Maďarsko zrušilo setkání V4, odhlásili se ministři z ČR a Polska

Jana Černochová
Jana Černochová, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 29. března 2022 12:13 | akt. 29. března 2022 12:25
Sdílej:

Maďarsko zrušilo nadcházející setkání ministrů obrany zemí Visegrádské skupiny (V4) poté, co se kvůli přístupu Budapešti k Ukrajině odhlásili ministři z Česka a Polska. S odvoláním na informace maďarského ministerstva obrany o tom dnes informoval server Euractiv.

Svou neúčast jako první v pátek oznámila česká ministryně obrany Jana Černochová, v pondělí se k ní přidal její polský kolega Mariusz Blaszczak. Schůzka zástupců zemí V4 byla původně naplánovaná na středu a na čtvrtek.

"Do Maďarska na setkání ministrů obrany V4 osobně nepojedu. Příští týden mají volby a není správné, abych se tam podílela na kampani," uvedla ministryně před několika dny na twitteru. 

Černochová dala v příspěvku jasně najevo, že se jí rovněž nelíbí maďarský postoj během krize způsobené válkou na Ukrajině. "Vždycky jsem V4 podporovala a velmi mě mrzí, že pro maďarské politiky je teď levná ruská ropa důležitější než ukrajinská krev," konstatovala. 

"Vaše informace jsou správné. Rádi bychom rovněž informovali, že setkání jsme přesunuli na pozdější datum," napsalo maďarské ministerstvo na dotaz serveru Euractiv. Zrušení schůzky podle agentury APA potvrdila i rakouská ministryně obrany Klaudia Tannerová, která se měla setkání zúčastnit v rámci jednání Středoevropské obranné spolupráce (CEDC), kam patří také Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko.

Maďarsko zvolilo po ruské invazi na Ukrajinu velmi opatrný přístup a mimo jiné odmítlo Kyjevu pomoci dodávkami zbraní. Premiér Viktor Orbán, který platí za jednoho z nejbližších evropských spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina, rovněž zakázal převoz zbraní na Ukrajinu přes území Maďarska.

"Musíme zůstat mimo tuto válku. Proto nepošleme na bojiště žádné vojáky nebo zbraně... Musíme hájit své vlastní zájmy," řekl před dvěma týdny dlouholetý předseda maďarské vlády. Za jeho přístup jej pak na summitu EU otevřeně kritizoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Stalo se
Počasí
Ilustrační foto

Smogová situace v Česku. Na třech místech platí už od úterý

V Česku pokračuje vlna tropických veder, v úterý na řadě míst udeřily až velmi silné bouřky. Meteorologové varují také před nebezpečím požárů. K tomu všemu se ve třech krajích přidal smog. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

České celebrity
Štefan Margita

Štefan Margita se vzdálil domovu a oslavil kulaté sedmdesátiny

Pondělní datum 3. srpna je spojené s jednou výraznou osobností československého šoubyznysu. Letos byly narozeniny Štefana Margity, operního pěvce a manžela Hany Zagorové, obzvlášť speciální. Košický rodák totiž oslavil kulaté sedmdesátiny. 

Počasí
Ilustrační fotografie.

Tropické počasí má úřadovat i po víkendu, ukazuje výhled

V Česku dnes vyvrcholí aktuální vlna veder. Poměrně vysoké teploty se nicméně očekávají i v úvodu příštího srpnového týdne. Nejvyšší teploty vystoupají až na 35 stupňů, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Kultura
Chinaski

Chinaski jako hvězdy festivalu Brod 1995. Vystoupí i další známí hudebníci

Do festivalu Brod 1995 zbývají poslední týdny. V sobotu 22. srpna se Český Brod opět promění v dějiště jednodenní přehlídky toho nejlepšího z česko-slovenské hudební scény napříč žánry. K největším lákadlům letošního ročníku patří Chinaski, kteří do Českého Brodu přivezou energickou koncertní show a průřez svými největšími hity. Silnou dávku punkrockové energie i jadrné texty nabídne slovenská legenda Horkýže Slíže.