Maloobchodní tržby nadále klesají, v říjnu o více než 9 procent

Tržby v maloobchodě v Česku meziročně klesají už půl roku. V říjnu pokles zrychlil na 9,4 procenta po zářijovém revidovaném snížení o 5,3 procenta. Lidé méně utráceli zejména za nepotravinářské zboží. Proti září se říjnové tržby snížily o 1,8 procenta. Informace dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Ilustrační fotografie.

"Meziroční pokles tržeb v maloobchodě pokračoval i v říjnu, pokles trval již od května letošního roku. Tempo poklesu se v porovnání s předchozím měsícem prohloubilo zejména u nepotravinářského zboží, ale i u potravin a pohonných hmot," uvedla vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová. Tržby za nepotravinářské zboží v říjnu meziročně klesly o 11,2 procenta, za pohonné hmoty o osm procent a za potraviny o sedm procent.

Proti září říjnové tržby za nepotravinářské zboží klesly o 2,8 procenta a za potraviny o jedno procento. Naopak útraty za pohonné hmoty vzrostly o 0,6 procenta.

"Meziroční pokles vykázaly všechny hlavní sortimentní typy specializovaných nepotravinářských prodejen, s výjimkou farmaceutických a zdravotnických obchodů. Internetové a zásilkové obchody pokračovaly v poklesu nepřetržitě již desátý měsíc," podotkla ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Marie Boušková. Internetovým a zásilkovým obchodům se tržby snížily o 13,2 procenta.

Ve specializovaných prodejnách s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci tržby v říjnu meziročně klesly o 15,6 procenta a v obchodech s výrobky pro domácnost o 13,7 procenta. Proti loňskému říjnu se útraty snížily také v prodejnách s oděvy a obuví o 12,7 procenta, s počítačovým a komunikačním zařízením o 5,4 procenta a s kosmetickými a toaletními výrobky o 1,2 procenta. V obchodech s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím naopak tržby stouply o 2,9 procenta. "Tržby za potraviny klesly ve specializovaných prodejnách o 9,8 procenta a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 6,8 procenta," uvedl ČSÚ.

Údaj o tržbách nezahrnuje prodej a opravy motorových vozidel. Tržby za tyto činnosti se v říjnu meziročně snížily o 3,6 procenta a proti září klesly o 2,1 procenta. V dílčích číslech útraty za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů se proti loňskému říjnu snížily o tři procenta a za opravy klesly o 6,1 procenta.

Analytici: Říjnový propad maloobchodu byl nejprudší od dubna 2020

Říjnový propad českého maloobchodu byl nejprudší od dubna 2020, kdy vypukla pandemie covid-19. Na spotřebitele a jejich kupní sílu nyní nepříznivě dopadá vysoká inflace, shodli se analytici, které oslovila ČTK. Tržby v maloobchodě v Česku meziročně klesají už půl roku. V říjnu pokles zrychlil na 9,4 procenta po zářijovém revidovaném snížení o 5,3 procenta.

"Pokles dosahující téměř deseti procent je největší od začátku pandemie v roce 2020. Tehdy ovšem byla velká část ekonomiky zavřená, nyní je důvod rozdílný. Českým domácnostem klesá rekordním tempem životní úroveň skrz vysokou inflaci a ty musí omezovat významně svoji spotřebu," uvedl analytik Deloitte Filip Pastucha.

Data představují pokračování dosavadního trendu, kdy si Češi sice z obchodů odnášejí čím dál méně zboží, ovšem nechávají v nich více peněz, doplnil analytik Cyrrusu Vít Hradil. Průměrný Čech podle něj de facto tendenci k šetření nevykazuje, jelikož zatímco průměrná mzda meziročně vzrostla o 6,1 procenta, nominální útraty v obchodech stouply o 6,7 procenta. "Češi tedy vzhledem ke svým příjmům letos v obchodech utratili více než loni," podotkl.

Na tuzemské spotřebitele nepříznivě působí růst životních nákladů, tedy vysoká inflace, upozornil analytik Generali Investments Radomír Jáč. Po zbytek letošního roku a po většinu prvního pololetí roku 2023 lze podle něj v důsledku vysoké inflace očekávat nepříznivý vývoj nejen u maloobchodních tržeb, ale také u spotřeby domácností jako celku. "Nepříznivý dopad vysoké inflace na reálné příjmy domácností a na jejich spotřebu je výraznou zátěží pro vývoj HDP, neboť spotřeba domácností má na celkový výkon ekonomiky zásadní vliv," dodal.

Omezování nákupů není v ČR žádnou novinkou, neboť je patrný už od loňského léta, míní analytik Banky Creditas Petr Dufek. "Postupně pouze zesiluje s tím, jak moc nejistý je výhled finanční situace domácností. Reálně už lidé podle něj nakupují méně než před covidem a tento trend bude nepochybně pokračovat i nadále. Zatím vše nasvědčuje tomu, že letošní Vánoce budou ve srovnání s těmi loňskými chudší. Obrat lze čekat snad v polovině příštího roku, kdy by se inflace měla konečně vrátit k jednociferným hodnotám a s ní by se mohla začít stabilizovat i kupní síla obyvatel," odhadl.

Témata: tržby | obchody | ČSÚ

Související:

Nejnovější