Meloniová chce, aby EU nařídila povinné testy na covid pro cestující z Číny

Povinné testy na covid-19 pro všechny cestující z Číny, které ve středu zavedla Itálie, by měly platit v celé Evropské unii, aby toto opatření bylo efektivní. Na své tiskové konferenci před závěrem roku to řekla italská premiérka Giorgia Meloniová. Podle ní dosud provedené testy ukázaly, že lidé, kterým vyšly testy pozitivní, byli nakažení už známými virovými variantami omikron.

Giorgia Meloniová

Podle unijních orgánů by krok navržený Meloniovou byl "neopodstatněný", protože se neočekává, že nárůst počtu případů nákazy koronavirem mezi cestujícími z Číny bude mít dopad na unijní země.

Podle Meloniové nemůžou opatření přijímaná s ohledem na vývoj pandemie v Číně jednotlivými zeměmi fungovat, pokud jednotný postup nezavede EU jako celek. "Očekáváme a doufáme, že EU bude chtít takovým způsobem zakročit," řekla premiérka. Brusel k tomu dnes písemně vyzval italský ministr zdravotnictví Orazio Schillaci.

Meloniová zdůraznila, že v případě dalšího šíření koronaviru by bylo adekvátním opatřením nošení roušek a testy, nikoli omezení pohybu. "Omezení svobody občanů není účinným řešením, jak nám ukázal i příklad Číny. Je třeba spoléhat na zodpovědnost občanů, nikoli na nátlak," řekla.

Představitelé EU na dnešním zasedání ale výzvu Meloniové nepodpořili. Unijní výbor pro zdraví a bezpečnost uvedl, že zůstává "ostražitý a bude připraven v případě potřeby použít záchrannou brzdu".

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dodalo, že vzhledem k nízké imunitě v Číně a nedávnému uvolnění pravidel proti šíření koronaviru se dal vysoký počet nakažených očekávat. Vyšší imunita a proočkovanost v členských zemích však znamenají, že nárůst počtu infikovaných v Číně nebude mít na Evropu zásadní dopad. Varianty koronaviru, které kolují v Číně, se v unijních státech již vyskytují a počet "dovezených" případů z Číny je v porovnání s počet nakažených v EU nízký, uvedlo ECDC.

V celé Itálii jsou testy na covid pro cestující z Číny povinné od středy, už předtím je ale od pasažérů žádali třeba na milánském letišti Malpensa. Z lidí, kteří tam test podstoupili, byl pozitivní každý druhý.

MZd: Česko iniciovalo unijní jednání o covidové situaci v Číně 

Česko jako předsednická země EU dnes iniciovalo jednání Evropské komise pro zdravotní bezpečnost (Health Security Committee), v níž jsou zástupci ministerstev zdravotnictví členských zemí, ohledně situace s covidem-19 v Číně. Zástupci Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) jim představili nejnovější informace, sdělil dnes mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Případná opatření chce koordinovat s nastupujícím Švédskem, které předsednictví od 1. ledna přebírá.

Itálie na základě testování pasažérů letu z Číny na milánském letišti, kdy se nákaza prokázala u poloviny cestujících, ve středu zavedla povinné PCR testy. Podle dnešního vyjádření italské premiérky Gorgii Meloniové by testy měla nařídit celá EU.

"Přístup Itálie je nyní ojedinělý, ale aktuální situaci ohledně vývoje covidu-19 v Číně nadále sledujeme a monitorujeme, postupně ji také koordinujeme s nastupujícím švédským předsednictvím, kterému budeme nápomocni," popsal mluvčí.

K nastavení případných protiepidemických opatření podle něj v současné době vedou členské státy, Evropská komise, ECDC a Světová zdravotnická organizace (WHO) odbornou diskusi. "Aktuálně je doporučena ECDC a WHO zvýšená sekvenace pozitivních vzorků jakožto nástroje k detekci případných nových variant. Nadále platí, že nejúčinnějším způsobem ochrany je očkování," doplnil Jakob.

Povinné testování cestujících z Číny na koronavirus zavedly některé asijské státy, například Indie, Japonsko či Tchaj-wan, a také USA.

FBI prohledává Bidenův prázdninový dům v Delawaru kvůli utajovaným…

01.02.2023 16:59 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) provádí prohlídku v prázdninovém domě prezidenta Joea…

Netanjahu by mohl být prostředníkem mezi Ruskem a Ukrajinou

01.02.2023 12:22 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v dnes zveřejněném rozhovoru s americkou televizí CNN uvedl,…

Vstup Švédska do NATO neschválíme, pokud bude možné pálit korán, řekl…

01.02.2023 12:15 Turecko nemá kladný pohled na vstup Švédska do Severoatlantické aliance, také kvůli tomu, že…

V Británii hrozí největší stávky za poslední desetiletí

01.02.2023 10:00 Největší stávkou za poslední desetiletí dnes v Británii vrcholí dosavadní "zima nespokojenosti".…

Rusové i přes velké ztráty nepřestávají útočit na východě Ukrajiny

01.02.2023 08:40 Ukrajinské jednotky za uplynulý den odrazily ruské útoky u osmi obcí. I přes velké ztráty Rusové…

Ve Francii proti navrhované důchodové reformě demonstrovalo jeden a čtvrt…

31.01.2023 21:30 Ve Francii dnes podle policejních odhadů proti navrhované důchodové reformě demonstrovalo 1,272…

Papež v Kongu odmítl vykořisťování Afriky

31.01.2023 19:57 Papež František, který dnes v Kongu zahájil šestidenní návštěvu Afriky, v projevu v prezidentském…

Ukrajinské ministerstvo vyzývá Maďarsko, aby přestalo s protiukrajinskou…

31.01.2023 18:34 Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzývá Maďarsko, aby přestalo s protiukrajinskou rétorikou, a…

Maďarsko vzkázalo Švédsku, že se musí chovat jinak, aby mohlo vstoupit do…

31.01.2023 16:36 Švédská vláda by se měla chovat jinak, pokud chce získat souhlas Turecka se vstupem do NATO. Dnes…

V EU bylo v letech 2021 a 2022 kvůli ptačí chřipce utraceno 50 mil. kusů…

31.01.2023 15:18 Aktualizováno V Evropské unii bylo kvůli ptačí chřipce v posledních dvou letech utraceno zhruba 50 milionů kusů…

Související:

Nejnovější