V Polsku jsou skoro dva miliony uprchlíků, větší nápor čeká i Maďarsko

Polské hranice překročily od začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února téměř dva miliony uprchlíků, počet příchozích se ale v posledních dnech mírně snížil. Informovala o tom dnes polská pohraniční stráž. Maďarsko naopak očekává příchod "větší vlny" uprchlíků z Ukrajiny během příštího týdne, uvedl premiér Viktor Orbán.

Viktor Orbán

Za tři týdny dorazilo do Polska 1,95 milionu osob z Ukrajiny, uvedla na twitteru pohraniční stráž. Ve středu to bylo asi 60.000 lidí, tedy o deset procent méně než o den dříve. Největší nápor panoval na polských hranicích v prvních týdnech po začátku invaze, v neděli 6. března překročilo hranice z Ukrajiny 142.000 lidí.

Maďarský premiér Orbán ve videopříspěvku na facebooku uvedl, že očekává další velkou vlnu uprchlíků, a slíbil navýšit počet pohraničníků, kteří příchod migrantů z válkou zasažené země pomohou zvládat.

Orbán ve středu večer navštívil maďarský hraniční přechod poblíž spojnice s Rumunskem a Ukrajinou. Na videu záběry Orbána se strážci hranic střídají záběry na kolony aut směřující do Maďarska a ženu s dítětem, která vyplňuje vstupní dokumenty. Zachycen je i stánek maďarského Červeného kříže s pultem potravin nachystaným pro příchozí.

Z Ukrajiny už od začátku ruské invaze před třemi týdny uprchly více než tři miliony lidí, téměř dvě třetiny jich zamířily do Polska. Do Maďarska jich zatím přišlo více než 432.000, přijmout jich země může i dvakrát tolik, uvedl podle agentury MTI György Bakondi, bezpečnostní poradce šéfa vlády.

Maďarsko, které v minulých letech patřilo k největším kritikům způsobu, jakým se Evropská unie snažila zvládat migrační vlnu z Blízkého východu a Afriky, bude v dalších třech dnech pracovat na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, řekl Orbán podle MTI. Válka na Ukrajině neslábne, ale naopak sílí, uvedl též premiér země, která na rozdíl od dalších středoevropských členů NATO a EU nehodlá boj Kyjeva s ruskými okupanty podpořit dodávkami zbraní.

V dubnu se v Maďarsku budou konat parlamentní volby, v nichž vládní strana Fidesz bude poprvé čelit sjednocené opozici, a tak je jejich výsledek pokládán za otevřený.

Z Ukrajiny utíkají miliony lidí, Evropa zažívá nejrychlejší uprchlickou vlnu od druhé světové

Z Ukrajiny k dnešnímu dni uprchlo před ruskou invazí více než tři miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR zhruba dva miliony Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první tři týdny ruské invaze přišlo přes 270 tisíc lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

I v Německu dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Některé země, jako Maďarsko, ale svůj přístup k lidem z Ukrajiny teprve přehodnocují a na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, budou teprve pracovat.

Ukrajinští partyzáni podle tisku dokázali v Melitopolu vyhodit do vzduchu…

18.05.2022 22:07 Aktualizováno Ukrajinští partyzáni dokázali v okupovaném Melitopolu na jihu země vyhodit do povětří ruský obrněný…

Cesta Finska a Švédska do NATO: Aliance očekávala reakci Moskvy, ne Turecka

18.05.2022 21:45 Když Finsko a Švédsko naznačily, že uvažují o historickém rozhodnutí vstoupit do NATO, očekávala…

Švédsko a Finsko podaly žádost o přijetí do NATO. Česká vláda je pro,…

18.05.2022 21:12 Aktualizováno Švédsko a Finsko dnes učinily klíčový krok na cestě do Severoatlantické aliance. Zástupci obou zemí…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie…

18.05.2022 19:27 Aktualizováno Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

Západní sankce mají na Rusko podle USA mimořádný dopad

18.05.2022 18:33 Západní sankce mají na ruské hospodářství mimořádný dopad, země čelí recesi a vysoké inflaci. Dnes…

EU chystá pro Ukrajinu půjčku devět miliard eur i fond dlouhodobé pomoci

18.05.2022 17:28 Evropská komise dnes navrhla poskytnout Ukrajině půjčku ve výši devět miliard eur (222,3 miliard…

Univerzita Johnse Hopkinse potvrdila milion mrtvých v USA v souvislosti s…

18.05.2022 16:50 Aktualizováno Hranici jednoho milionu úmrtí už překročila také americká bilance covidu-19 sestavovaná Univerzitou…

Kvůli Rusům hrozí podle Berlína největší hladomor od konce druhé světové…

18.05.2022 16:39 Aktualizováno Kvůli ruské invazi na Ukrajinu hrozí světu největší hladomor od druhé světové války. Dnes to na…

O novém náčelníkovi generálního štábu bude jasno v červnu, uvedla…

18.05.2022 16:20 Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) dnes s prezidentem Milošem Zemanem jednala o novém…

Požadavky Bruselu k ukončení závislosti na Rusku jsou dle expertů reálné

18.05.2022 15:59 ožadavky Evropské komise, jejichž pomocí chce v příštích letech ukončit závislost EU na energiích…

Související:

Nejnovější