Maďarsko kvůli údržbě omezí přístup k levnějším pohonným hmotám

Kvůli údržbě rafinerie omezí Maďarsko přístup k levnějším pohonným hmotám. Čerpat je tak budou moci za úředně stanovenou cenu 480 forintů (29 Kč) za litr pouze majitelé soukromých vozidel, zemědělských strojů a vozů taxislužby. Řekl to dnes šéf kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyás. Vláda se zároveň rozhodla uvolnit část strategických rezerv, aby pomohla zajistit zásobování.

Ilustrační foto

Gulyás na pravidelném tiskovém briefingu řekl, že vláda k tomuto opatření sáhla na doporučení ropné a plynárenské společnosti MOL. Její rafinerie ve městě Százhalombatta u Budapešti, která pokrývá spotřebu pohonných hmot v Maďarsku ze 100 procent, bude od pondělí kvůli údržbě odstavena. Maďarsko teď bude muset spotřebu paliv pokrýt částečně dovozem, částečně uvolněním čtvrtiny strategických rezerv pohonných hmot.

Zda je vozidlo způsobilé čerpat benzin či naftu za zvýhodněnou cenu, o tom rozhoduje kód na registrační značce. Šéf kanceláře premiéra Viktora Orbána upřesnil, že nová pravidla platí od dnešního poledne. Zvýhodněnou cenu už nemohou čerpat podniková auta.

"Je důležité poznamenat, že vláda může zachovat cenový strop u pohonných hmot na 480 forintech za litr pro maloobchodní spotřebitele," řekl Gulyás.

Maďaři cenový strop zavedli loni v listopadu, kdy stanovili jednotnou maximální cenu pro benzin s oktanovým číslem 95 i pro naftu. Vláda omezení zavedla, aby ochránila spotřebitele před dopady inflace, která je teď v Maďarsku - podobně jako v mnoha dalších zemích - na nejvyšších hodnotách zhruba za 20 let. Cenový strop bude zatím platit do října.

Evropská komise (EK) v polovině července zahájila vůči Maďarsku právní kroky, protože jí vadí odlišné ceny pohonných hmot pro vozidla se zahraniční poznávací značkou. Podle EK je opatření diskriminační a v rozporu s pravidly vnitřního trhu, proto zahájila vůči Budapešti řízení o porušení povinností. Maďarsko začalo řidiče se zahraničními poznávacími značkami u čerpacích stanic odmítat, když se tam začaly tvořit dlouhé fronty a situace byla pro maďarské občany neúnosná.

Šéf společnosti MOL Zsolt Hernádi v rozhovoru s maďarskou televizí ATV začátkem tohoto měsíce řekl, že Maďarsko by mělo strop cen u pohonných hmot zrušit, protože opatření časem povede k nedostatku paliv.

Scholz k otázce víz: Oponentům Kremlu nesmíme ztrpčovat život

15.08.2022 22:09 Aktualizováno Existuje prostor pro debatu na evropské úrovni o zákazu vstupu ruským turistům, ale je důležité…

Od Záporožské jaderné elektrárny je hlášeno ostřelování, viník není zřejmý

15.08.2022 21:44 Z oblasti Záporožské jaderné elektrárny znovu přicházejí zprávy o ostřelování. Informovala o tom…

Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici, uvedla Moskva

15.08.2022 21:06 Britský průzkumný letoun narušil ruskou hranici v oblasti poloostrova Kola, uvedlo dnes podle…

Putin tvrdí, že Rusko má mnoho spojenců

15.08.2022 20:16 Aktualizováno Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Ruská tajná služba tvrdí, že zmařila ukrajinský útok na jihu Ruska

15.08.2022 19:51 Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zmařila útok na ropovod, který se podle ní připravoval na jihu…

Americký ministr obrany Austin má letos už druhý pozitivní test na covid

15.08.2022 19:33 Americký ministr obrany Lloyd Austin má letos už podruhé pozitivní test na covid-19. Uvedl, že má…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Aktualizováno Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Na americkou základnu v Sýrii zaútočili drony, žádné oběti

15.08.2022 16:30 Při útoku bezpilotními letouny byl dnes zasažen areál ve východní Sýrii, který spravují američtí…

Biden a jeho kebinet podnikne před volbami cestu po USA

15.08.2022 16:10 Úřad amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámil, že členové jeho kabinetu podniknou před…

Návštěva amerických kongresmanů na Tchaj-wanu narušuje suverenitu Číny,…

15.08.2022 15:21 Aktualizováno Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu a územní celistvost Číny,…

Související:

Nejnovější