Macronovi blahopřál ke znovuzvolení Putin i Zeman

Americký prezident Joe Biden v neděli poblahopřál svému francouzskému protějšku Emmanuelu Macronovi ke znovuzvolení a řekl, že obě země budou nadále spolupracovat při obraně demokracie. Dnes si oba lídři zatelefonovali, podle Bílého domu Biden dal najevo, že je připraven na další spolupráci. K obhájení mandátu Macronovi blahopřáli i státníci z Číny, Ukrajiny, Ruska a také další evropští lídři.

Emmanuel Macron

"Těším se na pokračování naší úzké spolupráce - zejména při podpoře Ukrajiny, obraně demokracie a boji proti klimatickým změnám," napsal Biden na twitteru. Francii nazval "klíčovým partnerem při řešení globálních výzev". Blahopřání předtím na twitteru zveřejnil také americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Podle Bílého domu v dnešním telefonickém hovoru Biden "zdůraznil blízké a stálé vztahy mezi Spojenými státy a Francií, naším nejstarším spojencem, založené na sdílených demokratických hodnotách, ekonomických vazbách a bezpečnostní spolupráci".

Ke gratulacím Macronovi se připojil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Francouzského prezidenta označil za "opravdového přítele".

"Blahopřeji prezidentovi a opravdovému příteli Emmanuelu Macronovi k volebnímu vítězství," uvedl v noci na dnešek na twitteru Zelenskyj. "Přeji Emmanuelu Macronovi nové úspěchy ve prospěch francouzského lidu. Oceňuji francouzskou podporu a jsem přesvědčen, že společně vykročíme vstříc novým vítězstvím. Na silnou a sjednocenou Evropu!"

Přání vyzývající k další spolupráci Macron obdržel i z Pekingu. "Chci pokračovat v další spolupráci s prezidentem Macronem (...) při obraně principů nezávislosti a v zájmu vzájemného porozumění, prozíravosti a společného přínosu," uvedl podle čínské státní televize CCTV čínský prezident Si Ťin-pching.

"Všechny volby jsou oslavou demokracie. Po nejnáročnější kampani se vrací jednotvárnost všedních dnů. (...) Budoucnost Evropy je v našich rukou," vzkázal Macronovi na twitteru společně s gratulací polský premiér Mateusz Morawiecki.

Macronovi už blahopřál i německý kancléř Olaf Scholz, představitelé Evropské unie nebo čeští politici včetně premiéra Petra Fialy a prezidenta Miloše Zemana.

Zeman podpořil v gratulaci Macronovi jeho postup vůči Rusku

Prezident Miloš Zeman v dnešní gratulaci Emmanuelovi Macronovi podpořil aktivity znovuzvoleného prezidenta Francie směrem k Rusku a jeho prezidentovi Vladimiru Putinovi. Vybídl k diplomatickému úsilí o ukončení bojů na Ukrajině. V přání, které zveřejnil Hrad, Zeman uvedl, že druhý mandát získal Macron ve velmi neklidné době ovlivněné ruskou agresí na Ukrajině.

"Je zřejmé, že na Ukrajině se bojuje i o naši svobodu a budoucnost. Naše pomoc Ukrajině však musí jít ruku v ruce s diplomatickým úsilím o ukončení bojů a nalezení míru. V této souvislosti tak podporuji i Vaše aktivity směrem k Ruské federaci a jejímu prezidentovi," napsal Zeman.

Macronovo znovuzvolení a veřejná popularita jsou podle Zemana jasným důkazem jeho úspěšného působení v čele státu i skvělé reprezentace Francie. Zmínil také výbornou úroveň vztahů mezi Českou a Francií a rozvíjející se spolupráci a také návaznost českého předsednictví EU na francouzské. "Pevně věřím, že se nám podaří v druhé polovině letošního roku úspěšně navázat na velmi aktivní francouzské předsednictví v Radě Evropské unie," uvedl.

Prezidenta Francie pozval Zeman i s chotí na Pražský hrad. "Jsem přesvědčen, že z moci ze svých funkcí budeme mít možnost přispět k dalšímu prohloubení a rozvoji tradičního přátelství mezi našimi zeměmi," uvedl.

Za dobrou zprávu pro Evropu označila Macronovo vítězství Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). "Jsem ráda, že prohrál populismus a nacionalismus a Francie bude nadále partnerem v EU i NATO," napsala předsedkyně Poslanecké sněmovny na twitteru.

Blahopřání zaslal do Paříže také expremiér Andrej Babiš (ANO), vítězství Macrona označil za obrovský úspěch a dobrou zprávu. "Hraješ nezastupitelnou roli v Evropské radě a v dnešních těžkých časech je stabilita o to důležitější. Přeji Ti jen to nejlepší a doufám, že se zase brzy uvidíme," vzkázal

První případ opičích neštovic ohlásilo Irsko

28.05.2022 17:14 Irsko dnes ohlásilo první případ nákazy opičími neštovicemi. Informovala o tom agentura Reuters.…

Putin je připraven jednat o míru, řekl to Macronovi a Scholzovi

28.05.2022 16:07 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes v osmdesátiminutovém telefonickém rozhovoru se svým…

Řecko od ledna zabránilo asi 40 000 ilegálních přechodů z Turecka

28.05.2022 15:28 Řecko od začátku roku zabránilo na své pozemní hranici s Tureckem ilegálnímu přechodu asi 40.000…

Na večírku v USA se střílelo, žena útočníka zabila

28.05.2022 15:04 Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po…

Ukrajina na jaře osela o pětinu menší plochu než v loňském roce

28.05.2022 13:55 Na Ukrajině na jaře kvůli ruské invazi oseli o pětinu menší plochu než loni. Na svém webu o tom s…

Pyrotechnici čistí od munice oblíbené jezero u Kyjeva

28.05.2022 13:37 Ukrajinští pyrotechnici čistí před začátkem koupací sezony oblíbené jezero u Kyjeva od nevybuchlé…

Čína uvolní protikoronavirové uzávěry v částech Pekingu

28.05.2022 12:40 Čína uvolní protikoronavirové uzávěry v některých částech Pekingu. Jejich obyvatelé mohou přestat…

ON-LINE 94. den války: Ruská ofenziva na Donbasu pokračuje, ostřelování…

28.05.2022 11:45 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na dnešek v reakci na dobytí města Lyman na severu…

Rusko oznámilo provedení dalšího testu hypersonické střely Cirkon

28.05.2022 11:24 Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že provedlo další test hypersonické střely Cirkon (Zirkon).…

Trump vyzval po střelbě ve škole v Texasu ke konci školních zón bez zbraní

28.05.2022 10:56 Aktualizováno Bývalý americký prezident Donald Trump vyzval po nedávné střelbě na základní škole v Texasu, kde…

Související:

Nejnovější