Maďaři už určili otázky do referenda o sexuálních menšinách

Maďarský Národní volební úřad dnes schválil seznam otázek, které chce vláda premiéra Viktora Orbána předložit voličům v chystaném referendu týkajícím se sexuálních menšin. Jde o součást toho, co Orbán nazývá "ideologickou válkou" s Evropskou unií, uvedla dnes agentura Reuters.

LGBT, ilustrační fotografie.

Orbán, který vládne od roku 2010, navrhl uspořádat referendum o vládou prosazeném zákonu, jenž omezuje osvětu o homosexualitě a změně pohlaví na školách. Reuters připomíná, že maďarský premiér, kterého v příštím roce čekají parlamentní volby, čím dál více prosazuje politiku, která podle něj hájí tradiční křesťanské hodnoty proti liberalismu Západu.

Evropská komise spustila právní kroky proti Orbánově vládě kvůli novému zákonu, který tento měsíc vstoupil v platnost. EK tvrdí, že zákon je diskriminační a odporuje evropským hodnotám tolerance a svobody jednotlivce.

Orbánovým cílem je uspořádat referendum počátkem příštího roku před parlamentními volbami, kvůli kterým se poprvé proti němu sjednotilo šest opozičních stran.

Úřad dnes neprojednával další seznam otázek o klíčových vládních politikách, které do referenda předložil liberální starosta Budapešti Gergely Karácsony. Ten soupeří s ostatními opozičními politiky, aby se mohl stát příští rok ve volbách hlavním Orbánovým vyzyvatelem.

"Brusel v posledních týdnech jasně zaútočil na Maďarsko kvůli zákonům na ochranu dětí. Maďarské zákony nedovolují sexuální propagandu ve školkách, školách, v televizi a v reklamách," řekl Orbán před týdnem, kdy ohlásil, že vláda uspořádá referendum. "Budoucnost našich dětí je v sázce, a tak nemůžeme ustoupit," zdůraznil a vyzval Maďary, aby odpověděli záporně na všechny položené otázky.

Voliči budou v referendu dotázáni, zda podporují, aby se ve školách bez souhlasu rodičů učilo o sexuální orientaci, zda by měly být u dětí propagovány postupy při změně pohlaví, zda by bez jakéhokoliv omezení mohl být dětem předkládán obsah, který by mohl ovlivnit jejich sexuální orientaci, a zda by dětem měla být dostupná změna pohlaví.

Maďarský parlament v polovině června schválil zákon, který zakazuje šířit mezi mladými lidmi do 18 let materiály zobrazující nebo propagující homosexualitu a změnu pohlaví. Právní předpis znemožňuje mimo jiné osvětu ve školách týkající se sexuálních menšin. Komunita LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob) neskrývá obavy kvůli zákonu, ke kterému se kriticky staví řada evropských politiků. Průzkum společnosti Ipsos z minulého měsíce přitom ukázal, že 46 procent Maďarů podporuje homosexuální sňatky.

Orbán vděčí za část svého úspěchu u voličů tvrdé linii proti migraci. Nyní se těžiště v jeho politickém programu přesouvá k otázkám genderu a sexuality, poznamenal Reuters. Připomněl, že podle červnového průzkumu ústavu Závecz Research Orbánovu stranu Fidesz podporuje 37 procent dotázaných, zatímco sjednocenou opozici 39 procent. Jiný průzkum společnosti Median naopak ukázal, že Fidesz má podporu 39 procent, zatímco opozici by volilo 33 procent Maďarů.

Témata: LGBT | Maďarsko | newsbox.cz

Rusové opět chrastí jadernými zbraněmi. Vadí americké rakety v Německu

18.07.2024 15:12 Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit…

Von der Leyenová promluvila před europoslanci. Zmínila aktuální úzkost

18.07.2024 12:06 Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula…

Biden připustil stažení se z boje o Bílý dům kvůli zdraví

18.07.2024 08:57 Americký prezident Joe Biden připustil, že by svou kandidaturu v prezidentských volbách mohl…

Většina demokratů by byla pro, aby Biden odstoupil z boje o Bílý dům

17.07.2024 21:50 Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může…

Starmerova labouristická vláda představila své priority

17.07.2024 18:35 Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira…

FBI se s pomocí Izraelců dostala do mobilu střelce na Trumpa

17.07.2024 14:08 Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje…

Medveděv varuje NATO před vstupem Ukrajiny do aliance

17.07.2024 09:06 Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv v rozhovoru pro týdeník Argumenty i fakta uvedl, že vstup…

USA věděly o chystaném atentátu na Trumpa, píše CNN

16.07.2024 21:56 Americké úřady v posledních týdnech získaly informace o plánovaném atentátu na bývalého prezidenta…

USA a Rusko okomentovaly návrh Zelenského na další mírový summit

16.07.2024 19:25 Spojené státy podporují návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na účast ruských…

V čele europarlamentu pokračuje Roberta Metsolaová

16.07.2024 15:30 Evropský parlament (EP) zvolil v úterý ve Štrasburku Robertu Metsolovou z Evropské lidové strany …

Související:

Nejnovější