zimní olympijské hry se blíží a možná na nich uvidíme Helenu Vondráčkovou. A dokonce i Karla Gotta, i když je už několik let po smrti. Jeden z brankářů hokejového národního týmu totiž odhalil, co má ještě před začátkem největší sportovní akce roku za lubem.
Meteorologové v neděli upozornili na další hrozby zimního počasí v Česku. Dnes představují nebezpečí především sněhové jazyky či závěje. Po nadcházející mrazivé noci hrozí v pondělí ledovka, jejíž tloušťka může dosáhnout až 5 milimetrů. Budou tak hrozit nejrůznější problémy, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Karlos Vémola jistě doufá, že se jeho slova o nevině ukážou jako pravdivá, ale kauza, ve které čelí obvinění mezitím bobtná. Policie se totiž rozhodla v případu obvinit další dvě osoby. Známý zápasník je v současnosti nadále ve vazbě.
Šťastný konec má záchranná akce, která od sobotního odpoledne probíhala v Moravském krasu, kde se muž během dobrodružné výpravy zranil v těžce přístupné jeskyni. V neděli ráno se zraněného podařilo dostat na světlo. Podle hasičů šlo o mimořádně náročný zásah, který nemá v Česku obdoby.
V den, kdy se v Brně konalo poslední rozloučení s Pavlem Nečasem, prolomil další z jeho hereckých kolegů mlčení ke smutné události. Ozval se zarmoucený Martin Dejdar. Nečas náhle zemřel na Silvestra, bylo mu 59 let.
Počasí je tentokrát ve volných dnech vyloženě zimní. I v nížinách se lidé dočkali bohaté sněhové nadílky, vrátily se také silné mrazy. Příští víkend už by měl být jiný. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česko se v těchto dnech loučí s náhle zesnulým hercem Pavlem Nečasem, což nikdo z jeho blízkých či známých nečekal. Vždyť hodonínský rodák měl pro letošní rok zajímavé plány, odhalila jeho blízká spolupracovnice.
Úmysl poslance Filipa Turka (Motoristé) žalovat prezidenta Petra Pavla se neobešel bez reakcí politických konkurentů zatím neúspěšného kandidáta na post ministra životního prostředí. Exministr dopravy Martin Kupka (ODS) nemá pro takové jednání pochopení.