Maďarsko chce, aby se ropné embargo nevztahovalo na ropovody. Čaputová je zklamaná
Maďarsko nadále nehodlá podpořit embargo Evropské unie na dovoz ruské ropy a požaduje, aby se nevztahovalo na přepravu ropovody. Prohlásil to dnes maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, podle něhož se stále nerýsuje dohoda mezi Budapeští a Evropskou komisí. Brusel se pokouší vládu premiéra Viktora Orbána přesvědčit pomocí ústupků včetně příslibů investic do infrastruktury, její souhlas však ani týden od zveřejnění návrhu šestého balíku protiruských sankcí obsahujících ropné embargo nemá.
Komise minulou středu v rámci sankcí za ruskou invazi na Ukrajinu navrhla do konce tohoto roku zcela ukončit dovoz ruské ropy. Opatření, které má režim prezidenta Vladimira Putina připravit o významnou část zdrojů k financování vojenské agrese, však Budapešť nechce podpořit kvůli očekávanému ekonomickému dopadu na Maďarsko.
Orbánovu vládu nepřesvědčilo ani to, že Brusel navrhl pro země nejvíce závislé na ruské ropě výjimky, které mají vedle Maďarska získat i Slovensko a Česko. Budapešť a Bratislava mají dostat odklad do konce roku 2024, Praha do poloviny téhož roku.
"Brusel nenavrhl řešení...které by fungovalo na dopady srovnatelné s jaderným výbuchem, jež by toto potenciální embargo na ruskou ropu mělo na maďarskou ekonomiku," prohlásil dnes podle agentury Reuters maďarský ministr ve facebookovém videu. Dodal, že Maďarsko by podpořilo pouze embargo na dovoz ruské ropy po moři a nikoli potrubím. Maďarsko, které nemá přístup k moři, ropovodem Družba zajišťuje v současnosti zhruba dvě třetiny své spotřeby ropy.
O sankcích dnes jednají velvyslanci unijních zemí, kteří však podle diplomatických zdrojů s největší pravděpodobností nedospějí k výraznému posunu.
Podle vyjádření šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella by mohli ke shodě dojít v pondělí ministři zahraničí členských zemí na pravidelném zasedání v Bruselu, Maďarsko však do té doby trvá na splnění svých podmínek, mezi něž patří investice do ropné infrastruktury. O nich by v nejbližších dnech chtěla jednat předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která chystá videokonferenci s lídry zemí z okolí Maďarska.
Čaputová vyjádřila zklamání nad postojem Maďarska k embargu na dovoz ruské ropy
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyjádřila zklamání nad odmítavým postojem Maďarska ke zvažovanému embargu na dovoz ruské ropy do Evropské unie. Čaputová to dnes řekla novinářům po schůzce s polským kolegou Andrzejem Dudou. Oba prezidenti se shodli na potřebě dále podporovat Ukrajinu, která od února čelí vojenské invazi Ruska, včetně její snahy o získání statusu kandidátské země pro vstup do EU.
"Slovensko stojí za jednotnou pozicí EU, to se týká i ropného embarga. Je důležitá jednota zemí Evropské unie a celého demokratického světa. Postoj Maďarska je odlišný a je to pro nás zklamáním," uvedla Čaputová. Dodala, že Slovensko potřebuje při zákazu dovozu ruské ropy přechodné období na potřebné dobudování infrastruktury a změny technologií.
Přístup vlády maďarského premiéra Viktora Orbána ve zmíněné záležitosti podle Čaputové zpochybňuje i základní princip fungování středoevropského uskupení visegrádská čtyřka (V4), kterým je jednota. Do V4 kromě Maďarska patří také Polsko, Slovensko a Česko.
Duda řekl, že jeho země by už letos mohla být nezávislá na dodávkách ruské ropy a zemního plynu. "Rusko využívá své energetické suroviny jako zbraň," uvedl. Energetická nezávislost na Rusku je podle něj předpokladem k tomu, aby bylo možné uvalovat na Moskvu další sankce.
Čaputová i Duda se shodli, že Rusko v konfliktu s Ukrajinou politicky prohrálo a slovenská prezidenta Čaputová uvedla, že doufá v ukrajinské vítězství. "V Polsku všichni vědí, že je třeba pomáhat Ukrajincům. Nesmíme věřit ruské propagandě. Poláci mají hrozné zkušenosti s Rusy," řekl Duda, který v této souvislosti zmínil povraždění Poláků v roce 1940 sovětskou tajnou policií v Katyni.
Lipavský navštívil Zelenského. Dal mu speciální dárek české výroby
23.11.2024 18:31 Šéf české diplomacie Jan Lipavský se během aktuální návštěvy Ukrajiny setkal s prezidentem země…
Nová etapa války na Ukrajině. Biden možná netušil, co bude následovat
23.11.2024 10:14 Týden, v němž uplynulo tisíc dní od začátku plnohodnotné ruské invaze, změnil válku na Ukrajině,…
Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu,…
22.11.2024 21:16 Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že země bude pokračovat v testování hypersonické rakety…
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Čínu
22.11.2024 19:42 Globální závod v oblasti klimatu má, zdá se, svého vítěze. Podle serveru Politico je jím Čína.…
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou bez paliva. Hrozí kompletní kolaps…
22.11.2024 17:11 Buckinghamský palác Londýnský Buckinghamský palác je dnes oficiálním sídlem britských panovníků.…
Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku,…
22.11.2024 13:54 Velká Británie je připravena okamžitě reagovat na případnou ruskou agresi proti dalším…
Putin hrozí útokem na země podporující Ukrajinu
22.11.2024 11:46 Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu,…
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety
22.11.2024 09:59 Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně.…
Putin: Konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém
21.11.2024 19:40 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na…
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM
21.11.2024 17:35 Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na…