Částečné výsledky dnešních maďarských parlamentních voleb potvrzují první odhady, podle kterých zvítězila konzervativní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána. Ten se už prohlásil vítězem a lídr opozice Péter Márki-Zay uznal porážku. Po sečtení více než 70 procent odevzdaných volebních lístků mu připadá 54,5 procenta hlasů, opoziční koalici Společně za Maďarsko pak 34 procent hlasů, informovala volební komise.
V maďarském parlamentu zasedá celkem 199 poslanců, z nich 93 je voleno poměrným způsobem a 106 většinovým. Fidesz podle dosavadních výsledků získal 135 křesel, zatímco opozice 57.
V desetiminutovém proslovu před spolustraníky a příznivci Orbán řekl, že jde o "obrovské vítězství" pro jeho stranu. "Dosáhli jsme vítězství tak velkého, že ho lze vidět z Měsíce a určitě je vidět z Bruselu," řekl Orbán, kterého EU často kritizuje kvůli prohřeškům vůči demokracii a kvůli údajné korupci.
Fidesz, který v Maďarsku vládne od roku 2010, tak zřejmě zůstane u moci další čtyři roky.
Premiér Orbán se v předvolební kampani prezentoval jako pragmatik, který zajistí, že Maďarsko zůstane mimo válku na Ukrajině a neoctne se bez dodávek energetických surovin. Šestičlennou opoziční alianci naopak obviňoval, že Maďarsko zavleče do konfliktu, což zástupci uskupení Společně za Maďarsko popírali.
Orbán je v maďarské politice 33 let. Jeho strana Fidesz za posledních dvanáct let i díky ústavní většině v parlamentu prosadila hluboké změny v politickém, společenském i ekonomickém životě země. Vláda Fideszu přitom už léta vede spory s Evropskou komisí, podle které omezuje principy demokracie a právního státu i svobodu médií.
Zároveň s volbami se dnes konalo vládou prosazené referendum o takzvaném zákonu proti pedofilii, který se týká sexuálních menšin. Zákon kritizují ochránci lidských práv i Evropská komise.
Zpěvačka a herečka Jennifer Lopez (56) se v upřímném rozhovoru ohlédla za svými čtyřmi rozvody a dospěla k překvapivému a drsnému závěru. Lopez v rozhovoru s americkým moderátorem Howardem Sternem naznačila, že se nikdy necítila být skutečně milována, a to ani během svého nedávného manželství s Benem Affleckem.
Král Karel III. a královna Camilla se chystají na dvoudenní návštěvu Vatikánu, kde se setkají s papežem Leem XIV. Návštěva, která proběhne 22. a 23. října, byla původně plánována na duben, ale musela být odložena kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu tehdejšího papeže Františka. Král Karel III., jakožto nejvyšší představitel anglikánské církve, navštíví novou hlavu celosvětové katolické církve.
Odevzdání zbývajících královských titulů a rolí princem Andrewem po „diskuzi s Králem“ má přímý dopad na jeho dcery. Princezna Eugenie nyní získala zvláštní a velmi důležitou roli státní rady. Stalo se tak poté, co byl její otec z této role v návaznosti na své skandály odstraněn.
Navzdory spekulacím, že se bývalé blízké přítelkyně Taylor Swift a Blake Lively tajně sešly, zdroje uvádí, že mezi nimi i nadále panuje „zlá krev“. Podle informací listu Page Six neměla dvojice od loňské zimy, kdy se začalo rozplétat drama kolem soudního sporu Blake Lively s režisérem Justinem Baldonim, žádný kontakt.
I přes trvalé popírání obvinění, Princ Andrew rezignoval na používání svých titulů a poct, včetně vévody z Yorku a rytíře Podvazkového řádu. Toto dramatické rozhodnutí, které odstraňuje poslední pozůstatky jeho královského života, přichází s prohlášením, že nadále „důrazně popírá obvinění vůči mé osobě“.
Kim Kardashian poprvé detailně promluvila o svém toxickém manželství s Kanye Westem a svém randění po rozvodu. Čtyřiačtyřicetiletá zakladatelka značky SKIMS se ve středu 15. října objevila jako host v podcastu Call Her Daddy moderátorky Alex Cooper.
Kontroverzní bezhotovostní politika obchodu Diddly Squat Farm Shop, který provozuje Jeremy Clarkson a jeho partnerka Lisa Hogan v Chadlingtonu v hrabství Oxfordshire, vyvolala hořkou kritiku mezi fanoušky. Mnozí z nich si na nové nařízení ostře stěžovali.
Zpěvačka Britney Spears prolomila mlčení ohledně připravované autobiografie svého bývalého manžela Kevina Federlina. Na sociální síti X (dříve Twitter) se ostře ohradila proti jeho tvrzením a učinila šokující prohlášení týkající se jejích synů. Popová hvězda například tvrdí, že jednoho ze svých chlapců viděla za posledních pět let pouhých čtyřicet pět minut.
Buckinghamský palác oznámil, že král Karel III. a královna Camilla uspořádají v prosinci státní návštěvu. Do Spojeného království přijede prezident Německa v doprovodu své manželky, Frau Büdenbender. Návštěva se uskuteční na hradu Windsor a potrvá od středy 3. prosince do pátku 5. prosince.
Princ Andrew se vzdává všech svých titulů a poct, včetně titulu vévoda z Yorku, a to na základě „jednání s králem“. Princ Andrew ve svém prohlášení uvedl, že „pokračující obvinění vůči mé osobě odvádí pozornost od práce Jeho Veličenstva a královské rodiny.“
Do Česka po právě začínajícím víkendu opravdu dorazí slibované oteplení. Navzdory tomu, že se zima blíží každým dnem. Teploty vyšplhají až na 17 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Ukrajinská armáda zřejmě rakety Tomahawk od Američanů nezíská. Naznačují to vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa během jednání s Volodymyrem Zelenským, který v pátek opět dorazil do Bílého domu. Zelenskyj přitom konstatoval, že on a Trump už si navzájem porozuměli.