Maďarsko může být vyřazeno z globální dohody o daních

Maďarsko, ilustrační fotografie.
Maďarsko, ilustrační fotografie., foto: Mariusz Stankowski / INCORP images
ČTK 7. září 2022 19:15
Sdílej:

Evropská komise zjišťuje, zda by členské země Evropské unie podpořily plán na vyřazení Maďarska z návrhu zákona EU na zavedení globální minimální sazby daně z příjmu právnických osob ve výši 15 procent. Uvedl to server Politico s odvoláním na čtyři představitele ministerstev financí unijních států.

Podle serveru úředníci EK obvolávají jednotlivé země, aby zjistili jejich ochotu k tzv. dohodě o posílené spolupráci, která by zrušila veto Budapešti vůči této iniciativě. Daňové zákony vyžadují jednomyslnost, aby mohly projít bruselských legislativním mechanismem. To dává jakékoli zemi EU pravomoc je zablokovat. Posílená spolupráce by však členským zemím, které jsou opatřením nakloněny, umožnila postupovat bez nutnosti dosáhnout jednomyslnosti. Pokud bude mít vyřazení Maďarska podporu, může EK představit iniciativu posílené spolupráce před zasedáním ministrů financí příští měsíc.

"Realizace historické mezinárodní dohody o minimálním zdanění má pro Evropskou komisi vysokou prioritu," uvedl mluvčí EK na dotaz serveru Politico. "Jsme v úzkém kontaktu s členskými státy, abychom tohoto cíle dosáhli."

Maďarské veto týkající se dohody o minimální sazbě daně je pro Brusel nepříjemné. Instituce EU doufaly, že dohodu rychle zavedou a budou tak udávat tempo více než 130 zemím, které dohodu o minimální dani rovněž podpořily, včetně USA, Číny, Indie a Británie.

Hlavním organizátorem iniciativy reforem firemních daní je Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Cílem je, aby se daňové ráje staly zbytečné a zajistit, aby nadnárodní společnosti a technologičtí giganti platili spravedlivý podíl ze svého zisku v jednotlivých zemích. Daňová reforma se skládá ze dvou částí: z daňové sazby pro nadnárodní firmy a z opatření, které zajistí, aby 100 největších společností světa platilo daně ze svých operací a tržeb po celém světě. Představitelé skupiny předních ekonomik světa G20 návrh schválili loni na podzim, OECD ale ještě dokončuje pravidla zdanění 100 největších firem.

Stalo se
Světové celebrity
Meghan Markleová

Fanoušci královské rodiny kvůli cestě do Británie drtí Meghan!

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle čelí na internetu ostré kritice ze strany královských příznivců poté, co na veřejnost pronikly informace o jejím plánovaném návratu do Velké Británie. Pro Meghan by to znamenalo první cestu do této země po čtyřech letech.

Světové celebrity
princ William

Princ William světu tajil, že je miliardář!

Oficiální roční uzávěrka fondu Sovereign Grant potvrdila, že se britský princ William stal miliardářem a jeho majetek v přepočtu na dolary překonal jmění jeho otce, krále Karla III.

Světové celebrity
Gordon Ramsay

Gordon Ramsay poprvé promluvil o pocitech z těhotenství své dcery!

Slavný britský šéfkuchař Gordon Ramsay se otevřeně podělil o své pocity z těhotenství své dcery Holly Ramsayové-Peatyové, která se svým manželem, olympijským plavcem Adamem Ramsaym-Peatym, očekává prvního potomka. Pro Gordona a jeho manželku Tanu půjde o vůbec první vnouče. 

Světové celebrity
Brad Pitt

Brad Pitt to řekl jasně: Další svatba nebude!

Americký herec Brad Pitt momentálně nemá v plánu vstoupit do dalšího manželství se svou přítelkyní Ines de Ramon, a to i přes nedávné spekulace o zásnubách. Dvaašedesátiletá hollywoodská hvězda randí s třiatřicetiletou designérkou šperků od roku 2022. Zdroj z hercova okolí potvrdil, že ačkoliv de Ramon navázala mimořádně blízké vztahy s Pittovou rodinou, svatba není na pořadu dne.