Medveděv: Pochybuji, že NATO zasáhne, když na Ukrajině použijeme jaderné zbraně

Dmitrij Medveděv
Dmitrij Medveděv, foto: Kremlin.ru
ČTK 27. září 2022 10:19
Sdílej:

Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně, uvedl dnes podle agentury TASS místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv. Bývalý ruský prezident a premiér také zapochyboval, že by NATO zasáhlo, kdyby Rusko tyto zbraně použilo proti Ukrajině.

"Představte si, že ukrajinská agrese Rusko donutí proti ukrajinskému režimu nasadit tu nejhrozivější zbraň. Věřím, že NATO ani v takovém případě přímo do konfliktu nezasáhne," tvrdí Medveděv.

Bezpečnost Washingtonu, Londýna a Bruselu je pro Severoatlantickou alianci "mnohem důležitější, než osud nikým nepotřebné, umírající Ukrajiny, i když ji velkoryse zásobují různými zbraněmi," napsal ruský představitel na sociální síti telegram. "Zámořští a evropští demagogové nechtějí umírat při jaderné apokalypse. Proto při současném konfliktu raději překousnou použití jakékoli zbraně," dodal. Medveděv v souladu s oficiální pozicí Moskvy obvinil Kyjev z nacismu a NATO z přímé kontroly nynějšího ukrajinského režimu.

Ruská vojska vpadla na Ukrajinu letos 24. února a Západem je Moskva považována za agresora v současném konfliktu. Rusko tvrdí, že cílem invaze je mimo jiné "osvobození" a ochrana proruských separatistických republik na východě Ukrajiny. Útočí přitom i na jihu napadené země a na začátku války se neúspěšně ze severu pokusilo obsadit Kyjev.

Debatu o použití jaderných zbraní ve vojenském tažení proti Ukrajině rozvířil minulý týden ruský prezident Vladimir Putin, který při vyhlášení mobilizace obvinil Západ z "jaderného vydírání" a pohrozil použitím svého jaderného arzenálu. Spojené státy a další západní země i Kyjev tyto poznámky odsoudily.

"Rusko má právo v případě nutnosti použít jaderné zbraně. V předem určených případech," uvedl Medveděv.

Stalo se
Zahraničí
Francouzská policie, ilustrační foto

Krádež v Louvru je blíž objasnění. Policie zadržela další podezřelé

Francouzská policie dosáhla významného pokroku v případu krádeže šperků z muzea Louvre. Podle místních rozhlasových a televizních stanic bylo v uplynulých hodinách zadrženo několik dalších podezřelých. Strážci zákona už dříve zajistili dvojici mužů, jeden z nich se snažil odcestovat ze země. 

České celebrity
Ilustrační fotografie.

Poslední rozloučení s Pavlem Skalou. Nechyběli známí hudebníci

Rodinní příslušníci i přátelé z hudebních kruhů se ve středu v Praze rozloučili se zesnulým bubeníkem Pavlem Skalou. Skala prošel několika formacemi a o popularizaci hudby pečoval i v médiích. 

České celebrity
Anna Slováčková

Fanoušci Anny Slováčkové (†29) se konečně dočkají. Otec prozradil detaily

Bude to příští týden už sedm měsíců, co nás po statečném boji s vážnou nemocí opustila Anna Slováčková. Dcera slavných rodičů měla spoustu fanoušků, kteří by rádi měli místo, kde ji budou moci zapálit svíčku. Ta chvíle se podle všeho blíží. 

Domácí
Ilustrační foto

Učitelé by na tom od ledna měli být lépe. Končící vláda jim zvýšila platy

Platové tarify pedagogických pracovníků v regionálním školství a akademických pracovníků státních vysokých škol vzrostou od 1. ledna buď o pevnou částku 2 000 korun, nebo v případě 8. až 16. platové třídy o sedm procent. Příslušnou novelu nařízení schválila vláda na středečním zasedání. Potvrdila také novou politiku krajiny nebo tři koncepční materiály ministerstva spravedlnosti, které se týkají zásad trestní politiky v Česku, budoucnosti vězeňství a probační a mediační služby.